Bojovný děda i láska ve zkáze: 11 nejemotivnějších příběhů z válkou zmítané Ukrajiny

Celý svět s napětím sleduje, jak se bude dál vyvíjet situace na Ukrajině. Asi většina z nás se pořád cítí tak nějak otupěle a nemůže uvěřit, že to, co se děje, je skutečné a že to není jen nějaká noční můra, ze které se ráno všichni probudíme. A i když hrůzné a agresivní činy mají už teď děsivé následky a způsobují bolest tolika lidem, následující příběhy jsou jasným důkazem toho, že naděje a odvaha opravdu umírají poslední.

Jen málokdo si dovede představit, čím si obyvatelé Ukrajiny v posledních dnech museli projít. Ne všichni ale stresu, nejistotě a strachu o budoucnost svojí země i vlastní život hodlají podlehnout. Existují i lidé, kteří se rozhodli bojovat stůj co stůj. A tohle jsou ty nejemotivnější příběhy. Všechny, bez ohledu na jejich konec, který se ještě v mnoha případech pořád píše, spojuje jedno – zapomenout se na ně nedá.

„Gayové jsou k sobě navzájem hrozně nepříjemní, když mají pocit, že si to můžou dovolit. Seznamky mi ublížily,“ říká Petr z Prahy20. 4. 2022

Čas loučení

Kromě zbytečných ztrát na životě, pošlapávání svobody a drancování zasaženého území si i válka na Ukrajině vybírá další velkou daň – rozděluje rodiny. Záběrů, na kterých se otcové loučí se svými dětmi, protože musí zůstat a bojovat za svou vlast, se na sociálních sítích objevila spousta. Tento je ale obzvlášť srdcervoucí. Mladý tatínek má se svou dcerkou očividně velmi blízký vztah a je nesmírně dojemné vidět, jak ani muži, na které se teď víc než kdy jindy spoléhá jako na ty nejsilnější ochránce, v některých vypjatých chvílích nedokážou svoje emoce udržet na uzdě. Jak by také mohli, když neví, kdy a jestli vůbec se jim s milovanou rodinou podaří znovu bezpečně shledat. S celým světem rezonuje také příběh 58leté ženy jménem Nataliya Ableyeva. Na ukrajinsko-maďarské hranici jí svoje dvě děti svěřil zoufalý muž, kterého nikdy předtím neviděla. 

Spolu v dobrém i ve zlém 

Manželský příslib věrnosti v dobrých i zlých časech je dnes vnímaný spíš jako taková formalita, bez které se svatba odehrát nemůže. Mladí novomanželé, 21letá Yarina a 24letý Sviatoslav, ho ale bez nadsázky vzali opravdu doslovně. Pár se měl brát až v květnu, ale nakonec si své „ano“ stihl říct ještě v den, kdy ruská vojska svou invazi na Ukrajině zahájila.

Na žádné líbánky se ale v dohledné době sympatičtí a zjevně až po uši zamilovaní novomanželé nechystají. Společně se rozhodli domovinu neopustit. Vyfasovali zbraně a bok po boku se přidali k odvážným civilistům, kteří za Ukrajinu statečně bojují.

Na věku (ani pohlaví) nezáleží 

Tento pán, jehož jméno se nikde v médiích neobjevuje, by vzhledem ke svému věku měl nárok buď na úkryt, nebo na emigraci. On se ale ve svých úctyhodných 80 letech držet v ústraní nehodlá – naopak. Vybavený skromnou taškou se zubním kartáčkem a pár kousky náhradního oblečení dorazil k jednomu z táborů ukrajinské armády. Někdo by ho mohl považovat za blázna, ale jak čiperný děda sám prohlásil – „dělám to pro svoje vnoučata“

I když povolávací rozkazy dostávají na Ukrajině muži, neznamená to, že se svou zemi nesnaží ubránit také ženy. Tamní armádu tvoří z 10, podle některých zdrojů dokonce ze 17 procent. Pomoct své zemi chtěla také Iryna Tsvila. Matka pěti dětí ale v sobotu při obraně Kyjeva zemřela. Hrdinou je také ženista Vitalij Skakun, který se dobrovolně přihlásil k zničení mostu v Heničesku. Vyhození mostu do povětří pomohlo zastavit postup ruské tankové kolony z okupovaného Krymu. Skakuna to ale stálo život.

Navzdory tomu, čeho jsou Ukrajinci svědkem, se ale nebál riskovat třeba muž, který se ruský konvoj pokusil zastavit vlastním tělem. Záběry jeho snažení obletěly svět a okamžitě se staly hitem internetu. Sociální sítě zaplavily také fotografie lidí, kteří chtěli kromě sebe a svých blízkých ochránit také svoje domácí mazlíčky. Ani zvířata v útulcích ale lidé nenechali napospas osudu. Mnozí dobrovolníci s nimi zůstali a starají se o ně i nyní.

Štěstí v neštěstí 

Válka na Ukrajině dosahuje drastických rozměrů. V zemi sužované krvavým a nelítostným konfliktem je ale možné najít i pár příběhů, které dopadly dobře a ostatním dodávají sílu. Jedním z prvních takových případů je postarší muž, který přežil nájezd ruského tanku na auto, ve kterém jel. Mezi šťastlivce, kteří smrti unikli jen o vlásek, se řadí i učitelka Olena Kurilova, která přežila ruský raketový útok na město Čuhujiv. Její dům byl takřka srovnán se zemí, ale Olenina zakrvácená tvář se stala věčnou připomínkou hrůz války na Ukrajině.

Americká hypotéka, obratová hypotéka nebo třeba hypotéka na pronájem: Znáte všechny své možnosti řešení (nejen) bydlení?17. 5. 2022

Za kyjevský zázrak se pak označují děti, které se v pořádku podařilo během nepokojů přivést na svět. Jeden z novorozenců se 23leté matce narodil přímo v kyjevském metru, které tamním obyvatelům už několik dní slouží jako bombový kryt. Alespoň něco může některým lidem na Ukrajině na to, co se děje, na okamžik pomoct zapomenout. 

Zdroj: News18.com, Ladbible.com, Ndtv.com, Newsreadonline.com, Thedodo.com