Harry Styles v šatech nepřestává udivovat. Budeme lidi pořád dělit jen na homo, nebo hetero?

Od doby, co se na obálce amerického Vogue objevil britský zpěvák Harry Styles jako první muž, a ještě k tomu v ženských šatech, brzy uplyne už celý rok. Harryho extravagantní styl ale budí rozruch pořád. A co víc – právě kvůli zpěvákovým módním kreacím mnozí čím dál častěji zpochybňují i jeho sexuální orientaci.

Když Harry Styles ve světě zábavního průmyslu začínal coby člen úspěšného boybandu a na sobě měl klasické britské pánské oblečení, nikoho by ani nenapadlo se nad jeho outfity nějak víc pozastavovat. Krásně totiž zapadaly do naší automatické a podvědomé škatulky „hetero“. Jenže s rozpadem skupiny One Direction se všechno trochu zkomplikovalo. 

Deset nejběžnějších psychogenních bolestí: Trápí vás tělo, ale nemůžete najít důvod? Zapátrejte v našem seznamu možných příčin25. 3. 2022

Je to skoro jako kdyby existovali dva Harry Stylesové – pohodlně předvídatelný a mainstreamovým diktátem vedený kudrnatý klučina, a pak potížista, který se v rámci svojí sólové kariéry nebojí být svým pánem a libovolně, místy až nebezpečně svobodně experimentovat. Zatímco toho prvního si umíme jasně zařadit, ten druhý se všem nálepkám vyhýbá. Tedy skoro všem.

Problém totiž nastal ve chvíli, kdy Harry kromě kalhot do svého šatníku zařadil taky masivní perlové náhrdelníky, krajkové košile a v neposlední řadě i barevné punčochy a šaty. Přesto, že zpěvák několikrát popřel drby o tom, že je gay, a zvídavým paparazzi neunikl žádný z Harryho vztahů s několika různými přítelkyněmi, spousta lidí začala neúnavně pátrat po tom, jestli náhodou někdy nechodil i s nějakým mužem. 

Všechny spekulace o Harryho sexuální orientaci se ale zdají být trochu v rozporu s dnešní dobou. Vždyť jistou míru výstřednosti od umělců v podstatě očekáváme. Proč nám to tedy pořád nedá spát a neustále se snažíme překroutit to, co bylo jasně vyřčeno už před lety?

Zatímco spousta lidí vnímá módu a sexuální orientaci jako navzájem provázané a víceméně stabilní a neměnné celky, Harry Styles zastává méně striktní pohled. Oblečení podle něj s genderem zdaleka tak úzce nesouvisí a místo pohlaví by mělo podobně jako hudba sloužit jako prostředek jedinečného sebevyjádření a odrážet hlavně kreativitu, volnomyšlenkářství a vlastně i život jako takový. A ten tedy rozhodně tak stálý nebývá. „Myslím, že pokud jde o hudbu, tak je nesmírně důležité pořád se vyvíjet. Vztahuje se to podle mě ale i na všechno kolem ní – videoklipy, oblečení…Když se podíváte na Davida Bowieho a jeho Ziggyho Stardusta nebo The Beatles a jejich různé éry, můžete si všimnout jejich neuvěřitelné odvahy, nebojácnosti a neohroženosti. A to je něco nesmírně inspirujícího,“ popsal zpěvák.

Harryho styl ovšem není jen terčem zvědavosti, ale také poměrně ostré kritiky, která nedávno přišla z dost nečekané strany. Tou je americký herec Billy Porter, který femininními outfity zejména na červeném koberci rozhodně nešetří. Do oblíbeného zpěváka se ale rozhořčený Porter opřel hned z několika důvodů – především osobních. „Já jsem s tím vším začal a teď to najednou dělají i všichni ostatní. A to nemluví moje ego – prostě taková je realita,“ uvedl Porter s tím, že Harry to má podle něj mnohem jednodušší, protože na rozdíl od něj je „bílý a hetero“. Herce Stylesovo oblékání pobouřilo hlavně proto, že podle něj nereflektuje zpěvákovo skutečné já, ale podbízí se dnešní době. Možná, že na tom něco je, ale to se znovu dostáváme na samotný začátek.

„Heterosexuální vztah byl důsledek macho komplexu,“ svěřil se gay muž z Prahy, který v sedmnácti letech počal se spolužačkou syna8. 7. 2022

Zatímco Harry Styles zdůrazňuje, že móda je pro něj „zdrojem zábavy a potěšení“ a zajímá se o ni už odmala, její nekompromisní genderovou klasifikaci považuje za velice „limitující“ přežitek. Všichni ostatní si s ní navíc neustále spojují pohlaví i sexuální orientaci.

Někdy je ale potřeba uvědomit se, že všechno kolem nás není jenom černé, nebo jenom bílé. A taky to, že je potřeba rozlišovat mezi hravou uměleckou nadsázkou a seriózní otázkou identity. 

Zdroj: Vogue.com, Cnn.com, Thepostathens.com