Sonda do ložnic (svobodných) mužů, kteří mění své povlečení třikrát ročně: Jaké jsou jejich důvody a „praktické“ hygienické tipy?

Informace, že mužská část populace na čistotu svých ložnic příliš nedbá a mnozí pánově tak klidně spí i čtyři měsíce v jednom a tomtéž povlečení, se před nedávnem stala „hitem“. Zatímco někteří hned začali tvrdit, že po mužích přeci nelze automaticky chtít, aby si své ložní prádlo sami prali a převlékali v intervalu (jinak doporučovaných) dvou týdnů, jiní měli jasno v tom, že pánové jsou ve srovnání se ženami prostě tak trošku „prasátka“…(na druhou stranu, nyní si všichni, bez ohledu na pohlaví, sáhněme do svědomí a upřímně si přiznejme, jak často povlečení skutečně měníme…). Jaký je ale pohled samotných mužů na „ložní problematiku“? Opravdu se čtyři měsíce povalují v posteli v tomtéž (a co je toho případně důvodem)?

Není to tak dávno (konkrétně ještě před pandemií covidu-19), co nějaká hygiena zejména v domácím prostředí zrovna mnoho lidí netrápila. Mnozí ráno jen vstali z postele a ve stavu, v jakém ji nechali ráno, do ní večer zase spokojeně ulehli. Jakmile se ale pracovní život značné části populace obrátil vzhůru nohama a lidé byli nuceni setrvávat doma 24/7, začali si nepořádku kolem sebe více všímat. Nemluvě o tom, že mediální masáž, jak je nutné vše polívat litry desinfekce a případně nebezpečné viry hubit minimálně pořádným pracím cyklem „na devadesát“, také odvedla svou práci. Snad i nemožnost věnovat se pořádné akademické práci pak tedy vedla britské vědce k tomu, aby začali zkoumat, jak často lidé mění své ložní prádlo. A z výsledků výzkumu se stal skutečný trhák – zatímco 62 % svobodných žen tvrdilo, že své povlečení mění každé dva týdny, zhruba polovina svobodných mužů přiznala, že k témuž kroku přistupuje jednou za čtyři měsíce. Ano, za ČTYŘI MĚSÍCE (nemluvě o tom, že dalších 12 % dotazovaných uvedlo, že by jim vlastně nevadilo, kdyby spali v tomtéž ještě déle).

Zapomeňte na větu „Jsem příliš starý na to, abych"… Padesát je dnes nových třicet a věk nesmí být překážkou v uskutečňování vašich snů28. 11. 2022

Tato informace tedy logicky rozpoutala nevídaný zájem o hygienu v ložnicích, o to, jak často bychom skutečně měli ložní prádlo měnit, ale také o to, proč vlastně mužům vůbec nevadí, že si třetinu roku „rochní“ v jednom a tomtéž „chlívečku“. Ovšem zatímco výzkum sám poskytl základní informaci o stavu ložnic svobodných mužů, tím, co rozhodně nepřinesl, je odpověď na zcela klíčovou otázku: PROČ? Inu, možná budete názory mužů sami překvapeni…

Sám si (ne)vařím, sám si (ne)peru…

Naprosto klasickou opovědí na to, proč je interval výměny ložního prádla mezi muži docela na pováženou, je, že svobodní pánové prostě jiné – čisté ložní prádlo nemají. A proto proces praní, schnutí a převlékání odkládají v podstatě jak jen je to možné. Docela logicky pak zní zdůvodnění, že přeci povlečení není nutné nějak často měnit, když do postele uléháme po sprše. To jsou argumenty, s nimiž je možné setkat se až neuvěřitelně často.

Poměrně laxně se pak k čistotě své ložnice staví i dvojice sigle mužů, které jsme s dotazem na četnost výměny ložního prádla oslovili my. „Já vlastně nevím, kdy jsem to naposledy měnil, bydlím sám a u mě nikdo dlouho nespal. V posteli spím jen já, takže nevidím důvod nějak to prožívat. Až budu mít náladu, tak postel převleču, ale že bych to nějak sledoval termínově v kalendáři? Na to fakt nemám čas a ani mě to nezajímá,“ nastínil svůj postoj třicátník z Prahy. „Převlékání, praní, sušení, to je naprosto otravná práce třeba jako mytí oken. To jsem taky nikdy nedělal, vždycky si zaplatím radši firmu. Takže i nějaká údržba v ložnici jde mimo mě, jednou za čas si zaplatím paní na úklid a ta to všechno udělá,“ shrnul pravděpodobně nejschůdnější metody úklidu pro svobodné muže další z našich dotazovaných. Frekvenci „jednou za čas“ pak upřesnil – a údajně se jedná o interval 6-8 týdnů.

Zdroj: Giphy

Praktické hygienické tipy pro svobodné muže…

Docela bouřlivá diskuse na dané téma se rozpoutala i na diskusním portále Reddit. A názory tamních debatujících by bylo možné shrnout následovně: svobodní muži mění ložní prádlo:

1) když už mají skutečně pocit, že v něm spí dlouho (což mohou být dva, tři, čtyři, ale klidně i více měsíců…);

2) když sami dojdou k názoru, že se ve spánku nepříjemně zpotili;

3) po nemoci.

Ovšem v obecné rovině jsou pro výměnu ložního prádla pro svobodné muže klíčové především buď viditelné skvrny nebo minimálně (nepříjemné) čichové vjemy. A pozor: někteří uživatelé Redditu dokonce přiznali, že raději spí na fleecové dece položené na čistě povlečené posteli – jen proto, aby ji nemuseli znovu povlékat (vážně!) – a jiní se podělili o další inovativní postup – mají dvě prostěradla a povlečení na sobě, tudíž se prý to, které je vespod, přeci neušpiní… Naprostou třešničkou na dortu je příspěvek diskutujícího rodiče: „Můj syn spal na ochranném potahu na posteli víc jak 10 let, jen aby ji nemusel převlékat.“ Díky za tip! (Ehm.)

„Být gay a oběť domácího násilí? To dělá z člověka úplnou chudinku,“ myslí si muž, který byl násilným výpadům partnera vystaven téměř rok18. 11. 2022

Celkově by se vše ale dalo shrnout tak, že pro mužskou část populace prostě praní povlečení není životně důležité téma, což do jisté míry platí i pro hygienu. Není ovšem třeba obávat se, že by mužská populace byla ohrožena zavalením špínou – radikální změna totiž dle diskutujících na Redditu přichází poté, co single muži naleznou protějšek. V takovém případě totiž zázračně naleznou i sebereflexi a z obav, co by si ten/ta druhý/á pomyslel, raději vztah s pračkou obnoví, příp. za ně partner/ka péči o čistotu lůžka rovnou převezme. Jen stěží by totiž bylo možné čekat, že si ve dvou budou užívat intimní chvíle po desítky let na ochranném potahu…

Zdroj: Redakce, yougov.co.uk, bbc.com, melmagazine.com, reddit.com,