Maskulinitu střídají plastiky a snaha o dosáhnutí ideálu krásy aneb Kam zmizeli macho muži?

Dnešní doba je plná paradoxů. Spousta věcí je komplikovaná a navzájem se prolíná tak, že mezi nimi neexistují ostré hranice. To se týká i mužského a ženského pohlaví. Klasickou mužskost a ženskost střídají kompromisy všeho druhu. Stejně jako se z historicky a společensky daných škatulek v současnosti snaží ženy vymanit víc než kdy předtím, podobně to začínají mít i muži. Stereotypní role se tak obrací nejen v zaměstnání, ale třeba i na plastických klinikách. A co je výsledkem? Konec machismu v Čechách. Ale je to opravdu tak jednoznačné?

Ženy a muži. Dlouho se zdálo, že jasné rozdělení na křehké až submisivní bytosti na jedné straně a dominantní drsňáky na straně druhé je naprosto neotřesitelné. Dnešní svět je ale ukázkou toho, že nic není tak jisté a jednoduché. 

Čeká nás LGBTQ budoucnost? Queer lidí neustále přibývá, v Americe se jejich počet během poslední dekády zdvojnásobil3. 3. 2022

Biologii (ne)poručíš 

Pro někoho je typ macho mužů pořád chodícím symbolem atraktivity a sex-appealu. Jenže ne všichni na něj mají stejný názor. Mnozí už v macho mužích dávno nevidí jen horu svalů a moře charismatu, ale spíš netolerantní, neomalené a primitivní „burany“ se zkostnatělým přístupem k práci, vztahům i životu jako takovému. I když se může zdát, že macho muži překypují maskulinitou, sebevědomím a ostatními opovrhují, ve skutečnosti to může být úplně jinak. Právě tito pánové mohou být mnohem nejistější a pochybovat o sobě daleko víc, než se snaží dávat najevo.

Machismus působí jako životní styl, ale dalo by se říct, že jde především o takový obranný mechanismus. Když si macho pánové připadají v ohrožení, přichází na řadu zdánlivě neproniknutelná maska, kterou někdo považuje za sexy a žádoucí, zatímco jiní nad ní kroutí hlavou a mají podobné chování za obyčejné hulvátství. Pravda je přitom klasicky asi tak někde uprostřed. K machismu můžete vyprovokovat drobností, ale i tím, když dotyčného něčím převyšujete. Ať už skutečnou výškou, nebo třeba sociálním postavením i platem. 

Instagramové opisování 

Ačkoliv měli v minulosti hlavní slovo většinou muži, teď se karty obrátily. Zejména sociální sítě, ale i kontroverzní platformy jako OnlyFans jsou až skoro přehlcené profily žen a dívek, o kterých občas pochybujete, jestli se svými někdy až nerealistickými proporcemi a uměle vypadajícími univerzálními obličeji opravdu existují. Ve změti takovýchto výjevů, z nichž na normální smrtelníky obvykle padá deprese, se objevují samozřejmě i méně dokonalí, ale zato mnohem zajímavější, originálnější a zapamatovatelnější profily. V každém z nich je ovšem pořád do určité míry patrná ona touha po (v první řadě) fyzické dokonalosti

Po vzoru dam se ideálu krásy snaží dosáhnout i muži. Dřív byste pány tak často v obchodech s módou nebo kosmetikou nepotkali – obzvlášť pro macho typy by to bylo spíš za trest, protože „správný chlap“ maká, a tak musí být cítit hlavně potem. Teď se ale z mužů dobrovolně stávají blogeři, kteří se kdysi ryze ženským činnostem aktivně věnují se stejným nadšením jako dámy. Nechybí ani spousta fotek (mnohdy upravených) a občas to zajde tak daleko, že se pánové ocitnou na klinice plastické chirurgie. Ne ale proto, že mají zdravotní problém, který jim překáží v každodenním fungování. Důvodem je samozřejmě touha po bezchybném vzhledu a strach z prvních vrásek. 

Stejnopohlavní svatba? Dva dny volna na ni mají v této bance i LGBT+ zaměstnanci12. 5. 2022

Nic ale není černobílé. Přestože spousta mužů dnes pod tlakem médií a sociálních sítí uvažuje jinak, neznamená to, že by se změnilo úplně všechno. Ani typičtí macho muži zcela nevymřeli a místy na ně můžete narazit. Naštěstí se ale najdou i pánové, kteří se mezi oběma na první pohled neslučitelnými světy pokouší udržet příjemnou a obohacující harmonii.

Zdroj: Nzherald.co.nz, Elevatedcounseling.org, Theatlantic.com, Cnbc.com, Fox26houston.com