Německo zažívá LGBT revoluci: Tamní vláda jmenovala prvního komisaře pro záležitosti queer komunity. Jak jsou na tom jiné země?

Poslední dobou se u našich západních sousedů pořád něco děje. To, že je Německo považováno za tahouna evropské ekonomiky, už je holý fakt, který jen tak někoho nepřekvapí. Zmíněná země je ale progresivní i v dalších ohledech. Německá vláda totiž v lednu jmenovala svého historicky vůbec prvního komisaře pro LGBT záležitosti. A jak jsou na tom jiné státy?

Sven Lehmann. Tohle jméno v Německu v uplynulých dnech patřilo bezesporu mezi ta nejskloňovanější. Právě Lehmanna ze strany Zelených totiž vláda jmenovala na post komisaře, který se jako první v německých dějinách bude zabývat problematikou sexuální orientace a genderové diverzity.

Máte doma hodiny? Pak zvažte jejich odstranění. Mohou mít zásadní vliv na vaše zdraví!22. 3. 2022

Tento dvaačtyřicetiletý poslanec a zkušený mluvčí německých Zelených pro sociální politiku a LGBT práva z let 2018–2021 dal ve svém oficiálním prohlášení jasně najevo, jakým směrem by se podle něj současná německá politika měla ubírat. „Nově vytvořený úřad ukazuje, jak důležité je, aby federální vláda akceptovala rozmanitost. Každý by měl mít možnost žít svobodně, bezpečně a se stejnými právy,“ uvedl Lehmann s tím, že věří, že tímto krokem německá vláda potvrdila, že hodlá queer politiku plně podporovat.

„Ochrana lidí na základě jejich sexuální a genderové identity musí být zajištěna zákonem. Pokud jde o základní práva trans a nebinárních lidí, i ta musí být konečně plně prosazena. Kromě toho potřebujeme také strategii pro boj proti skupinově zaměřenému nepřátelství,“ popsal politik. „Německo by se mělo stát průkopníkem v boji proti diskriminaci,“ dodal také.

Po loňských zářijových volbách němečtí Zelení ve vládě zaujali klíčovou pozici. Spolu s liberály ze Svobodné demokratické strany se stali součástí koalice, v jejímž vedení stojí nástupce Angely Merkel – nový kancléř a sociální demokrat Olaf Scholz. Aktuální německá vláda je navíc etnicky i genderově mnohem různorodější než ty předchozí. Ukázkou toho, že jsou naši západní sousedé teď mnohem otevřenější a tolerantnější, je i složení německého parlamentu. V něm za stranu Zelených usedly také dvě transgender ženy.

Podobnou funkci jako v Německu Lehmann zastává v australském státě Victoria politik Todd Fernando, který loni v září po šesti letech vystřídal nebinární Ro Allen. Kromě toho, že je Fernando gay, tak je také potomkem původních obyvatel Austrálie.

Stát Victoria, který leží na jihovýchodě země, se ke zřízení postu komisaře pro LGBT záležitosti uchýlil v Austrálii jako první. „Když jsem byl na střední, všichni mi říkali, že jako Aboridžinec nemám šanci uspět. Přitom teď jsem tam, kde jsem – je ze mě nejmladší a navíc otevřený gay komisař,“ vylíčil svoje pocity Fernando. 

„Novinář nikdy nespí. Pracuju i na dovolené,“ říká moderátor Josef Mádle. V kolik musí vstávat a jak vlastně probíhá jeho den?15. 4. 2022

Stálou komisi na ochranu LGBT komunity se pak v roce 2018 podařilo založit i v americké Pensylvánii. Čítá celkem 40 členů, kteří se zodpovídají guvernérovi státu. Tím je od roku 2015 demokrat Tom Wolf. „Vytvoření komise pro LGBTQ záležitosti je jedním z mnoha kroků, které jsme podnikli, abychom na celostátní úrovni usilovali o rovnost a zajistili odstranění nespravedlivého znevýhodnění na základě sexuální orientace, genderové identity a projevu,“ nechal se slyšet Wolf. „Když jsem se stal guvernérem, viděli jsme, že je potřeba změna, a tak jsme ji udělali. A co je ještě lepší – v naší práci nepřestáváme, budeme v ní pokračovat nadále. A to tak dlouho, dokud v Pensylvánii nebude moci každý člověk žít, pracovat, milovat a prosperovat s jistotou podpory a bezpečí,“ uzavřel politik. 

Je tedy vidět, že ani v zemích, které se pyšní svými demokratickými systémy, to queer občané nemají jednoduché a za sebe a svá práva musí neustále bojovat. Posun kupředu je sice značně pozvolný, ale snahy tu naštěstí jsou.

Zdroj: Dw.com, Bmsfj.de, France24.com, Pedestrian.tv, Governor.pa.gov