Minisérie BBC o vrahovi z gay seznamky a laxní homofobní policii: „Je to pro mě forma terapie,“ říká matka jedné z obětí

Projekt s názvem „Four Lives“ („Čtyři životy“), který vznikl pod křídly BBC, měl premiéru začátkem ledna. Tato třídílná minisérie ale nezachycuje žádný fiktivní příběh – vznikla na motivy skutečných a hodně mrazivých událostí. Těmi jsou brutální vraždy čtyř mladých gayů, které má na svědomí britský sériový vrah Stephen Port. Seriál se však namísto snahy o psychologickou sondu do hlubin prohnilé vrahovy duše věnuje hlavně pohledu zoufalých pozůstalých a chaotickému dění, které po otřesných činech následovalo. A jak se nechala slyšet matka jedné z obětí, právě to jí konečně pomohlo najít klid.

Spousta seriálů s kriminální zápletkou se zaměřuje na analýzu vrahovy osobnosti a pokouší se zjistit, co odpornému činu předcházelo. Jenže třídílná minisérie „Four Lives“ z dílny BBC, jejíž předlohou byl skutečný případ britského sériového vraha Stephena Porta, na to jde úplně jinak. Mezi hlavní postavy ani tak nepatří Port, ale spíš příbuzní čtyř mladíků, které vyšinutý Angličan přes queer seznamku Grindr nejprve pozval k sobě do bytu a následně chladnokrevně zavraždil. 

První gay pár historie dělal faraonovi nehty, před cihlami ve Stonewallu létaly koblihy v Los Angeles – aneb neznámé momenty queer historie1. 3. 2022

Pro Portova představitele Stephena Merchanta, který s vrahem sdílí naštěstí jen totožné křestní jméno, šlo o velkou výzvu. Tentokrát se objevil v hodně nezvyklé roli, protože do paměti diváků se zapsal především jako komik. Určitý odstup od vraha, se kterým se v minisérii pracuje, však herec považuje za klíčový, neotřelý a efektivní. „Je dobře, že scénář není senzacechtivý a nemá tendenci citlivé téma bulvarizovat. Myslím, že vidět celou situaci očima rodin obětí je velmi chytrý způsob, jak tento příběh pojmout. Stephen Port je přítomen, ale není centrem pozornosti,“ popisuje Merchant. 

Nicméně kdo by čekal, že se komik bude vzhledem ke svojí předchozí práci o to pilněji na vážnou roli sériového vraha připravovat, je na omylu. Merchant sice částečně vystoupil ze svojí dosavadní komfortní zóny, ale vše nechal přirozeně plynout. Šlo mu více o emoce a vizuální dojem než o přesná a pečlivě nastudovaná fakta. „Já ani tvůrci pořadu jsme se o Portovu osobnost a jeho motivy příliš nezajímali. Jde sice o děsivého, ale svým způsobem i banálního vraha. S Portem ani lidmi, kteří ho znali, jsem se nesetkal. Nestál jsem o to, protože jsem věděl, že si od něj určitý odstup prostě udržet musím. Nechtěl jsem se ničím nechat ovlivnit, a tak jediné, z čeho jsem čerpal, byly záznamy policejních výslechů. Sledoval jsem především jeho gesta a zaměřil jsem se také na jeho dikci,“ vysvětlil Merchant.

Minisérie se naopak neobešla bez ztvárnění rodinných příslušníků čtyř potvrzených Portových obětí (jeden čas se dokonce spekulovalo o tom, že o život připravil dalších 58 mladíků). Důležité je například zachycení matky prvního zavražděného. Tou je Sarah Sak (hraje Sheridan Smith), která si dlouho vyčítala, že po násilné smrti svého syna, 23letého Anthonyho Walgata, mohla zabránit dalším. „Měla jsem noční můry. Ptala jsem se sama sebe: Mohla jsem udělat něco víc? Nakonec jsem si ale uvědomila, že ne, protože nezáleželo na mých slovech a činech. Policie se prostě rozhodla nevyšetřovat, bylo jí to jedno. Díky tomuhle seriálu se mi ale konečně ulevilo,“ svěřila se Sak, která je s výkonem herečky Sheridan Smith velmi spokojená. „Sheridan mě a moje pocity i chování vystihla naprosto přesně a jsem až překvapená, že v minisérii i tak věrně zachovali některé moje drsné a bezprostřední nadávky," dodává Sak.

Ta je přesvědčená o tom, že policie byla k případu jejího syna i dalších obětí naprosto odměřená proto, že byla homofobní. „Kdyby byl Anthony 23letá dívka, k celému případu by se přistupovalo úplně jinak,“ stojí si za svým Sak. Za pravdu jí dal i herec Merchant: „To, jakým způsobem se zachovala policie, je velmi smutné. Z homofobních reakcí policie by si člověk myslel, že se děj odehrává v 70. letech. Přitom jde o rok 2014.“

Víte, co znamená zkratka ESG? Tyto fondy vyrostly mezi lety 2019 a 2020 o 96 %! Nahlédněte pod pokličku etického investování3. 5. 2022

Stephen Port vraždil mezi lety 2014 a 2015. Za zabití čtyř gayů – Anthonyho Walgata (23 let), Slováka Gabriela Kováriho (22 let), Daniela Whitwortha (21 let) a Jacka Taylora (25 let) –, které vylákal pomocí seznamky Grindr a pak je otrávil a znásilnil, byl odsouzen k doživotí. A co se týče minisérie „Four Lives“, tak ta se pro pozůstalé stala určitým symbolem zadostiučinění, na které dlouho marně čekali. A nejen to – v průběhu vzniku tohoto projektu se utvořila i nová přátelství. Někteří herci se spřátelili s příbuznými obětí, jež se staly předlohou pro jejich postavy. 

Zdroj: Deadline.com, Pinknews.co.uk, Gaytimes.co.uk, Thesun.co.uk, Mirror.co.uk