Nejznámější trans ženu, která se chlubí také jedním z nejdražších těl světa, můžete mít nyní na pyžamu i plavkách

To, že řada celebrit se rozhodla zpeněžit svůj úspěch, potažmo jméno, není nic nového. Mnozí slavní se tak pyšní vlastními řadami kosmetiky nebo přímo vlastní módní značkou. Zatímco někteří se ubírají spíše směrem určité kultivace módního vkusu a snaží se vytvořit nějaký „svůj“ a „ikonický“ styl, jiní prostě jednoduše „prodávají sami sebe“. A to je i případ Amandy Lepore, pravděpodobně nejznámější trans ženy, která se zároveň pyšní jedním z nejdražších těl světa…

Ve světové LGBT komunitě platí Amanda Lepore za živoucí ikonu. Na druhou stranu – pokud se do skupiny LGBT neřadíte a zároveň vám nic moc neříká ani Amandino jméno, minimálně dle fotek docela možná dospějete k závěru, že tuto dámu jste již někdy viděli. Tedy, pravdou je, že její vzhled je v podstatě nezapomenutelný – obrovské rudé rty, platinově blond vlasy a skutečně velká ňadra, to jsou Amandina základní poznávací znamení. Nebylo tomu tak ale vždy. Že je ženou, si Amanda uvědomila během dospívání, a tak jakmile to bylo možné, prošla tranzicí. Ovšem to jí k dosažení kýženého vzhledu nestačilo – jak totiž před pár lety sama Lepore uvedla, za nespočet různých plastických operací utratila přes 35 tisíc dolarů (mj. si nechala snížit vlasovou linii, pozvednout obočí, operovat oční víčka, aplikovat silikon do rtů, augmentovat lícní kosti a samozřejmě také zvětšit poprsí). A sama také ve své knize s názvem „Doll Parts“, tedy provokativní monografii zachycující její život, lásku k módě, ale také změnu pohlaví, tvrdí, že má „nejdražší tělo na světě“.

Zdraví hraje prim! Odlehčete žaludku, mysli i peněžence a vytvořte si svůj soukromý kousek ráje. Jak na to?9. 3. 2022

Bez ohledu na to, jak svého „nejdražšího vzhledu“ Amanda dosáhla, rozhodně se jí – pravděpodobně i díky němu – podařilo prorazit do světa showbyznysu, kdy poprvé na sebe pozornost upoutala na počátku 90. let, když vystoupila v pořadu Joan Rivers. Následně se objevila na titulních stránkách nespočtu módních časopisů, dokonce svou tvář propůjčila i dvěma obalům hudebních alb. Vystupovala také ve videoklipech (včetně jednoho z dílny Eltona Johna) a následně se hudbě začala i sama věnovat, když v roce 2003 vydala svůj první singl. U zpívání Amanda nakonec zůstala – právě jím, vystoupeními v burlesce a také modelingem se živí dodnes (vedle toho vydělává v oblasti reklamy a sama vlastní kosmetickou řadu Collection Lepore). Ve své práci je přitom skutečně úspěšná, jelikož její čisté jmění bylo v roce 2020 odhadováno na 2 miliony dolarů – a je tak zároveň nejlépe placenou trans osobností působící v zábavním průmyslu. Že její osoba stále láká a je inspirací pro řadu dalších umělců, pak dokládá i aktuální spolupráce v módní rovině – Amandinu tvář se totiž na celou limitovanou kolekci oděvů rozhodl zvěčnit Patrick Church.

Zrodila se múza

Podobně jako byla Marilyn Monroe múzou Andyho Warhola, stalo se pro Lepore osudovým setkání s fotografem Davidem LaChapellem. Ten ve svém oboru – umělecké fotografii – patří ke světové špičce a před jeho objektivem již pózovaly takové hvězdy jako Naomi Campbell, Uma Thurman, Lady Gaga, Rihanna, Angelina Jolie apod. Právě Warhol je také LaChapellovou inspirací, ostatně, právě on mu nabídl v 80. letech první pracovní příležitost. A zatímco na LaChapellových snímcích je Lepore v centru zájmu již mnoho let, nyní se jí – díky dalšímu umělci, který se specializuje na ručně malované grafické potisky (často s plačícími tvářemi a také postavami bez těla), Patricku Churchovi – podařilo proniknout i do sektoru oděvů a bytových doplňků.

Unikátní řada z dílny Churche vychází z jeho předešlých děl a zahrnuje trojici různých zachycení Lepore, kterou umělec začal poprvé malovat již v době, kdy v Anglii studoval na grafické škole. „Když jsem jako gay teenager objevil Amandu Lepore, okamžitě mě uchvátil její půvab a krása. Byla pro mě tak důležitá, že jsem ji namaloval na zkoušku z umění na střední škole,“ zavzpomínal umělec s tím, že vlastně doposud nemůže uvěřit tomu, že s Amandou nyní spolupracuje. „Potkal jsem ji a prostě jsem nemohl uvěřit tomu, jak byla dokonalá. Měl jsem pocit, jako by mi připomínala mé vlastní obrazy,“ uvedl Church pro magazín Out. Své dílo pak označil za „oslavu Amandy a New Yorku“, po níž vždy toužil, jelikož k Amandě chová obrovský obdiv a úctu. „Je vším, co jsem kdy miloval, je to vlastně i pocta pro mě,“ uzavřel.

Cesta k úspěchu může být klikatá – jak se z novinářky Alexandry Kasperové stala zámecká paní?23. 6. 2022

Kolekce pak obsahuje přiléhavá body, dlouhé rukavičky, plavky a mnoho dalšího, vše stylizované do až kýčovitého pop-art stylu, který je pro tvorbu Churche příznačný – stejně jako pro Lepore masivní červené rty a dokonale upravené platinové vlasy. Lepore se zároveň v tomto případě stala i modelkou – a v jednotlivých kouscích také pózuje. Kromě toho jako by sama kolekce vysílala do světa zprávu, že marnivost je někdy tím nejlepším, čeho se nám může dostat.

Zdroj: nj.com, modelfact.com, modelfact.com, artsy.net, rtsandculture.google.com, lookbook.paris, out.com, papermag.com,