Označení „gay“ nebylo vždy určeno mužům, kteří milují muže. Jaké významy se k němu pojily a proč jím byli označováni i milovníci žen?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Označení „gay“ nebylo vždy určeno mužům, kteří milují muže. Jaké významy se k němu pojily a proč jím byli označováni i milovníci žen?

Když dnes zazní termín „gay“, v podstatě každý ví, že se jedná o homosexuálního muže. A ačkoliv právě označení „gay“ je dnes dokonce v této souvislosti preferované, v minulosti mělo zcela jiný význam. Vlastně hned celou řadu významů – a mnohé jsou navíc přinejmenším překvapivé. Jak se ale z „veselých mužů“ či „mužů, kteří si nezřízeně užívali sex s prostitutkami“ stali „muži, kteří milují muže“?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
12. 10. 2022

Jazyk, a to kterýkoliv, se vyvíjí a proměňuje, a to ruku v ruce s proměnami ve společnosti. Není tedy divu, že některá slova během své existence také různě mění své významy. Jako jedna z názorných ukázek, jak může konkrétní slovo dělat skutečně úplně významové kotrmelce, pak může posloužit i termín „gay“. Dnes si jistě každý myslí, že přesně ví, co znamená. A možná, že je přesvědčen, že jako gayové byli muži, kteří nacházejí zalíbení v jiných mužích, označováni od nepaměti. Jenže – chyba lávka. The Oxford English dictionary tak např. sleduje historii slova „gay“ až k francouzskému „gai“, Merriam Webster pak postupuje ještě dál, když jej spojuje s prapůvodním germánským „gāhi“, jenž v překladu odkazuje k něčemu rychlému či náhlému. V souhrnu pak prý platí, že anglický termín „gay“, jehož první záchyty se datují cca ve 13. století, byl odvozen od zmiňovaného slova starofrancouzského a to zase od termínu germánského.  A jaký že byl dominující význam? Šťastný, veselý, vzrušený, bezstarostný…

<Path> Podívejte se na aktuální fotky sexy umělce ze Sýrie, který je manželem Rickyho MartinaZdroj: Facebook, Instagram

Od veselí k potěšení a neřesti

Jenže – asi to sami znáte – od veselí a vzrušení je jen krůček k nějaké té „zvrhlosti“. Možná tedy není divu, že již v 17. století byli jako gayové označováni lidé, kteří byli považováni za závislé na sexuálním potěšení. Snad i proto se jako poměrně logické jeví, že o dvě století později se význam označení „gay“ jen rozšířil – „gay žena“ byla vlastně prostitutka, „gay muž“ zase sukničkář a „gay dům“ prostě a jednoduše veřejný dům (bordel, chcete-li). A mimochodem, sousloví „gay it“  v této době znamenalo „mít sex“…

Naopak docela překvapivé se může zdát, že ačkoliv konotace pojící se ke slovu „gay“ byly evidentně sexuálního charakteru, paralelně bylo stále používáno ve svém původním smyslu k označení něčeho/někoho, kdo je veselý a šťastný (i když… právě tak se lidé po sexu cítí, no ne?). Radikálnější změna významového kurzu ale přišla až v první polovině 20. století. Sousloví „gay men“ tak již neodkazovalo jen k mužům, kteří si vychutnávali sex s mnoha ženami, ale také k mužům, kteří totéž prováděli s muži. Ve 30. letech minulého století se navíc v USA již užívalo také označení „gey cat“ (´gey´ byla skotská variace ´gay´), a to právě pro homosexuály, resp. pro homosexuální chlapce.

Být gay je lepší než být homosexuál

Dnešní chápání označení „gay“ jako odkazujícího k homosexuálům je pak vlastně – perspektivou trvání dějin lidstva – docela novinkou. Ačkoliv je možné setkat se s tvrzeními, že termín „gay“ daná komunita užívala již na počátku 20. století jako určitý „tajný kód“, většinová shoda spíše panuje na tom, že v této souvislosti se označení „gay“ začalo objevovat až v 60. letech. „Stonewallské nepokoje (rozsáhlé násilné střety mezi příslušníky LGBT komunity s newyorskou policí, jež vyústily ve zformování prvních emancipačních hnutí a jsou považovány za počátek cesty LGBT lidí za rovnými právy, pozn. red.) jsou okamžikem, kdy komunita začala používat slovo ´gay´, aby se takto identifikovala. Na počátku byl tento termín také zkratkou pro ´Good As You´, tedy ´dobrý jako ty´,“ shrnuje profesor angličtiny Raj Rao.  

Kromě identifikace však měli někdejší homosexuálové k tomu, aby si osvojili označení „gayové“, i další důvod – snažili se oprostit od určitého klinického podtextu. Není divu, vždyť podle The New England Journal of Medicine byla homosexualita vyškrtnuta z Diagnostického a statistického manuálu Americké psychiatrické asociace až v roce 1973! A teprve díky tomu se začal celospolečensky měnit názor, že odlišná sexuální orientace je vlastně porucha chování…(Mimochodem, od roku 1974 byla homosexualita nahrazena novým kódem pro ´jedince homosexualitou sužované´ a „úzkost“ kvůli homosexualitě se v příručce vyskytovala až do roku 2013, kdy byla definitivně odstraněna).

Zdroj: Giphy

Není tedy divu, že gayové byli raději gayi, než lidmi trpícími poruchou. „Zatímco homosexualita byl termín označující sexuální preference nebo tendence a byl užíván i hanlivě, gay je identita. Od dob Stonewallu vstoupila do hry také sexuální politika a identifikování se jako gayové bylo pro komunitu způsobem, jak být této politiky součástí,“ vysvětlil Rao s tím, že gayové si tak vlastně přisvojili slovo, kterému dali zcela nový význam. Stejnou genezí dle jeho názoru nakonec prošel i termín „queer“. „Zatímco konvenční význam označení ´queer´ je prostě ´divný´ a je to termín z podstaty věci diskriminační, komunita jej dnes užívá také jako označení pro identitu,“ shrnul.

<Path> Lukáš Haupt: „Představte si, že by heterosexuálové museli neustále přemýšlet nad tím, zda můžou své partnery chytit za ruku a jestli je nikdo nenapadne“Zdroj: Jan Witek, Lukáš Haupt

Jazyk je tedy organicky proměnlivý, tvárný a stejně jako může být diskriminující a ubližující, může sloužit k emancipaci i vyjádření identity. Zřejmé je to právě díky řadě subkultur, které pozvolna dostávaly nebo teprve dostávají svůj hlas. Ostatně, trans lidi stále značná část populace označuje klinickým termínem „transsexuálové“, a to navíc navzdory faktu, že jejich identita se sexualitou jako takovou nemá společného naprosto nic. Proto si dnes říkají právě „translidé“ nebo transgender. Ale to už by byl jiný terminologický příběh…

Zdroj: oxfordlearnersdictionaries.com, merriam-webster.com, todayifoundout.com, dailykos.com, hindustantimes.com, daily.jstor.org, apa.org, medicalnewstoday.com

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop