Nepříjemné pocity mohou nebinárním či trans lidem přinést i tak běžné činnosti, jako je nákup potravin. Řešením je platební karta True Name
News
Zdroj: iStock

Nepříjemné pocity mohou nebinárním či trans lidem přinést i tak běžné činnosti, jako je nákup potravin. Řešením je platební karta True Name

Možná by nás nenapadlo, že i běžný nákup potravin může být zdrojem mnoha nepříjemných pocitů. U nebinárních nebo transgender lidí to tak ale skutečně může být. Například platební karty se jmény neodrážejícími jejich identitu mohou být nepříjemnou připomínkou rozkolu mezi úředním jménem a tím, které je jim vlastní. Společnost Mastercard však nabízí řešení!
Redakce Redakce Autor
18. 8. 2022

Když se řekne Mastercard, asi většina z nás si představí platební karty, které máme ve svých peněženkách nebo v telefonech či chytrých hodinkách. Tato společnost se skutečně celosvětově zabývá zprostředkováváním plateb. To ale neznamená, že bychom pro ni byli pouhými čísly, která přeskakují z účtu na účet. Mastercard se o své klienty zajímá opravdu do hloubky a v letošním roce uskutečnila průzkum True Name, který v 16 zemích zmapoval aktuální situaci v nebinárních komunitách. Průzkum přinesl řadu zajímavých zjištění.

<Path> Disney představilo vůbec první nebinární animovanou postavuZdroj: Bustle, Vojtěch Petrů

Letošní průzkum True Name proběhl v 16 zemích Severní Ameriky a Evropy včetně České republiky a zaměřoval se zejména na prožitky a zkušenosti nebinárních osob a binárních LGBTQIA+ lidí v různých oblastech občanského života, tedy doma, v zaměstnání, při nakupován – zkrátka ve společnosti. Zvýšenou pozornost pak společnost Mastercard věnovala používání osobních dokladů i dalším zdrojům nepříjemných zážitků včetně diskriminace.

Napříč zeměmi uvedlo 41 % lidí, že zná někoho, kdo se identifikuje jako nebinární. Výsledky průzkumu také uvádí, že globálně se 2,8 % lidí identifikuje jako nebinární. V ČR je toto číslo dokonce o půl procenta vyšší, tedy 3,3 % dotazovaných. Naopak v pochopení pro LGBTQIA+ komunitu Česká republika zaostává. Zatímco ve světě celkem 49 procent lidí tvrdí, že rozumí tomu, když se lidé nechtějí identifikovat jako muž nebo ženy, u nás toto pochopení sdílí pouze 35 % dotazovaných.

Jednou z motivací společnosti Mastercard k průzkumu True Name je zejména bezpečné placení. Podle dřívějších zjištění společnosti se až 59 % osob identifikujících se jako nebinární při nakupování bezpečně necítí. Řadě LGBTQIA+ lidem se totiž stává, že jméno či pohlaví uvedené na jejich platební kartě či dokladech neodpovídá tomu, kým se oni sami cítí být. I tak běžná činnost, jako je nákup potravin, se tak pro nebinární nebo transgender osoby může stát nepříjemnou připomínkou rozkolu mezi úředním jménem a jménem jim vlastním.

To vedlo společnost Mastercard k řadě změn a hledání nových řešení. Už roku 2019 uvedla společnost na trh platební kartu True Name, která držitelům umožňuje na kartě uvádět jejich preferované jméno reflektující jejich identitu. Na evropském trhu pak tuto kartu uvedla banka Bung hned ve 30 zemích. „Téměř tři pětiny lidí, kteří sami sebe identifkují jako nebinární, se při nakupování necítí bezpečně. Zjištění vycházející z průzkumu nám nejen pomohou lépe pochopit překážky, kterým tito lidé čelí, ale především přicházet s inkluzivními řešeními, které na ně nabízejí alespoň částečnou odpověď.  Příkladem může být naše karta True Name,“ dodává generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Michal Čarný.

<Path> Statistika nuda je, má však cenné údaje – a ty jsou neúprosné. Počet mužů, kteří mají sex s muži, stoupl v USA za posledních 30 let dvojnásobně!Zdroj:

Běžná platební karta, kterou vlastní většina z nás, tak může u nebinárních a transgender lidí zmírnit zdroj nepříjemných pocitů, které by jinak při placení zažívali. Samotná idea, na které True Name platební karta stojí, byla oceněna již 65 oborovými cenami a nyní se postupně šíří do celého světa. Za tento počin si Mastercard jistě zaslouží uznání!

Zdroj: Mastercard

Populární
články

E-Shop