Udělejte z vašeho psa vegana, vyzývají ekologové. Domácí mazlíčci jsou prý pro klima větší hrozba než plasty
Straight friendly
Zdroj: iStock

Udělejte z vašeho psa vegana, vyzývají ekologové. Domácí mazlíčci jsou prý pro klima větší hrozba než plasty

Domácí mazlíčci jsou nezřídka regulérními členy rodiny. Ať už psi, nebo kočky, faktem ale je, že pro životní prostředí jsou podobně velkou hrozbou jako aktuálně stále více nepopulární plasty.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
21. 10. 2022

Jen v USA žije v domácnostech přes 70 milionů psů – a všichni konzumují maso. A jak zjistili vědci, pokud by se všichni američtí psi, kočky a další masožraví domácí mazlíčci umístili na jeden samostatný ostrov, dosáhli by na žebříčku celosvětové spotřeby masa na pátou pozici – za Ruskem, Brazílií, USA a Čínou. A to je problém. Právě produkce masa totiž planetu výrazně zatěžuje, mnozí lidé se tak jeho konzumaci snaží omezovat a nahrazovat jej v potravě výrobky alternativními. A přesně to by měl udělat i váš pes. Respektive vy…

<Path> Plánujete vzít na dovolenou do zahraničí pejska? Budete potřebovat pas, pojištění a očkování. Vy i váš miláček!Zdroj:

Celosvětově produkce masa a mléčných výrobků představuje 14,5 procent všech emisí skleníkových plynů, jež má na svědomí člověk. A to je dokonce o něco více, než mají na kontě automobily, vlaky, lodě a letadla. Právě domácí psi a kočky jsou také zodpovědní až za 30 procent celkových dopadů využití zemědělských zvířat  na životní prostředí… Z toho důvodu již množství lidí po celém světě přistupuje k relativně kontroverzními řešení. Kromě toho, že se sami začínají stravovat jako vegani, totéž praktikují i se svými domácími mazlíčky. Zatímco lidé se však vegany stávají dobrovolně, pejskové a kočky moc na výběr nemají. Alespoň že i pro ně již na trhu existuje speciální veganské krmivo, které by mělo plnohodnotně nahradit veškeré živiny jinak obsažené v mase… Je to ale možné?

Nejpíš vám spojení pes-vegan připadá jako oxymóron. Ačkoliv pes je z podstaty věci masožravec, odborníci, kteří se problematikou zabývají, tvrdí, že veganství pro psy vlastně není nijak zvlášť „nepřirozené“. Psi, kteří žijí volně a nemají denně zajištěn přísun potravy, se sami nezřídka krmí zejména stravou bohatou na sacharidy (sušenky, chléb, rýže) a bílkovin (zbytky masa apod.) se jim de facto nedostává. Přitom právě domestikovaní psi jsou údajně ve stravě mnohem přizpůsobivější – a s ohledem na rozvolňující se spojení s masožravými vlčími předky pro ně strava bohatší na sacharidy není nijak problematická, jelikož mají vyšší schopnost trávit škrob obsažený např. v luštěninách č bramborách. „Obchodníci se snaží majitele zvířat přesvědčit, že jejich psi jsou vlci a jejich kočky lvi. Ale to jen lidé jsou hlupáci, a tak vynakládají mnoho peněz za produkty, které jejich zvíře nepotřebuje. Z hlediska životního prostředí  jsou navíc tyto výrobky horší než třeba levnější obilné výrobky,“ konstatuje Greg Okin, profesor z Kalifornské univerzity a autor studie o vlivu krmiv pro zvířata na životní prostředí.

<Path> Pět věcí, které zcela jistě (ne)způsobují homosexualituZdroj: PinkNews, The Establisment, Indy100, Facebook

Jak tedy udělat z vaše psa vegana? Pokud je zarytým masožravcem, tak nijak. Nejlepší variantou je podle specialistů začít už od štěněčího věku. Právě strava, která je psovi podávána jako štěněti, výrazně ovlivňuje jeho chuťové preference v době dospělosti. „Většinu lidí, kteří vlastní psa, nikdy nenapadlo, že by mohl přežít na rostlinné stravě. To se ale časem změní,“ tvrdí Myron Lyskanycz, který je šéfem společnosti HALO produkující jak masové, tak i veganské psí krmivo. Upozorňuje však, že existují i určité limity – psi se rostlinné stravě dokáží poměrně dobře přizpůsobit, pro kočky zatím žádná dostatečně kvalitní alternativa vytvořena nebyla.

V každém případě ale platí, že pokud byste se rozhodli udělat z vašeho psa vegana, měli byste tuto skutečnost konzultovat s veterinářem a dbát na jeho doporučení.

Zdroj: lemonade.com, geneticliteracyproject.org, interactive.carbonbrief.org, rover.com, peta.org, vetnutrition.tufts.edu, huffpost.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop