Ze „zotavování se z nevěry“ se stal nový byznys, nechybí ani detektor lži. Navrátí ale do vztahu důvěru?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Ze „zotavování se z nevěry“ se stal nový byznys, nechybí ani detektor lži. Navrátí ale do vztahu důvěru?

Ruku v ruce s problematikou vztahů jde často i nevěra. Zatímco někteří partneři mohou vědomě udržovat vztah ryze otevřený (a pak de facto o nevěru nejde), jiní mohou prostě a jednoduše „žít dvojí život“. Ovšem bez ohledu na to, kdo se nevěry dopustil, pro vztah (a podvedený protějšek) se jedná o těžkou ránu, kterou může být obtížné překonat. A jelikož vztahoví terapeuti a poradci v základu opakují stále tytéž rady, není divu, že vzniklo zbrusu nové odvětví zaměřující se na „zotavení z nevěry“. Skutečně ale mají nezřídka samozvaní odborníci co nabídnout, nebo se jedná o další bizarní byznys?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
28. 4. 2022

I dnes, v době, kdy je na trhu doslova nepřeberné množství rozličných služeb, je možné naleznout určitou „díru“, kdy existuje poptávka, ovšem není nabídka. A přesně to je i případ nově se formujícího „průmyslu“ zaměřeného na „zotavení se z nevěry“. Jeho součástí je dnes již nespočet jednotlivců, ale i společností, na dané téma existují podcasty a věnují se mu i tvůrci na TikToku. Jak navíc uvádí web Psychology Today, jedná se o odvětví, které je skutečně rozsáhlé a velmi lukrativní. A to navzdory tomu, že de facto stojí na velmi vratkých a vědecky nepodložených základech…

<Path> Dnes slaví Arnold Schwarzenegger sedmdesátiny! Podívejte se na jeho nejvíc sexy fotky!Zdroj:

Obnovit ve vztahu důvěru, která byla narušena nevěrou, zní samo o sobě jako poměrně náročný úkol. Není tedy divu, že ani odborná terapeutická obec se v postupu úplně neshoduje – nemluvě o tom, že jsou případy, kdy se cenou za nevěru stane vztah. Přesto právě ti, kdo se věnují „léčbě“ narušení důvěry mezi partnery, jimž do života nevěra zasáhla, tvrdí, že plné zotavení se je možné. A klíčovým krokem tímto směrem je (obrazně řečeno) „hra s otevřenými kartami“, tedy kompletní „přiznání“ se nevěrníka/ce svému protějšku. Principiálně je tedy třeba, aby ten, kdo se nevěry dopustil, příp. i ten, kdo ji odhalil, přestal cokoliv tajit. V některých případech pak ten, kdo byl nevěrný, sepíše s terapeutem všechny detaily a až následně se o ně podělí s protějškem, nijak neobvyklé ale není ani kladení otázek ze strany podvedené/ho (nejprve mezi čtyřma očima a následně za přítomnosti terapeuta, který dokonce nezřídka používá i tzv. polygraf/detektor lži – což je samo o sobě metoda, která nemá zrovna vědeckou platnost). „Úplné otevření se je pilířem procesu obnovy. Dokud budou existovat tajemství, tak i dezorientace a odpojení budou trvale překážkou pro proces obnovy,“ myslí si tak např. Rick Reynolds, zakladatel a prezident jedné ze specializovaných firem slibujících úzdravu vztahu podvedených i podvádějících, Affair Recovery.

Tuto tezi pak razí i v jinak odbornou veřejností uznávaném Gottmanově institutu, který je průkopnickou organizací v oblasti manželské/partnerské terapie, když tvrdí, že „je důležité, aby podvodník porozuměl pocitům svého partnera a přijal odpovědnost bez defenzivy. Mezi partnery již nemohou být žádná tajemství a ten, kdo se nevěry dopustil, se musí přiznat. I když je úplné odhalení bolestiví, umožňuje transparentnost a ověřování.“ Ovšem na druhou stranu je třeba říci, že i tyto teze stojí docela na vodě – ve skutečnosti totiž existuje jen velmi málo výzkumů účinných terapeutických strategií, které by párům pomohly vypořádat se s nevěrou. Jednou z mála výjimek je pak tzv. integrativní behaviorální párová terapie, jež má skutečně podložené pozitivní výsledky, ovšem povinný a explicitní proces „odhalení“ nezahrnuje. Je totiž pravdou, že kompletní „přiznání se“ a prozrazení všech intimních detailů o nevěře tváří v tvář partnerovi/ce, může být v mnoha případech spíše na škodu než k užitku. Ostatně, jak známo, co oči nevidí, to srdce nebolí…Nemluvě o tom, že určité citlivé informace předané v „dobré víře“ mohou následně posloužit i jako munice při rozvodu. I přesto jsou ale tací, kteří jsou přesvědčeni o tom, že párům s nevěrou mohou efektivně pomoci a že vzájemná otevřenost je základem úspěchu jejich „terapie“.  

Podle Talala Alsaleema, který vystupuje právě jako odborník na zotavení z nevěry, tak dokonce „existují velmi konkrétní milníky,“ k nimž musí páry při zotavování se dojít, aby vztahový problém překonaly. V prvé řadě se jedná o vytvoření správných podmínek pro řešení situace – tedy ideálně o aféře neříkat nikomu jinému než protějšku a „terapeutovi“, shodnout se na tom, že to, k čemu došlo, byla opravdu nevěra, a nakonec celý příběh sdílet. „Uzdravení se z nevěry neznamená jen nápravu vztahu. Je to cesta, kterou lze absolvovat buď jako pár, nebo jako jednotlivec. Ne každý totiž bude schopen nebo ochoten udělat to, co je k obnovení důvěry třeba,“ shrnuje Alsaleem.

<Path> Za problémy v našich vztazích mohou naši rodiče, protože nám nedávali dost lásky, tvrdí psychologovéZdroj:

Ovšem bez ohledu na to, nakolik věrohodná a efektivní „úzdrava z nevěry“ je, ti, kteří se v dané oblasti vydávají za odborníky, by přinejmenším (když už jejich metody jsou docela diskutabilní) měli své klienti/ky informovat o všech možných důsledcích onoho tolik doporučovaného odhalení (a také o skutečnosti, že tato metoda vlastně nebyla nikdy vědecky podložena). To nejenže se může stát kontraproduktivním, ale nakonec se může změnit v jistou formu pokání, či dokonce terapeuticky schvalovaného trestu. Podle licencovaného klinického psychologa Josepha Cilona z Manhattanu ale – i když k tématu vzhledem k jeho citlivosti neexistují adekvátní statistiky – v základu obvykle platí, že i po milostné aféře spolu páry spíše zůstávají, než aby se rozešly. To pak platí zejména pro dvojice, které mají vybudovaný společný život – a právě na ně pak nevěra sice dopadá tvrději než na ty, kteří spíše jen „randí“, ovšem na druhou stranu mají větší motivaci snažit se vztah zachránit. A jak také Cilon dodává, nakonec ze situace mohou vyjít silnější než před nevěrou. Je-li ale proto nutné podrobit se např. i testu na detektoru lži, to je již na zvážení každého jednotlivce (či spíše dvojice…).  

Zdroj: psychologytoday.com, glamourmagazine.co.uk, gottman.com, apa.org, melmagazine.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko

E-Shop