„Syn chce být vojákem. Spolužákům o své orientaci neřekne. Bojí se a já také,“ strachuje se matka o jedináčka. Mlčení mu poradila
Rozhovor
Zdroj: iStock

„Syn chce být vojákem. Spolužákům o své orientaci neřekne. Bojí se a já také,“ strachuje se matka o jedináčka. Mlčení mu poradila

Maminky, tatínkové, co myslíte, existuje horší strach než o vlastní děti? Řada lidí se shodne, že ne. A stejně tak to cítí i osmačtyřicetiletá žena, jejíž syn plánuje kariéru vojáka. Má to ale jeden háček: Doma se rodina dohodla, že budou držet v tajnosti jeho orientaci. Proč?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
5. 10. 2022

Napsala jste mi, že si myslíte, že lidé jsou dneska extrémně zlí a zároveň, že je těžké žít mezi ostatními, pokud je člověk „jiný a neumí to ovládat“. Já bych si ráda prošla obě tato prohlášení. Myslíte si, že lidé jsou skutečně zlí? Víc, než tomu bylo dřív?

Já myslím, že ano. Když jsem já chodila do školy, nikdo o mně nepsal nic hnusného na internetu, nefotilo se a nedávalo se to všem na odiv. Když vás někdo šikanoval, vědělo se, kdo to je a skončilo to změnou prostředí. Ti mladí to dneska mají hrozně těžké. Jde to za nimi všude. Pořád na vás někdo pípá v telefonu a často je to vážně náročné.

Privátní koncert za 500 milionů. Beyoncé vystoupila v Dubaji a zazpívala jenom pro zvané. I přes zákaz ale diváci sdíleli show na sociálních sítích23. 1. 2023

Vy sama nemáte sociální sítě, telefon nebo třeba notebook?

Notebook nemám, mám tablet, když si večer chci něco zahrát. Mám syndrom krátkých rukou. To znamená, že prostě nevidím na blízko a špatně se mi hrají hry na malé obrazovce telefonu. A nechce se mi pořád tahat brýle. Notabene když mi ani trochu nesluší. Stydím se za ně.

Jenomže o mně nejde. Moje aktivity na sociálních sítích jsou omezené. Nemám tam fotky – možná jen jednu nebo dvě. Mám pár přátel – lidí, které opravdu znám. Spíš si telefonujeme nebo hraju ty hry, ale nechatuju, nepřidávám nikam nic. Bavím se jen na diskuzích, co mě zajímají – třeba o politice nebo nějakých domácích tipech a radách, vaření a tak. Ale i tam vidíte, jak se ti lidi hned začnou urážet a hádat. Myslím, že kvůli internetu jsou lidi prostě zlejší.

A to platí i osobně?

Podle mě ano. Odosobnili se. Takže už i tváří v tvář jsou k sobě mnohem studenější. Tak vřelé lidi, jako jsem jako malá holka znala třeba u babičky, ty už jen tak nepotkáte. Tam byli všichni sousedi jako jedna rodina. Na návsi jste potkali jen známé tváře a všechny se na vás usmívaly. Dneska se každý jenom šklebí a hledí si nahrabat pro sebe.

Není to trochu jen tím, že spousta lidí má své dětství za nejlepší období? Vzpomínky mohou trochu klamat…

Ne, opravdu si myslím, že dneska jsou lidé hodně krutí a pořád něco vymýšlejí. Dřív neměli tolik co řešit. A tak se radši bavili. Teď je to samá zpráva, informace, pořád nějaký stres.

Váš syn je gay, je to tak? Je mu šestnáct let a studuje.

Ano. Je na střední škole a chce být vojákem. Po maturitě chce jít na školu do Brna.

Jak je to dlouho od jeho coming outu rodině?

Jestli myslíte to, jak nám řekl, že je na kluky, tak to je asi dva roky. Nebrali jsme to moc vážně – bylo mu čtrnáct. Vyvíjel se pomaleji než jeho spolužáci a měli jsme to za následek prostého nedostatku pozornosti od děvčat. Však to znáte, holky chtějí kluky, kteří vypadají starší, jsou vyšší, a tak.

Otevřená zpověď gay tatínka: „Abych viděl syna vyrůstat, zůstal jsem s rodinou. Manželka na mě ušila boudu.“4. 1. 2023

Ale syn to docela dorostl. Soudím podle toho, co jste mi ukázala na fotkách…

Ano, během teď roku a půl se hodně vytáhl. Dodalo mu to sebevědomí. Začal cvičit, ale to zatím moc vidět není. Je hodně hubený. Ale ono to přijde. Napřed do výšky, pak do šířky, jak vždycky říkala moje maminka o chlapech. Tak rostou.

Proč jste synovi poradila, aby o své sexuální orientaci nikde moc nemluvil?

Zaprvé proto, co už jsem řekla – lidé jsou zlí. No a zadruhé proto, že chce být voják. Mluví o tom od chvíle, co chodil do školky. Vždycky měl i zelený pokojíček, maskáčové peřiny… Ujíždí na tom opravdu odmalička. Musím říct, že nebýt toho, že nám řekl, že je gay, v životě bych to do něj neřekla. Má hodně klučičí koníčky. Který gay chce být voják?

To se obávám, že je čirá stereotypizace…

Asi ano. Viditelně je to stereotyp, protože syn si stojí za tím, že gay je. A i za tím vojáctvím. Tak uvidíme, jak mu to dopadne. Věřím mu. Když je odhodlaný, vždycky všechno zvládne. Horší je, že nevím, jestli ho ostatní mezi sebe přijmou. Mohli by ho za to šikanovat. Prostě se mi nelíbí, že by to o něm všichni věděli, aby se mu smáli, a ještě mu třeba nakonec ten sen zkazili. Měl by být voják, když to tolik chce. A třeba si časem najde i ženu. Třeba se to v něm zlomí.

Samozřejmě je možné zamilovat se do muže i ženy. Všichni lidé nejsou striktně vyhraněni. Ovšem nejde v tomto případě spíš o vaše přání?

Trochu ano. Chci, aby byl šťastný a žil normální život.

„Nechci jít s chlapem na večeři ani od něj dostat kytky, chci jen sex,“ popisuje Martin. Heterosexuálů, kteří spí s jinými muži, přibývá20. 1. 2023

To se dostáváme i k tomu, že si nejspíš myslíte, že je váš syn jiný a neumí to ovládat, že?

Však je to tak. Není normální v tom smyslu, jako běžní kluci, co nahánějí holky. Je jiný. A mluvili jsme o tom hodně, pochopila jsem, že to nejde moc ovládat – je to jako když se zamilujete do špatného chlapa. Víte, že je to špatně, ale co s tím naděláte. Milujete ho.

Říkáte tím, že je špatně, že je váš syn gay?

Ne i ano. Samozřejmě ho mám ráda a pokud to tak má, tak to tak má a dobrý. Ale měl by to v životě jednodušší, kdyby prostě měl rád ženy. Ušetřil by si spoustu trápení. Spolužákům to prostě neřekne. Ani těm na vysoké. Dohodli jsme se. Bojí se a já také.

Víte, co mě ničí? Když si představím, že bude někde sám, ubytovaný mezi budoucími vojáky, kteří k němu třeba nebudou hodní proto, jaký je. Vidíte to ve filmech a seriálech pořád, jaká šikana v takovém prostředí panuje. Teď na střední je to dobré, tam se za něj můžu postavit a bydlí doma – o všem tak vím. Ale co až bude bydlet tak daleko? To mě upřímně děsí. Strašně moc.

Zdroj: Anonymní respondentka, redakce

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop