Realitní trh je dost konkurenční. My jsme ale jako jin a jang, říkají makléři s lidským přístupem Alexandra Osmitz a Marek Izera

Není až tak obvyklé, že by se realitní makléři navzájem přátelili. Většinou jsou naopak motivováni k tomu, aby mezi sebou soupeřili. Slovenka Alexandra Osmitz a Čech Marek Izera s tím mají osobní zkušenosti. Tlak zvenčí ale nakonec ustáli, a tak jsou výjimkou potvrzující pravidlo. Nejenže se z bývalých rivalů stali dobří kamarádi, ale i společníci, kteří symbolicky 1. 1. 2022 naplno rozběhli svou firmu OSMITZ & IZERA Reality.

Cesta elitních makléřů Alexandry Osmitz a Marka Izery k unikátnímu propojení a nově vzniklé firmě OSMITZ & IZERA Reality byla výzvou. Kdy se jejich společný příběh vlastně začal psát? V jaké situaci se teď realitní trh nachází? A co lidem, kteří chtějí nemovitost koupit, nebo naopak prodat, sympatičtí makléři vzkazují? Nejen to se dozvíte v následujícím rozhovoru. A jak sami uvidíte, dynamika dua Osmitz a Izera je patrná i na dálku. 

Je rostlinná strava jen pro gaye? Skuteční muži k životu maso nepotřebují, tvrdí hegani – silní chlapi, co vyměnili steak za mrkev17. 5. 2022

Hádám, že taková kolegialita mezi realitními makléři není obvyklá. Jak dlouho se vlastně už znáte a kde jste se potkali?

Marek: Seznámili jsme se ve firmě, která vznikla před sedmi lety. Oba jsme tam tehdy pracovali vedle sebe jako jedni z prvních realitních makléřů.

Alexandra: Ono to nebylo až tak úplně vedle sebe, spíš proti sobě. Realitka se v nás pokoušela vyprovokovat takový souboj, aby jeden nebo druhý byl vždy lepší. Fungovali jsme jako tým Alex a tým Marek. Takhle odděleně jsme třeba zaučovali i příchozí nováčky. Ve výsledku jsme sice všichni nějak spolupracovali, ale firma se neustále snažila o vytvoření takové umělé rivality, asi abychom makali víc a víc. 

Co tedy bylo tím impulsem k založení společného byznysu? Já jako laik bych čekala, že si spíš každý v této branži půjde svou cestou a že si i nadále zůstanete konkurenty… 

Alexandra: No, z té rivality se naopak velmi brzy stalo přátelství, a když během covidu došlo na lockdown, tak jsme s Markem začali pracovat na různých společných projektech. To nás hodně stmelilo a zároveň jsme si uvědomili, že za těch sedm let už dozrál správný čas na něco dalšího. Marek proto přišel s myšlenkou, že když jsme schopní takhle fungovat a tolik toho zvládnout jen my dva... Marku, pokračuj. (smích)

Marek: Vidíte, takhle to u nás chodí vždycky. (smích) Ano, přišel jsem s myšlenkou, že bychom tu naši práci mohli někam posunout – samozřejmě nejlépe tím, že se osamostatníme. A tím pádem i naše plány realizovat podle našich představ, protože ať už člověk chce, nebo nechce, pod křídly jiné společnosti prostě musí respektovat tamní režim a držet se zavedených postupů. Na jednu stranu jsme se v té firmě, kde jsme předtím pracovali, skutečně naučili našemu řemeslu. Dala nám hodně. Na druhou stranu jsme ale začali zjišťovat, že už nám tam určité věci nevyhovují, a chtěli jsme se rozvíjet dál.

I v Česku působí realitní giganti. V čem je tedy jedinečná vaše firma?

Marek: Hledali jsme správný koncept, jak to celé uchopit, protože realitní trh je velice konkurenční a makléřů je hodně. Už ze jména naší firmy je jasné, že jsme autentičtí, že se za sebe a svou práci nestydíme a že se nechceme schovávat za vymyšlenými názvy. Osmitz a Izera, to jsme jen my dva, žena a muž.

Navíc jsme v předchozím zaměstnání patřili mezi ty nejúspěšnější makléře. Oba jsme se účastnili prestižní soutěže Realiťák roku, přičemž já jsem byl v roce 2019 a 2020 vyhlášený nejlepším makléřem v Praze. Nechceme se tím nějak přehnaně chlubit, ale to, že jsme oba jako poměrně známí a dobře hodnocení realitní makléři našim klientům schopni nabídnout kompletní servis, bereme jako takovou přidanou hodnotu. I když existují makléři, třeba manželé, kteří jsou schopní pracovat bok po boku, každý se nakonec stejně soustředí jen na to své. A v tom spočívá naše největší odlišnost.

Alexandra: Jsou klienti, kteří se radši svěří ženě, ale pak jsou zase lidé, kteří chtějí spíš navázat spolupráci s mužem. Teď to vidíme i na jednom případu manželského páru. Zatímco žena všechno řeší spíš se mnou, muž se s různými technickými záležitostmi obrací na Marka. Právě ta možnost volby, která se klientovi v naší firmě naskytne, byla naším záměrem.

A i přesto, že počáteční komunikaci s klienty máme většinou takhle zvlášť, všechno ostatní s Markem děláme spolu. Například při natáčení virtuálních prohlídek si s Markem vždycky vymýšlíme scénář, zatímco třeba během focení nemovitosti se snažíme dbát i na ty nejmenší detaily. Všechno do sebe zkrátka přesně zapadá jako puzzle, a tak s Markem často používáme symbol jin a jang. 

Sami říkáte, že velkým plus vaší realitky je to, že má vyváženost i ve smyslu genderu. Máte pocit, že se právě gender v této branži řeší nějak výrazněji?

Alexandra: Myslím, že ženy přece jen bývají o něco empatičtější než muži, což je v této profesi výhodou. Není to vždy jen o tom, že chce někdo prodat svůj dům a koupit si nějaký lepší. Setkáváme se i se smutnými příběhy. Například jedna klientka se během pandemie dostala do tíživé finanční situace a neměla jinou možnost než svůj dům prodat. A to jsme si společně hodně poplakaly, protože se umím do příběhů ostatních vžít. Vím totiž, že takový přístup a taková podpora lidem pomáhají. 

Můžete trochu přiblížit, na jaké nemovitosti se vlastně orientujete nejvíc? 

Alexandra: V nabídce máme na prodej i pronájem jak hodně nemovitostí, které se hodí i pro rodiny s dětmi, tak těch, které jsou velmi exkluzivní a specifické. Marečku? (smích)

Marek: Ano. Ještě bych k tomu dodal, že regionálně se nejvíc zaměřujeme na Prahu a Středočeský kraj. Když jde ale o nějaký opravdu zajímavý objekt, tak můžeme řešit i něco vzdálenějšího. To je pro nás o to větší výzva, což nás moc baví.

Song Bůh s námi zpívá je naším liebesbriefem Ukrajině a celému svobodnému světu17. 4. 2022

Období pandemie s trhem s nemovitostmi bezesporu zahýbalo. Jaké trendy se podle vás dají očekávat, mimo jiné v souvislosti s vysokou inflací i válkou na Ukrajině?

Marek: Za poslední dva roky letěly ceny nemovitostí opravdu nahoru, až skoro do astronomických výšin, protože se sešly tři výrazné aspekty najednou. Mohli jsme sledovat velkou poptávku po bydlení, byl velký zájem zahraničních investorů, pro které bylo Česko zajímavé z hlediska zhodnocení nemovitostí, a do toho se přidali ještě běžní spotřebitelé. Takže se dá říct, že co bylo na trhu, se prodalo.

Kromě covidu bude mít určitě důsledek i zmíněná válka na Ukrajině, ale zatím je hrozně brzy na to odhadovat konkrétní dopady, protože se projeví až zpětně. Dá se ale předpokládat, že také vzhledem k rostoucí inflaci budou lidé i nadále hledat cesty, jak se zabezpečit. A nemovitosti jsou jednou z nich. Takže bych radil, ať zájemci na nic nečekají. 

Alexandra: Taky bych doporučila s ničím nečekat a jít do všeho tak, jak to cítíte. 

Zdroj: OSMITZ & IZERA Reality/spolupráce