Čeká nás LGBTQ budoucnost? Queer lidí neustále přibývá, v Americe se jejich počet během poslední dekády zdvojnásobil
News
Zdroj: iStock

Čeká nás LGBTQ budoucnost? Queer lidí neustále přibývá, v Americe se jejich počet během poslední dekády zdvojnásobil

Časy se opravdu mění. Zatímco v minulosti drtivá většina queer lidí o svojí skutečné orientaci raději zarytě mlčela, dnes už se coming outu tolik nebojí. Důkazem jsou i data ze Spojených států amerických. Ta jasně dokazují, že lidí, kteří se identifikují jako queer, neustále přibývá. Za uplynulé desetiletí dokonce dvojnásobně.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
3. 3. 2022

Že by heterosexuálům už pomalu odzvonilo? Minimálně v Americe se totiž čím dál tím víc lidí označuje jako queer. Během poslední dekády se jejich počet dokonce zdvojnásobil. A jak se už teď předpokládá, queer lidí bude výrazně přibývat i nadále.

<Path> Josef Vaňousek (23): „Zažil jsem podraz, šikanu a přemýšlel i nad nejhorším. Dnes jsem konečně sám sebou“Zdroj: JW

Alespoň to vyplývá z čerstvých dat americké analytické a poradenské společnosti Gallup, která pro svůj průzkum loni oslovila 12 000 respondentů. Šlo o dospělé Američany, kteří se o svojí genderové identitě rozpovídali v rámci telefonických rozhovorů. A co všechno se firmě Gallup tedy podařilo zjistit?

Nejvíc heterosexuálů zůstává mezi starší generací. Naopak k LGBTQ komunitě se hrdě hlásí hlavně mladí Američané – nejčastěji ve věku od 18 do 25 let. Nad homosexuály a transsexuály v této věkové skupině pak převažují bisexuálové. 

Právě vzhledem k tomu, že mladší Američané začínají převyšovat starší ročníky, se podle Gallup dá očekávat, že počet lidí, kteří se identifikují jako queer, bude v nadcházejících letech už jenom přibývat. Společnost také předpovídá, že tento nárůst bude mnohem rychlejší, než tomu bylo doposud.

Průzkum odhalil, že v předchozích generacích zůstávalo procento queer lidí víceméně stabilní. Mladí lidé, kteří se řadí do generace Z, ale své osmnácté narozeniny oslavili až roku 2017 nebo později, se považují za queer častěji než jejich o pár let starší vrstevníci. 

Firma Gallup z toho důvodu předpovídá, že ti nejmladší z generace Z, kteří jsou v současné době ještě pod zákonem, budou mít k LGBTQ komunitě ještě blíž. A protože se podíl queer lidí ve Spojených státech aktuálně pohybuje kolem 7 procent, v nedaleké budoucnosti s největší pravděpodobností významně překročí 10 procent. 

Pokud jde o sexuální orientaci jako takovou, nejběžnější je bisexualita. Více než polovina queer Američanů, konkrétně 57 procent, je bisexuální. Následují gayové, kteří tvořili jednu pětinu dotazovaných (21 procent) a lesby (14 procent). Nejméně je pak transgender lidí (10 procent). Zbývající 4 procenta respondentů se pak identifikují ještě jinak. 

Nic ale není černobílé. Ačkoliv to vypadá, že mladí Američané vyrůstají v mnohem tolerantnějším prostředí než dřív, celá problematika je mnohem složitější. Společnost Gallup sice uvádí, že až 70 procent Američanů dnes podporuje práva na manželství osob stejného pohlaví a že se většina lidí také jasně vyslovuje proti diskriminaci LGBTQ komunity, ale zároveň upozorňuje na to, že při hlubší sondě na povrch vyplouvají další skutečnosti. Ty dokládají, že ani Američané pořád nejsou zcela jednotní. V loňském roce firma Gallup například zjistila, že se vstupem transgender lidí do armády souhlasilo jen 66 procent. Říkáte si, proč jsme použili slovo „jen“? Proto, že v roce 2019 to bylo 71 procent. 

<Path> Antické netradiční příběhy lásky: mezi gay válečníky, transgender císařem a otroky či Sokratem a jeho žákyZdroj: Advocate.com, Historytoday.com, Romaoptima.com, Outhistory.org, Walksinsiderome.com, Outalliance.org, Liverpool.ac.uk,The-philosophy.com, Worldhistory.org, Newyorker.com, Glreview.org, Science.jrank.org, Britannica.com, Xtramagazine.com, Wondersandmarvels.com

Je tedy vidět, že i když se společnost může pochlubit pokroky, které život LGBTQ komunitě trochu usnadnil, v mnoha případech queer lidé pořád nemají na růžích ustláno. Někde se situace zlepšuje, ale i v zemi neomezených možností je pořád na čem pracovat. A tak i když queer lidí přibývá a přibývat bude, ještě nějakou dobu nejspíš stále budou v menšině.

Zdroj: News.gallup.com, Nbcnews.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop