Ľubomír Piro: Heterosexuál, který napsal gay román

09.11. - Kultura

piro1

Na světě není nic krásnějšího než milovat a být milovaný, bez ohledu na to, jestli jste heterosexuál nebo homosexuál, myslí si slovenský spisovatel Ľubomír Piro, který napsal gay román Keď láska bolí, aj chlapi pláčú. 

Sám se Ľubomír Piro (46) považuje za obyčejného člověka, který si cení život a má v srdci lásku. Nemá rád předsudky, a tak se rozhodl, navzdory tomu, že žije na konzervativním Slovensku, napsat gay román Keď láska bolí, aj chlapi pláčú. Ten nedávno vyšel jako elektronická kniha

Jak vznikla myšlenka vytvořit gay román?

Představte si nevelkou kavárnu. Mladý barman právě končí službu a setkává se s přítelem. Následuje polibek a ruku v ruce spolu odchází. Jen slepý by si nevšiml, že se ti dva moc milují. V první chvíli jsme byli s manželkou překvapení, ale brali jsme je normálně. Ale nedalo se nevšimnout si reakcí hostů v kavárně. Myslím, že ani nemusím popisovat, jaké byly. Za čas přišla manželka s nápadem napsat poutavý příběh, ve kterém by převládala gay tématika a já souhlasil.

Více: Pozvánka na LUI Carnival: 3. narozeniny LUI

Sám jste ale heterosexuál. Nebyl to pro vás při psaní problém?

Je sice pravda, že nemůžu vědět úplně přesně, jaké to je ve vztahu mezi dvěma homosexuálně orientovanými lidmi přesně je, ale jsem přesvědčený o tom, že takový vztah funguje stejně jako ten heterosexuální. Oba jsou přece založené na lásce, nebo ne? Píšu o lásce a vůbec není důležité, jestli se drží za ruku on a ona nebo on a on. Stejně tak nezáleží na tom, jestli je člověk bílý, černý, mladý nebo starý. Moje romány se nesou ve znamení toho, že život a láska patří všem. To, jak je člověk orientovaný, není důležité.

To ale asi není úplně běžný názor na Slovensku...

Když na veřejnosti políbím svou ženu, nikdo se nad tím nepozastaví. Ale když to samé udělají dva kluci nebo dvě holky, všichni okolo by je v tu chvíli snad ukamenovali. Jinak orientovaní lidé to u nás opravdu nemají lehké. Na konzervativním Slovensku je homosexualita stále považovaná za tabu. Zdá se, že nebude vůbec snadné společnost zbavit těch rozvětvených kořenů, které doslova obrostly lidská srdce i mysl.

Více: Svazky gayů a leseb jsou nebezpečím pro Slovensko

Narazil jste vy sám na nějaké problémy, protože píšete o gay komunitě?

Problémy vznikly při hledání vydavatelství. Většina se vyjádřila v tom smyslu, že kniha nezapadá do jejich edičního plánu. Když jste neznámý autor a přicházíte s nezvyklým tématem, což je homosexualita určitě, je to stejné, jak kdybyste si sami pod sebou podřezávali větev. Po dlouhé době se naštěstí ozvalo jedno vydavatelství. Redaktorce se můj rukopis líbil a příběh posunula dál. Složitou mašinérií se rukopis dostal až před ediční radu, která ho ale nakonec zamítla. Naštěstí nepatřím mezi lidi, kteří by se vzdali hned po první prohrané bitvě.

Kniha ale nakonec vyšla, byť zatím jen elektronicky.

Objevilo se vydavatelství MEA2000 a román vyšel. Sice jen v elektronické podobě, ale vyšel. Mimochodem MEA2000 byla jediné vydavatelství, které se vůbec nepozastavilo nad tým, že se jedna o román s gay tématem...

Jaké jsou reakce na vaši knihu?

Trochu mě mrzí, že se o románu zatím dozvědělo málo lidí, a tak se nedostala k těm, kterým je určena. Možno to chce čas... O majoritě se nechci moc vyjadřovat. Dalo by se to shrnout do těchto slov: Heterosexuál, který se zajímá o homosexuály, dokonce se jich zastává a píše o nich... Už jsem si na tyhle reakce zvykl a neřeším je. Stejně by mě neodradily od dalšího psaní.

Máte v plánu další román?

Ano. Přemýšlím nad ním. Tentokrát to bude zcela autentický příběh a ničím nepřikrášlený. Jednoduše takový, jaký přinesl sám život.

Keď láska bolí, aj chlapi pláčú (2012)
Láska má mnoho podôb a mnohí sa už ocitli v jej nežnom náručí, ba aj v jej bolesť spôsobujúcich okovách. Hrdinom príbehu je však gay... No, čo už s tým... Život predsa vôbec nezaujíma, či ste orientovaný tak alebo onak... Život patrí všetkým a láska zas každému. Hlavný hrdina má dve možnosti. Buď to prijať a žiť šťastne až do smrti alebo to odmietnuť a trápiť sa po celý život. Ktorú možnosť si vyberie?

piro

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím