Nejdůležitější události ruské invaze na Ukrajině, den 17.
News

Nejdůležitější události ruské invaze na Ukrajině, den 17.

Prezident Zelensky poprvé veřejně uvedl odhadovaný počet ztrát na ukrajinské straně. Podle něj ukrajinské síly čítají kolem 1300 zabitých nebo zraněných příslušníků jednotek. To odpovídá dřívějšímu prohlášení jiných představitelů, že Rusové zabili více civilistů než vojáků. Pokud by zároveň byly správné odhady ztrát na ruské straně, znamenalo by to poměr 1:10 ve prospěch Ukrajinců.
Tomáš Dvořák Tomáš Dvořák Autor
14. 3. 2022

Ukrajinská rozvědka má prý k dispozici odposlechy ruských jednotek, které jasně dokazují, že jim bylo nařízeno střílet na civilisty včetně žen a dětí. Jestli nahrávky skutečně existují, není možné potvrdit, ale jisté je, že ruské jednotky skutečně po civilistech na mnoha místech bez výstrahy pálí. 

Rusové dnes bombardovali International Center for Peacekeeping & Security a leteckou základnu v Javorivu, jen 20 km od Polských hranic na západ od Lvova. Centrum bylo v minulých týdnech využíváno jako překladiště pro mezinárodní pomoc ze západní Evropy. Během bombardování přišlo o život 34 lidí. 

<Path> Unikátní projekt glorchestra v létě představí kulturní památky trochu jinak – se světelnou show a v propojení živého orchestru s moderními žánryZdroj: Redakce

Americký novinář z New York Times Brent Renaud byl zabit v Irpiňi. Po autě, ve kterém cestoval, začali pálit ruští vojáci. Kolega Juan Arredondo, který byl v autě s ním, byl během střelby zraněn, ale je mimo nebezpečí v ukrajinské nemocnici. 

V Chersonu pokračují masivní protesty obyvatel proti přítomnosti okupantů, a to i přes zákazy vycházení, které se snažili Rusové vymáhat. Protesty se konaly také v Berdyansku, Kachovce a dalších městech okupovaných regionů. 

Márnice v běloruských příhraničních městech jsou podle běloruských zdrojů úplně plné. Zaměstnanci nesmí o stavu hovořit pod pohrůžkou vězení. Těla vojáků jsou pak prý nakládána na letadla a vlaky a převážena zpět do Ruska, kde je jejich osud neznámý. 

Okupanti údajně drancují humanitární konvoje, které míří do obsazených měst. Několik takových incidentů hlásily místní zdroje v posledních hodinách u obklíčeného Mariupolu, který je na hranici humanitární katastrofy. 

<Path> Spalíme vaše srdce, vzkazuje ruský novinář gayůmZdroj:

Podle zdrojů z Běloruska začal Lukašenka měnit armádní velitele z Běloruska za ruské. Údajně se chystá větší zapojení běloruské armády, ale běloruští vojáci i velitelé zapojení odmítají a vyšší patra armády se obávají vzpoury nebo dokonce pokusu o převrat. 

Dobrovolnické jednotky ze zahraničí se aktivně účastní pozemních bojů. Na videu, které se objevilo na sociálních sítích, je vidět dobrovolník z Francie, který natáčí zničený ruský obrněný vůz. 

Rusové unesli dalšího starostu okupovaného města. Po starostovi Melitopolu si přišli také pro starostu Dniprorudne. Stejně jako jeho kolega odmítal spolupracovat s okupanty. 

V Záporoží se odehrál další nepochopitelný akt okupantů. Ruský tank najel na odstavený civilní vůz, ve kterém následkem toho zemřeli dva muži a nezletilý kluk. 

Podle videí z čečenských zdrojů se na Ukrajině nachází i vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov. Měl dorazit společně s dalším výsadkem bojovníků. 

Osmdesát ruských mariňáků údajně odmítlo bojovat poté, co je vysadili v Chersonu a na místě se dověděli, že nejedou na cvičení. 

Kanadští dobrovolníci jsou podle dostupných zpráv ve Varšavě a chystají se zapojit v nejbližších dnech na Ukrajině. 

PayPal zablokuje veškeré elektronické peněženky navázané na ruské platební karty.

Zdroj: Tomáš Dvořák

Populární
články

E-Shop