Svazky osob stejného pohlaví jsou hřích, tvrdí Vatikán. Prohlášení schválil i „liberální“ papež
Sezdaným lesbám a gayům nežehnat!
Katolická církev a její kněží nemohou žehnat svazkům osob stejného pohlaví, protože „Bůh nemůže žehnat hříchu“, uvedl tedy včera Vatikán, potažmo Kongregace pro nauku víry, v dokumentu, který formuloval odpověď na otázku, jaké stanovisko by měli kněží v dané situaci zaujmout. Otázka vyvstala podle tiskové agentury Reuters v souvislosti s tím, že některé farnosti v USA či Německu začaly v posledních měsících dávat požehnání i lesbám a gayům žijícím v partnerských svazcích/manželstvích, a to jako přivítání v církvi.
Ve dvoustránkovém dokumentu je také uvedeno, že sňatky osob stejného pohlaví jsou jen věcí volby a „neexistují absolutně žádné důvody k tomu, aby byly považovány za podobné nebo snad dokonce srovnatelné s Božím plánem pro manželství a rodinu.“ Kněží tedy nadále mohou žehnat stejnopohlavním párům žijícím ve vzájemné věrnosti, jakákoliv forma požehnání je ale zakázána v souvislosti s formálním uznáním těchto soužití. Zároveň je třeba říci, že Vatikán se ohradil vůči tomu, že by za hřích považoval samu homosexualitu. Zmiňovaný materiál se dle oficiálního vyjádření vztahuje výhradně ke sňatkům párů stejného pohlaví.
Může být pak do jisté míry matoucí, že dokument, jehož jsou oficiální vyjádření církve součástí, svým podpisem stvrdil i papež František. Ten přitom v minulosti veřejnost i věřící zaujal poměrně vstřícnými postoji vůči LGBT lidem. Ačkoliv přímo o stejnopohlavním manželství se blíže nevyjadřoval, v rámci dokumentu „Francesco“ mj. uvedl, že „i homosexuální lidé mají právo být v rodině, protože jsou dětmi Božími. I proto bychom měli mít registrovaná partnerství, která tuto možnost legálně zajistí“. Vatikán se však následně snažil i tato papežova vyjádření mírnit – jelikož byla údajně vytržena z kontextu. Sám papež k tématu také dodal, že jednou věcí je „zákonné krytí“ a druhou „církevní schválení“. Toho se tedy páry stejného pohlaví rozhodně jen tak nedočkají. Je ovšem také třeba říci, že když papež citovaný dokument podepisoval, okomentoval to slovy, že se „nemá jednat o vyjádření nespravedlivé diskriminace, ale spíše o připomenutí pravdy liturgického obřadu.“
Zdroj: Giphy
Církev proti církvi…
Ačkoliv by se také přímo nabízela otázka, jak přesně církevní hodnostáři zmiňované Boží plány zjišťují (a zda si Bůh všimnul, že uplynula nějaká ta tisícileté, během nichž se mnohé změnilo, a to včetně společnosti a také lidských práv), je jasné, že odpovědi se v tomto případě dočkat nelze. Na druhou stranu, jak naznačuje reakce výkonného ředitele katolického LGBT centra New Ways Ministry, Francise DeBernarda, mnozí katolíci již mají i bez ohledu na vyjádření Vatikánu ve svých názorech na „Boží plány“ poměrně jasno. „Tím, co si Vatikán neuvědomuje, je to, že katoličtí věřící nejsou s takovýmto vyjádřením spokojeni. Katolíci uznávají svatost lásky mezi sezdanými páry stejného pohlaví a uznávají tuto lásku jako inspirovanou a podporovanou Bohem. Díky tomu také splňují veškeré ´podmínky´ pro požehnání,“ uvedl. Právě katolická církev je jednou z těch, která soužití osob stejného pohlaví akceptuje asi nejvíce ze všech těch v rámci křesťanství a např. v USA více než polovina katolíků společně s protestanty a pravoslavnými křesťany podporuje přímo manželství osob stejného pohlaví.
Není tedy s podivem, že reakce veřejnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Na sociálních sítích se tak začaly množit snímky ze svateb stejnopohlavních párů, mezi ty, kdo se rozhodli na vyjádření církve zareagovat, se přidal i Chasten Buttigieg, manžel kandidáta na amerického prezidenta Petea Buttigiega. K fotografii ze svatby navíc přidal také komentář, že „láska je láska, manželství leseb a gayů je legální a papež není krajským úředníkem.“
Zástupkyně organizace Catolics for Choice, Charlotte Clymer, pak na Twitteru uvedla, že „být LGBTQ není volbou. LGBTQ byli stvořeni Bohem. Narodili jsme se právě tak a takto dokonale, bez ohledu na to, co požaduje Vatikán nebo kterákoli jiná náboženská autorita.“
A ředitel katolického LGBT centra Francis DeBernard uzavřel, že nově publikovaná vyjádření nakonec nejsou nijak překvapivá, ale stále jsou zklamáním. Minimálně tedy pro všechny, kdo doufali, že i církev konečně začne nějak modernizovat svá stanoviska vůči lidem odlišné sexuální orientace. Desítky zemí, a to i v západní Evropě, totiž již sňatky osob stejného pohlaví legalizovaly a zdrženlivost církve vůči LGBTQ lidem tak dlouhodobě mladé generace od víry odrazuje.