Drsný coming out: „Rodiče partnera nepřijali. Dostal jsem ultimátum a musel jsem si vybrat,“ svěřil se mladík z Ostravska
Rozhovor
Zdroj: iStock

Drsný coming out: „Rodiče partnera nepřijali. Dostal jsem ultimátum a musel jsem si vybrat,“ svěřil se mladík z Ostravska

Coming out je pro řadu lidí nesmírně obtížným a emocionálním okamžikem. Ne vždy se jim ale dostane v tuto oslabenou chvíli opory a pochopení. Mladí z Ostravska vyrůstal v rodině, která má na gaye „svůj názor“ a jak se ukázalo, když na to přišlo, dali jej jasně najevo.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
30. 9. 2022

Kolik je ti let? Ještě studuješ, viď?

Ano. Maturovat budu tenhle školní rok, takže začíná asi nejvíc stresující období, co jsem kdy měl. Už teď na nás tlačí s tím, abychom si začali vést čtenářské deníky a je tu hodně věcí, které si člověk musí rozhodnout. Je mi devatenáct – čerstvě. A i když jsem dospělý, tak mi přijde šílené, že teď najednou, v tomhle roce, toho musím stihnout tolik. I třeba to, že se bude už za rok řešit, kde budu bydlet, protože chci do školy do Prahy. Je to hodně psychicky náročné a všechny změny jsou najednou. Není to žádná sranda a trochu mě to děsí.

Máte psa či kočku? Vědci o vás mají jasno: jste „prolezlí“ zvířecími mikroby – a prý je to skvělé!27. 12. 2022

Máš už vybraný svůj směr? Co chceš studovat?

Ano. Nejsem moc manuálně zručný, rukama se živit nechci. A ani nechci skončit někde v kanceláři, kde po mně bude dupat šéf. Táta právě dělá v jedné firmě jistou manuální činnost – nechci uvádět – a je dost často hodně strhaný. No a mamka, ta zase má pořád plnou hlavu dohadů z kanclu. Má hrozného šéfa a hodně ji to ničí. I její kolegyně.

Já bych se chtěl stát učitelem. Ideálně na základní škole. Mám k tomu vztah, protože moji dva mladší bráchové jsou ode mě o hodně mladší a já jsem je pomáhal a pořád pomáhám vychovávat. Nebo tedy – vychovávat je možná silné slovo. Spíš se o ně starat. Rád s nimi trávím čas. I třeba úkoly, co mají do školy, radši řeší se mnou než s rodiči, protože naši nemají trpělivost. Jako malý jsem to taky zažil. Nesnášel jsem, když mě při úkolech dozorovala mamka. Vždycky byla nervní, neuměla se udržet. A tátu to vůbec nebaví, ten u toho doslova fyzicky trpí (smích). Takže to dělám já a dělám to rád. Je to pro mě jako praxe.

Kromě všech těch změn, které tě teď čekají, máš za sebou jednu velkou, ke které ses nedávno odhodlal, ale moc nedopadla, že?

Tak se to dá taky říct. Jak bych začal… Tohle je pro mě těžké vyprávět, zatím je to dost čerstvé. Ale podstatou je, že jsem si prostě o prázdninách našel přítele. Byl to vlastně můj první větší vztah. Předtím jsem si s někým třeba psal a nikdy jsme se neviděli nebo tak, ale opravdu Přítele s velkým P jsem měl až teď od toho července.

Kde jste se poznali?

Na tom není nic moc zajímavého. Byl jsem u spolužáka na chatě, kam pozval nějaké své známé i mimo třídu a tam jsme se seznámili.

Bylo to hodně intenzivní? Zamiloval ses?

Celé léto jsem vlastně tak nějak lítal na obláčku, když to tak řeknu. Čekal jsem na zprávy, pořád jsem na něj myslel. Fakt to bylo moc hezký. Nikdy předtím jsem to nezažil, opravdu jsem kvůli tomu někdy ani nemohl spát. Byl jsem mimo a bylo to super.

Proto ses rozhodl svého partnera ukázat rodičům?

Ano. Napřed jsme byli u jeho rodičů na obědě a bylo to úplně v pohodě. Vlastně to byl přítelův nápad, abychom se seznámili s rodinami a když jsem se bál, navrhnul, že napřed půjdeme k nim. Vůbec to nebylo divný, jak jsem si to představoval. Úplně normálně jsme se najedli, povídali jsme si, říkal jsem jim, na kterou vysokou školu chci jít a jeho mamka mi nabídla i nějaké testy, které dělala se svými studenty v prváku na vysoké. Ona učí, tak abych si něco zkusil, i když byl ten obor trochu mimo můj směr. Byla hrozně milá a ochotná.

„Boží trest čekám každým dnem,“ konstatuje mladík, kterého odsoudila rodina. „Ani počasí pro nás není bezpečné téma,“ dodává16. 1. 2023

U tvé rodiny to dopadlo jinak?

Šel jsem tam s o něco větší důvěrou, když jsem viděl, že to může dopadnout dobře. Ale nedopadlo. Nepřijali to.

Den dopředu jsem šel za mamkou a řekl jsem jí, že bych si rád přivedl na oběd přítele, ale to se ani nestalo. Začalo se to hodně řešit a bylo to strašně nepříjemné. Mamka i brečela, táta na mě křičel, že takhle mě nevychovali a ať nezkouším tyhle moderní nesmysly. Naši si myslí, že být gay je otázka nějaké rozežranosti mladých, kteří už neví co s časem a chtějí být zajímaví.

Ten názor vzali kde? Vysvětlili ti to někdy?

Prý za jejich dob toho tolik nebylo, takže není možné kolik toho je teď. Že prý pár divných lidí bylo, ale všichni se jim stranili, protože prostě byli jiní. Tajilo se to. Naši mají dojem, že být gay je následkem internetu a televize, protože se teď prý gayové všude propagují a dětem to vymývá mozky.

Aha… To muselo být těžké poslouchat…

Vlastně mi za můj coming out zakázali počítač a televizi. Telefon jsem si ubránil, protože jsem ho schoval a rozhodl jsem se, že si klidně budu platit tarif sám.

Časté noční výlety na toaletu trápí i mladé muže. Jaká je „norma“ a proč proti této obtěžující malé potřebě bojovat i odpoledním šlofíkem?6. 1. 2023

Co na to tvůj přítel?

On k nám nikdy ani nedošel. Naši reagovali tak hrozně, že jsem ho tam vzít nemohl. Navíc mi řekli, že prostě tohle moje chování nebudou trpět a mám si vybrat, jestli chci jejich podporu na vysoké, nebo si mám jít žít dospělý život se svými špatnými rozhodnutími sám. Dostal jsem ultimátum a musel jsem si vybrat.

To mě moc mrzí. Zvolils nakonec některou z variant? Nebo jak jsi to vyřešil?

Přítele to hodně urazilo. Chtěl, abych se na rodiče vykašlal, že půjdeme spolu bydlet do Prahy a že to nějak vyřešíme. Jenomže on je o rok mladší než já. Na vysokou půjde tedy o rok později. Co já bych ten rok dělal bez peněz a sám? Vůbec si to neumím představit. Nakonec jsme se dohodli, že budeme náš vztah držet ten rok v tajnosti a pak to zkusíme nějak finančně vyřešit. Ale nevím. Přijde mi, že od té doby náš vztah během i jen blbých pár dní hodně ochladl. Já jsem opatrný a přítel si to bere hodně osobně, takže se teď spíš hádáme než cokoli jiného. Nemůžeme se ani moc vídat, aby na to naši nepřišli. Je to problém a zatím nevím, jak ho mám vyřešit…

Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop