Druzí vám nevěří? Možná sami vysíláte signály, které vaši důvěryhodnost podrývají. Které to jsou?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Druzí vám nevěří? Možná sami vysíláte signály, které vaši důvěryhodnost podrývají. Které to jsou?

Důvěra je vrtkavá, její budování pracné, zato její ztráta velmi snadná a rychlá. Proto se sociologové dlouhodobě zabývají tím, jaké faktory vedou k tomu, že člověk ve finále působí nedůvěryhodně. A pravdou je, že jich není málo.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
12. 12. 2022

Slova nejsou činy

Jistě to také znáte, pusa mluví, k reálné akci je však na míle daleko. V Americe dokonce k odlišení stavu „mluveného“ a „provedeného“ našli speciální termín say-do-gap (vlastně něco jako propast mezi řečeným a realizovaným). Čím větší pak tato propast je, tím méně důvěryhodně daný člověk působí. Pokud např. slíbíte, že v pondělí začnete pracovat na velkém projektu, a následně zjistíte, že na něj již nemáte časové kapacity a budete jej před sebou sunout tak dlouho, dokud si toho někdo nevšimne, na důvěryhodnosti vám to zrovna nepřidá.

<Path> Máte doma "žárlivku"? Přinášíme pět tipů, jak se vyvarovat hádek a žárlivých scén! Naučte se v tom alespoň trochu choditZdroj:

Formulujte přesně, co od ostatních očekáváte

Lidé, kteří chtějí, aby byli považování za důvěryhodné, silné a byli hodni respektu, by se podle specialistů měli naučit velmi jasně formulovat svá očekávání, která kladou na ostatní. „Je docela časté, že důvodem, proč někdo v týmu neodvedl příliš uspokojivý výkon, je to, že přesně nevěděl, jaká je představa šéfa,“ tvrdí bývalí mariňáci v knize Spark, jež se věnuje problematice úspěšného vedení.

Příliš umělý úsměv

Podle studie z roku 2016 jsou některé výrazy obličeje vnímány jako známky nedůvěryhodnosti (a to i navzdory tomu, že ve skutečnosti projevem ničeho, co by k tomuto mělo dát podnět, nejsou). Zejména příliš umělý úsměv tak respondenti v rámci výzkumného vzorku hodnotili jako signál k tomu, aby protějšku přestali věřit.

Nepochopení hodnot druhých

Základním problémem je podle Robina Dreeka, který se věnuje mezilidské komunikaci, to, že lidé často jednají s ostatními tak, jak chtějí, aby se jednalo s nimi samotnými. Klíčem k úspěchu přitom je jednat s ostatními tak, jak chtějí tito lidé. Jinými slovy – je třeba zmiňovat to, co je důležité pro protějšek (nikoliv pro vás), a to tak, aby to pro druhou stranu bylo pochopitelné a přijatelné.

Přílišná dokonalost

Pokud bychom zůstali u příkladu ve firemním prostředí, je-li zaměstnanec papírově jednoduše dokonalý, nikdy se nedopustil žádné chyby, je pro většinu lidí v okolí také tím, komu nebudou věřit ani pozdrav. „Takový člověk je příliš vyleštěný, zdá se, že se nikdy nemýlí. Ostatní tak mohou získat dojem, že také udělá cokoliv, aby se posunul výš v kariérním žebříčku. To vše výrazně narušuje jeho důvěryhodnost,“ tvrdí generální ředitelka a zakladatelka zaměstnanecké platformy HighGround, Aine Cain.

„Pokusím se“ a „Věřím“

Podle Lynn Taylor, odbornice na prostředí na pracovišti, existuje sada slovních spojení, která by lidé rozhodně neměli minimálně v rámci jednání se šéfem používat. „Věřím, že jsem….“, „Pokusím se“, „Nemůžu to slíbit, ale“… to vše jsou úvody vět, které rapidně snižují důvěryhodnost mluvčího.

<Path> 7 hodně bizarních tipů na hubnutí, které ale skutečně fungujíZdroj:

Nedůvěra v ostatní

Pamatujete na „kruh důvěry“ z komedie Fotr je lotr? Ačkoliv není třeba zacházet do takových extrémů, jaké užíval Robert de Niro, faktem je, že důvěra je ve své podstatě kruhového charakteru. Pokud vy nevěříte ostatním, oni nebudou věřit vám… a naopak. Proto je třeba projevovat svému okolí aspoň minimálně to, že mu věříte. Stačí k tomu podle Heidi Grant Halvorson, profesorky z kolumbijské univerzity a autorky knihy o lidském jednání, i drobnosti – třeba podělení se o pár detailů z osobního života.

Zdroj: ipsos.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, amazon.com, independent.co.uk, zoesplace.org.au

Populární
články

Podle statistik častěji masturbují muži
HOT!

Masturbace je zdravá, ale všeho moc škodí. Jak poznat, že máte problém?

Autor: Mirka Dobešová
„Dítě prý stojí milion. To naše je dvakrát dražší,“ směje se spokojený tatínek. Cesta za otcovstvím byla trnitá a vedla až do Ameriky
CESTOVÁNÍ

„Dítě prý stojí milion. To naše je dvakrát dražší,“ směje se spokojený tatínek. Cesta za otcovstvím byla trnitá a vedla až do Ameriky

Autor: Irena Piloušková
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Mladí si potrpí na otevřenost. A to nejen informační, ale i vztahovou
AKTUALITY

Mladí randí jinak a je třeba se jim přizpůsobit. To si myslí Tinder a zavádí pro Gen Z nové funkce

Autor: Martin Lyko
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý

E-Shop