Co hetero páry dělají ve vztahu špatně? Těchto 5 věcí by se měly učit od queer dvojic

Queer páry ve společnosti pořád tvoří menšinu. Jak se ale zdá, v samotném fungování vztahu mají oproti hetero dvojicím navrch. Konkrétně v čem všem si tedy gay a lesbické páry vedou o poznání lépe?

Co tě nezabije, to tě posílí. Právě tohle přísloví se dá dost dobře vztáhnout na většinu queer párů. Gayové a lesby se totiž prakticky dennodenně setkávají s urážkami, posměšky, opovržením, diskriminací a nepochopením – někdy dokonce od příbuzných a lidí z bezprostředního okolí. Navzdory všem těmto negativním zkušenostem to ale vypadá, že je soužití stejnopohlavních párů mnohem harmoničtější, než tomu je u některých hetero dvojic. Čím to je? 

V létě rozhodně nuda v Brně nehrozí. Centrum ožije festivaly, dojde i na ohňostrojovou show a nadšenci budou moci „následovat hrášek“10. 6. 2022

1. Lepší komunikací

Bez správné domluvy to bohužel opravdu nepůjde. Tohle na první pohled možná klišé je totiž podpořeno hned několika odbornými studiemi. Jedna z nich například jasně ukazuje, že rozvodovost je u lidí ve stejnopohlavních svazcích mnohem menší a pomalejší než u hetero manželů. Výsledky dalšího výzkumu, který vyšel v časopise Journal of Marital and Family Therapy, zase přišly na to, že gay a lesbické páry více pracují na prohloubení svého vztahu, a to jak na milenecké rovině, tak i na té přátelské. Asi nejzásadnější zjištění pak dokládá, že queer dvojice se spolu nebojí mluvit otevřeně. Problém jim tak nedělají ani hovory na ta nejchoulostivější témata včetně sexu. Porozumění samozřejmě usnadňuje fakt, že obě osoby v takovém páru mají stejné pohlaví, a tak se dokážou snáz pochopit.

2. Lepšími hádkami

Asi každý normální člověk se hádkám snaží pokud možno vyhýbat, a když už není zbytí, tak se vzniklý konflikt aspoň pokoušíme dál neeskalovat. Jak ale potvrzují další studie, stejnopohlavní páry jsou na tom lépe i v tomhle směru. Na rozdíl od hetero dvojic totiž na sebe prý tak prudce neútočí, a když už k nějakým těm neshodám dojde, gay a lesbické páry si k sobě hledají cestu zpět mnohem příjemněji – často pomocí humoru. Queer dvojice navíc také hrají víc férově – nezneužívají emocionálního vydírání a panuje v nich větší rovnoprávnost. 

3. Nulovými genderovými stereotypy

Tohle je čistě ženská práce, tamto je zase chlapská záležitost. Tak přesně takhle gay a lesbické páry v běžném životě nepřemýšlí. Pokud jde o chod domácnosti, queer dvojice si umí lépe rozdělit své role a dohodnout se na tom, co bude kdo zrovna ten den mít doma na starost. K harmonickému soužití stejnopohlavních párů tak zásadní měrou přispívá i vyváženost, co týče jak klasických domácích činností, tak třeba péče o děti. V porovnání s hetero dvojicemi jsou ty queer schopny větších kompromisů a spravedlivé dělby práce. 

4. Tolerancí v ložnici

Naladit se na stejnou notu jde gay a lesbickým párům lépe také v ložnici. Milostný život těchto dvojic je stabilnější hlavně proto, že primárním cílem není jen dostávat, ale také dávat. Stejnopohlavní dvojice jsou totiž k lepším výkonům v posteli motivovány vzrušením svých partnerů a partnerek, kdežto hetero páry mají spíš tendenci dosáhnout orgasmu za každou cenu. Právě to je ale podle expertů hlavním kamenem úrazu. Queer dvojice se při sexu za ničím neženou, ale milování si chtějí především naplno vychutnat, a tak si na něm dávají adekvátně záležet – víc se na něj soustředí a věnují mu víc času a pozornosti. Podle výzkumu si gay a lesbické páry také hodně cení emocionálního spojení, na kterém vztah a všechno, co k němu patří, postupně budují. 

5. Upřímností a důvěrou

Je jedno, zda jde o vřelá, ale nevinná kamarádství s bývalými partnery a partnerkami, nebo jestli uvažujete o otevřeném vztahu. Bez upřímnosti a důvěry vám to s dotyčnou osobou nebude klapat za žádných okolností. Všechno přitom závisí jen na vás a na tom, jaká si společně nastavíte pravidla.

Nepřekonatelná příroda, rozmanité pobřeží i nekonečné večírky. Taková je Ibiza!30. 6. 2022

Jestli se vám někdy zdálo, že to tomu „vašemu“ spřátelenému queer páru už pěknou řádku let až podezřele dobře klape a že je šťastnější, spokojenější a paradoxně i bezstarostnější než hetero dvojice ve vašem okolí, nejste blázni. Je v podstatě vědecky potvrzené, že gay a lesbické páry jsou schopny udržet harmoničtější vztahy než ty hetero (ale existuje samozřejmě i pár výjimek). Jak už bylo řečeno, důvodů je hned několik, a pokud k nim připočtete ještě notnou dávku humoru, nadhledu a chuti do života, máte vyhráno stejně jako queer dvojice, kterým jste dosud jen tiše záviděli.

Zdroj: Instyle.com, Apa.org, Onlinelibrary.wiley.com, Pinknews.co.uk, Gottman.com, Familiesandwork.org, Britannica.com,