„Až 40 % fotbalistů jsou gayové nebo bisexuálové,“ tvrdí první gay rozhodčí FIFA. Proč je homosexualita ve vrcholovém fotbalu tabu?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

„Až 40 % fotbalistů jsou gayové nebo bisexuálové,“ tvrdí první gay rozhodčí FIFA. Proč je homosexualita ve vrcholovém fotbalu tabu?

Odlišná sexuální orientace dnes již rozhodně nebudí takové pozdvižení jako v minulosti, a to i v případě známých osobností. Ovšem zatímco v showbyznysu je již zástupců z řad LGBT lidí poměrně mnoho, docela jiná je situace ve vrcholovém sportu – a zejména pak tom, který je vnímán jako ryze „mužský“ (hokej, fotbal…). A když už se náhodou někdo v těchto sportech vyoutuje, jedná se o velkou senzaci. Přesně to tedy platí i pro případ prvního otevřeně gay rozhodčího FIFA, dle jehož slov je ale 30-40 % vrcholových fotbalistů queer, svou orientaci ale skrývají. Co je důvodem?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
16. 9. 2022

Možná je to až neuvěřitelné, že když se v červenci letošního roku vyoutoval brazilský sportovní funkcionář Igor Benevenuto, stal se zároveň historicky prvním otevřeně gay rozhodčím FIFA. Organizace jej pak záhy podpořila, když v oficiálním vyjádření uvedla, že „vítá a podporuje Benevenutovo rozhodnutí přihlásit se otevřeně ke své sexuální orientaci“ a zároveň že „věří v to, že fotbal je pro každého.“ Ovšem praxe ukazuje spíše něco diametrálně jiného. Sám Benevenuto se totiž následně rozpovídal i o tom, jak to vlastně ve vrcholovém sportu funguje. „Fotbal byl odjakživa pro muže a já jsem od raného věku věděl, že jsem gay – a tak nebylo dokonalejší místo, kde skrývat svou sexualitu,“ uvedl tak rozhodčí v podcastovém vysílání. Dodal také, že věnoval již 23 let píšťalce. Až do chvíle jeho coming outu však nebyl sám sebou. „Gayové jsou zvyklí nebýt sami sebou,“ doplnil také s tím, že věří, že jeho krok snad ostatní povzbudí a celé sportovní odvětví inspiruje k větší rozmanitosti. Přesně tu přitom fotbal nepochybně potřebuje, což naznačil i sám Benevenuto…

<Path> 4 „fotbalové důvody“, proč v Premier League „neexistují“ gayovéZdroj:

„Třicet až čtyřicet procent fotbalistů jsou gayové nebo bisexuálové nebo mají alespoň nějakou sexuální zkušenost s jiným mužem,“ prohlásil tak Benevenuto v rámci rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel s tím, že by lidé byli opravdu překvapeni, kolik gayů se ve sportovním odvětví pohybuje. Narážejí ale na takovou přemíru překážek, že svou orientaci raději skrývají. Benevenuto v této souvislosti doplnil i zkušenost z vlastní rodné země, Brazílie: „U nás je homosexualita vnímána jako nemoc podobná alkoholismu a prý ji lze překonat,“ objasnil s tím, že i on tomu po mnoho let věřil. „Trpěl jsem depresemi, prošel temnými časy. Nečekám, že se něco ze dne na den změní, ale stále mohu být kapkou v moři změn,“ uzavřel. Existují ale pro jeho tvrzení nějaké relevantní podklady?

Gayů jako šafránu…

Vrcholových fotbalistů, kteří by se otevřeně hlásili k tomu, že jsou gayové, je skutečně naprosté minimum. Jedním z prvních byl v roce 1990 Justin Fashanu (který si v roce 1998 sáhl na život a po svém coming outu byl systematicky zesměšňován a přezdíván také jako Queen of Hearts), po němž se vyoutoval Jake Daniels. Pokud bychom se ale soustředili ryze na poslední dekádu, do historie se nepochybně svým coming outem v roce 2021 vepsal špičkový profesionální fotbalista Josh Cavallo (a ten dle vlastních slov po coming outu čelil výhrůžkám smrtí).

V obecné rovině je tak možné říct, že špičkové fotbalové kluby jako by byly skutečně hetero-mekkou. Třeba v Premiere League skutečně nejsou žádní fotbalisté – gayové. Oficiálně. Jenže… Podle bývalého předsedy Asociace profesionálních fotbalistů Clarka Carlisla mu minimálně osm hráčů řeklo, že jsou gayové. DŮVĚRNĚ. Takže zatímco mimo prostředí fotbalu přeci jen v řadě dalších sportovních odvětví množství otevřených gayů mírně roste, mezi fotbalisty vládne v tomto směru stále ohlušující ticho.

Fanoušci  fotbalu: tolerantnější vůči LGBT lidem než většinová populace?

Není tedy divu, že téma odlišné sexuální orientace ve fotbalu zaujalo i výzkumníky. Již před dekádou byl tak realizován průzkum, dle jehož respondentů se měl do roku 2014 najít alespoň jeden vrcholový fotbalista, který se měl cítit natolik bezpečně, že odhalil veřejně svou sexualitu. A další hráči jej měli následovat. Jenže od průzkumů je k realitě docela daleko a ve fotbale jako by homosexualita opravdu neexistovala. Vědci se tedy na dané téma zaměřili loni znovu a zjišťovali, co je dle veřejnosti příčinou tohoto stavu. A k čemu došli? Že drtivá většina respondentů (95 %), kteří se považují za fotbalové fanoušky, by uvítala otevřené gay fotbalisty, což v důsledku znamená, že fotbalová kultura je pro gaye dokonce přátelštější než širší společnost (sic!). Fanoušci se také domnívají, že hráči o své orientaci mlčí, protože je k tomu nutí jejich agenti, manažeři a majitelé klubů. A ač sami fanoušci často na utkáních používají homofobní urážky, nepovažují je za škodlivé…

Je tak vlastně až paradoxní, že když už se fotbalisté k tomu, že jsou gayové, přihlásí, učiní tak raději až poté, co ukončí kariéru. To byl ostatně případ Thomase Beattieho, který většinu své kariéry strávil v Kanadě a Singapuru. Vyoutoval se ve 33 letech, když fotbal v roce 2020 pověsil na hřebík. A pro BBC uvedl, že se konečně cítí osvobozený, ale k tomuto kroku nedokázal přistoupit dřív, protože pro profesionálního fotbalistu prohlášení o jeho sexuální orientaci nese prvek rizika. Ten přitom do jisté míry vyvrátil již zmiňovaný výzkum z roku 2014, dle nějž gay fotbalistům nehrozí žádné zastrašující a naštvané reakce fanoušků, ti totiž smýšlí velmi liberálně. A vyjádření fotbalových fanoušků z roku 2020 to potvrzují – dle nich není při fotbale důležité, zda je hráč heterosexuál, nebo gay, záleží jen na tom, jak dobře hraje fotbal. Dle jejich názoru je tedy neobvyklé, že ve fotbale je gayů minimum, jelikož nemají pocit, že by tento sport byl plný překážek k tomu, aby gayové nebyli schopní vyjádřit, kým jsou. A tak nezbývá, než se spokojit s dalšími možnými vysvětleními.

<Path> Edin Džeko – úspěšný fotbalista, kterého byste klidně mohli mít doma. Umí totiž plynně českyZdroj:

Za jakou cenu?

Podle někdejšího fotbalisty Rio Ferdinanda jsou tedy vrcholoví fotbalisté k tomu, aby veřejně svou orientaci neprozrazovali, nabádání právníky – a to proto, aby následný zájem médií neměl negativní vliv na jejich duševní zdraví. Ale možná, že úplně nejrozumitelnější pohled do fotbalového světa nabízí celovečerní snímek The Pass s Russellem Toveyem v hlavní roli uzavřeného, sebedestruktivního fotbalisty – gaye, jehož psychika je právě kvůli odlišné orientaci pod neustálým tlakem. Producent snímku, Duncan Kenworthy, totiž v souvolosti s uvedením filmu situaci vystihl velmi pregnantně. „Co kdyby v 17 letech byly váš život a kariéra předurčeny? Protože jako fotbalisté jste ve veřejné představivosti okamžitě jasně zařazeni a spojováni s tím, co je od profesionálních fotbalistů očekáváno. Ale co kdybyste měli city k jiným mužům? Abyste byli úspěšní na té nejvyšší úrovni, musíte se přizpůsobit, naopak rozbití určitých mantinelů vždy způsobí rozruch. (…) Ve skutečnost žádné fotbalisty osobně neznám, ale mám podezření, že se v případě coming outu bojí nejen toho, co by řekli fanoušci, ale i ztráty respektu a vlastně ztráty úplně všho, co je drží na vrcholu a díky čemu vydělávají miliony,“ shrnul. Pak je ale otázkou, zda to vše za život ve lži a souvisejícím psychickém vypětí stojí.

Zdroj: ge.globo.com, gaytimes.co.uk, spiegel.de, researchgate.net, goal.com, gq-magazine.co.uk, bbc.com, inews.co.uk,

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop