Lžete o sobě v online seznamce a děláte se lepší? Kittenfishing vás může dostat do maléru, nebo přinést lásku na celý život

Všichni se před cizími lidmi děláme lepší, než ve skutečnosti jsme. Zejména před těmi, s nimiž bychom si chtěli něco začít. Snaha udělat dojem je pochopitelná, ale nesmí se to přehnat. A přesně k tomu často dochází při hledání protějšků v online seznamovacích aplikacích. Tzv. kittenfishingu se dopouštíme, aniž bychom si toho byli vědomi. Na čem je tato metoda lovu založena?

Kdo se skrývá za atraktivní fotkou

Vystupování pod falešnou identitou na internetu je stará známá praktika. O nebezpečí, že za fotkou mladé krásné ženy se ve skutečnosti skrývá starý úchyl, dnes ví snad každý. Přesto se spousta internetových uživatelů nechá znovu nachytat. Pocit, že nám věnuje pozornost někdo atraktivní (zvlášť když se cítíme osamělí), je prostě příliš lákavý… a snadno nám vypne racionální myšlení. Používání cizí fotky, vymyšleného jména a identity při komunikaci ve virtuálním světě se nazývá catfishing.

Toto označení se používá od roku 2010, kdy byl uveden dokumentární film nazvaný Catfish. Popisoval případ výkonného producenta Yaniva Schulmana, který si vybudoval dlouhodobý virtuální vztah s 19letou dívkou z amerického Středozápadu. Alespoň si to tedy myslel. Když se konečně schylovalo k osobnímu setkání, Schulman zjistil, že žádná dívka neexistuje a že se za ni vydává 40letá žena v domácnosti hledající povyražení.

Byl to její manžel, kdo vymyslel název catfishing. Chování své ženy přirovnal k praktice, kdy se k treskám při převozu na dlouhé vzdálenosti přidávají do kádí sumci (anglicky catfish). Ti totiž udržují tresky po celou dobu v pohybu a bdělosti, takže jejich maso zůstane i po dlouhém pobytu v kádi čerstvé a chutné. Mezi lidmi se podle něj také pohybují jedinci, kteří svým chováním všechny ostatní udržují v nejistotě a bdělosti. I když se ohledně sumců a tresek jedná jen o mýtus, název pro jednání pod falešnou identitou se velmi ujal.

„Toxický vztah vás může zničit. Moje sebevědomí hodně utrpělo,“ vzpomíná na svůj poslední vztah třicetiletý Honza18. 5. 2022

Všichni chceme působit atraktivněji

Catfishing je příliš velká lež, kterou nelze obhájit. Hodí se pro různé online podvody, ale v prostředí online seznamek není udržitelná. Vystačíte s ní, pokud si chcete s někým jen chatovat, ale bližší kontakt nepřipadá bez prozrazení v úvahu. A tak je tu mladší brácha catfishingukittenfishing.

V tomto případě se nejedná o falešnou identitu. Vystupujete sami za sebe, jen si upravíte různé detaily týkající se vzhledu nebo životního stylu tak, abyste se jevili atraktivnější. Velká klasika je použití fotky pořízené před deseti lety. Jste to vy, takže vám nikdo nemůže nic vyčíst, ale v době, kdy na vás ještě tolik nebyly vidět účinky gravitace. Způsobů, jak si zvýšit šance na ulovení zajímavého partnera, je celá řada. Plešatí muži se fotí zásadně s pokrývkou hlavy, člověk s velkým nosem pózuje vždy z poloprofilu, před zapnutím kamery si sundáte snubní prstýnek, přidáte si pár centimetrů na výšce nebo si do informací o sobě napíšete lépe znějící popis pracovní pozice.

Proboha, napadlo vás teď, tohle přeci děláme všichni a pořád! Ano, jsou to drobná nevinná vylepšení, která ale při osobním setkání povedou ke stejnému efektu jako catfishing – velkému zklamání partnera.

Zdroj: Giphy

Kittenfishing sází na kouzlo osobní schůzky

Uživatelé online seznamek se postupně profesionalizovali v drobných podvůdcích, které jim zvedají šanci, že se někomu zalíbí. A tak vznikl kittenfishing. Jeho metody moc dobře znaly všechny seznamovací aplikace už dávno, ale appka Hinge byla v roce 2017 první, kdo jim dal jméno.

Není divu, že se lidé v seznamkách snaží udělat lepšími, a naopak potlačit to, co se jim samotným na sobě nelíbí nebo jim snižuje sebevědomí. V aplikaci má uživatel obvykle pár zlomků vteřiny na to, aby potenciálního partnera zaujal, nebo skončil „swajpnutý“ do zapomnění. Každý je souzen podle několika základních rysů a nemá možnost cokoli dovysvětlovat. Magazín Glamour cituje klinickou psycholožku Sharone Weltfried, podle které lidé sahají po kittenfishingu proto, aby v appce někoho ulovili a získali šanci udělat na něj dojem při osobním setkání. Sice se provalí, že mají pár kilo nadváhu, ale budou moci nasadit těžké zbraně jako kouzlo své osobnosti, důvtip a šarm.

Ta úvaha není špatná. Spousta párů se nezamilovala na první pohled, ale až poté, co spolu dva lidé strávili nějaký čas. Chemie často zafunguje až při osobním setkání. Pokud se ovšem ten druhý přenese přes to, že jste byli neupřímní a svým přikrášlováním jste ho tak trochu podvedli.

V Peci pod Sněžkou vyrostl architektonický skvost. Grand Hotel Hradec sází na top kvalitu a sepětí s přírodou28. 3. 2022

Jednoho dne stejně přijde probuzení

Dělat se před druhými lepšími, než ve skutečnosti jsme, je součástí lidské přirozenosti. Děláme to nejen v online světě, ale v každodenním životě. Vždyť co jiného je nošení make-upu, zeštíhlovacího oblečení, milý úsměv při jednání s lidmi, které bychom nejraději uškrtili, řízení drahého vozu, když ve schránce se nám hromadí obsílky od exekutora, apod.? Říká se, že úspěšně socializovaný člověk je ten, který se o samotě chová stejně jako ve společnosti druhých. Ale ruku na srdce – kdo to skutečně do puntíku dělá? Kittenfishing v podobě přetvářky byl součástí našich životů dávno předtím, než vznikl internet. Vždyť i macecha připevnila Marfuše falešný cop, když se jí snažila v Mrazíkovi dojednat ženicha.

Britský výrobce matrací provedl mezi tisícovkou respondentů výzkum, v němž zjišťoval, kdy lidé ve vztahu přestanou ukazovat své lepší já a odhalí partnerovi, jací jsou doopravdy. Z výsledků například vyplývá, že muži začnou před svou druhou polovičkou pšoukat už po šesti měsících, zatímco ženy se k tomu osmělí až po víc než roce. Po stejné době začnou muži i ženy flákat svou holicí rutinu na různých místech těla a začnou se bez okolků převlékat jeden před druhým (nejlépe do tepláků). A sledování seriálů na Netflixu upřednostní před sexem už po třech měsících vztahu celých 40 % mladých ve věku 18 až 25 let! Je to zkrátka tvrdá realita života, která čeká všechny, ať už na seznamce lovili metodou kittenfishingu, nebo byli sebeupřímnější.

Zdroj: Bustle.com, Wikipedia.org, Glaourmagazine.co.uk, Mattressonline.co.uk