Yemi A.D. představí na prknech Národního divadla svůj nový autorský projekt Bohemian Gravity

Choreograf, performer a umělecký režisér Yemi A.D. míří na prkna Národního divadla. Představí na nich svou autorskou a první ryze divadelní inscenaci Bohemian Gravity s podtitulem Searching for freedom, která bude zkoumat možnosti i limity svobody lidského pohybu a kreativity pod vlivem gravitace – té fyzikální i té v přeneseném slova smyslu mentální.

Síla, která nás nutí vzlétnout i zůstat při zemi

Inscenace Bohemian Gravity odkazuje ve svém názvu hned k několika motivům, které budou prostupovat celým dílem s cílem zapůsobit na emoce diváků. Přívlastek bohemian zde bude prezentovat svobodomyslnost a touhu po volném a ničím neomezeném pohybu. Gravity pak opozitum, ve kterém lze na jednu stranu spatřovat limit, jenž nám v rozletu brání a nutí nás držet se vlastních kořenů, na druhou stranu možnost si právě díky gravitaci potřebu „vzlétnout“ uvědomit a prahnout po ní.

 „Nejlépe a nejuvolněněji se nám tančí, když se nikdo nedívá, protože právě tehdy jsme nejsvobodnější. Pohybujeme se tak, jak cítíme, a ne podle toho, jak na to budou pohlížet ostatní,“ přibližuje ústřední myšlenku o hledání svobody ve vztahu ke gravitaci Yemi A.D. a dodává: „Mezi všemi způsoby vzájemného silového působení je právě gravitace tou nejdominantnější, která k Zemi poutá nejen naše těla, ale i naši mysl.“

Kreativní tým plný významných českých jmen

Yemi A.D. své choreografie dosud vytvářel především na poli světového šoubyznysu, jak tomu bylo například při dlouhodobé spolupráci s uznávaným americkým rapperem Kanyem Westem na jeho světových turné a předávání cen MTV, při spolupráci s americkou televizní stanicí CBS nebo při celosvětové kampani pro Apple. V Národním divadle a na výsostně divadelním typu scény jde tedy o jeho debut, který považuje za významný milník ve své tvorbě. 

Do týmu, který bude spoluvytvářet mnohovrstevnatou inscenaci s živým orchestrem, přizval celou řadu respektovaných osobností. Přední česká módní návrhářka Liběna Rochová bude mít na starost kostýmní návrhy, originální hudbu složí DJ a producent Jakub Strach alias NobodyListen, který se stále výrazněji prosazuje na české a slovenské elektronické hudební scéně, Tomáš „Tommy“ Pražák zajistí akrobatickou průpravu tanečníků a v Londýně žijící oceňovaná fotografka Eliška SKY Kyselková se ujme celkové scénografie.

Bohemian Gravity  se stane jednou z částí inscenačního triptychu, který pod názvem bpm – „beats per minute“ připravuje dramaturgie Baletu Národního divadla. Premiéra se uskuteční 31. března 2022 v Národním divadle.Projekt vzniká i díky podpoře Nadace PPF, která chce dlouhodobě podporovat inspirativní české osobnosti a jejich projekty s mezinárodním dopadem.

Zdroj: Yemi A.D.