Orlando Cruz: Gay v macho světě boxu

14.11. - Kultura

orlando

Nejsem míň muž, protože jsem gay, tvrdí profesionální boxer Orlando Cruz, který nedávno prošel veřejným coming-outem. Stal se tak vůbec prvním v tomto sportovním odvětví. 

Box je tradičně považován za velmi mužný sport plný "tvrdých chlapů", kteří nejdou pro ránu daleko a nejlépe na ně sedí charakteristika "macho". Jenže v tomto sportu může být gay, aniž by nutně musel podávat kvůli své sexuální orientaci horší sportovní výkony. Důkazem toho je Portorikánec Orlando Cruz (31), který je nyní čtvrtým nejlepším boxerem v lehké váze na světě. O svých zkušenostech gaye v drsném sportu promluvil v rozhovoru pro online vydání německého týdeníku Spiegel. 

Více: Pozvánka na LUI Carnival: 3. narozeniny LUI

"Křičeli mé jméno mnohem hlasitěji než kdy dříve. Můj protivník, Mexičan Jorge Pazos, řekl, že to, co provádím mimo boxerský ring, není jeho věc. A myslím, že přesně tohle je správný postoj," popsal první zápas po veřejném svém coming-outu. Mimochodem, tento zápas vyhrál a opět ukázal svou sílu. "Chtěl jsem lidem ukázat, že nejsem žádná holka v ringu. Jsem muž v každém smyslu tohoto slova," dodal. 

Sám je přesvědčen, že "být macho" je součástí hry v ringu a to bez ohledu na sexuální orientaci hráče. Svůj osobní život ale léta odděloval od sportovní kariéry, což pro něj bylo vyčerpávající. "Teď doufám, že jsem tuto energii dal do svého tréninku," je přesvědčený boxer. 

Více: První otevřený gay v profesionálním boxu

To, že je gay, si poprvé uvědomil ve svých 19 letech, kdy startoval na olympijských hrách v Sydney. "Když jsem se vrátil, uvědomil jsem si, že se něco ve mně změnilo," popsal s tím, že mu bylo mizerně. "Nebyl jsem na to připravený. Po dlouhou dobu jsem si nechtěl připustit, že jsem gay. Lépe řečeno: Nedokázal jsem to přijmout, protože jsem se příliš bál," vysvětlil sportovec. 

Strach měl přitom zcela oprávněně, jeho devatenáctiletý přítel transvestita byl ubodán homofoby kvůli tomu, že šel v gay-pride. V Portoriku byli v té době homosexuálové nejen diskriminováni, ale museli často čelit i násilí kvůli své sexuální orientaci. 

"Byla to bolestivá cesta, ale měl jsem štěstí v tom, že mě podporovala má matka. Rok po olympiádě jsem svým rodičům řekl, že jsem gay. Řekla mi, že jí na tom nezáleží a že mě miluje. Poté jsme oba plakali radostí," vzpomíná boxer. 

Více: Anton Hysen: Fotbal je pořád homofobní

Svou sexuální orientaci ale dvanáct let skrýval před ostatními sportovci v obavách z jejich reakce. Cítil, že mají jisté pochybnosti, a tak se k nim raději přidával, když kometovali třeba ženské pozadí. "Uvnitř mě byla jen prázdnota. Nebyl jsem to já. Pokaždé jsem popíral své pravé já," dodal. 

Rozhodnutí pro veřejný coming-out ale nebylo snadné, Cruz v té době vyhledal pomoc psychologa, aby si ujasnil svou motivaci. Díky tomu, že se odstěhoval z Portorika do USA, cítil se lépe. Také se spojil s jednou organizací, která se věnuje gayům a lesbám a spolu našli způsob, jak informace o jeho sexuální orientaci zveřejnit.

Více: Lidé jsou posedlí mou sexualitou, tvrdí Ian Thorpe

"Byl jsem připravený na hodně hnusné komentáře. Ale poté, co jsem prošel coming-outem většina lidí okolo mě byla šťastná," popsal s tím, že i ostatní profesionální boxeři se za něj postavili. "Devadesát procent reakcí bylo pozitivních," dodal. 

orlando crzu

Orlando-Cruz

 orlando-cruz 1

0
Redakce

Autor

Redakce

Banda lidí, kteří se na svět dívají velmi liberálním pohledem a s otevřenou myslí. Každý z nás je jiný, snahu hájit rovnost a rovnoprávnost máme všichni společnou. 

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím