PASSING – Zajímavý fenomén v LGBT komunitě, který se výrazně projevuje navenek

17.05. - Lajfstajl

Vyjasněme si hned na úvod, že to nemá nic společného s „pasy“, tedy termínem používaným naším ústavně nonkonformním prezidentem, který problém ruského disentu redukoval na glosu o ženských pohlavních orgánech a o tom, jak se to podle něj řekne anglicky. Passing je ovšem opravdu pojem z angličtiny, který bychom s ohledem na kontext v tomto případě asi přeložili hodně volně jako „zapadající“. „Passing“ jako označení pro někoho, komu něco prochází, na kom není něco vidět.

Původně tento pojem označoval Afroameričany, kteří měli světlou pleť, a tak na nich jaksi nebylo poznat, že jsou černoši.  Toto označení se ovšem začalo používat také pro gaye, na kterých není vidět, že jsou gayové, a nejsou tedy snadno „detekovatelní“ pouhým okem. Stejně tak to jsou „passing“ takové ty lesby, u kterých po coming outu následuje obligátní sdělení: „Ne, ty nemůžeš být lesba, to je jen taková fáze. Vždyť máš dlouhé vlasy a maluješ se. Počkej, až potkáš toho pravého.“ No, to by se holka načekala.

17. 10. 2017Bromance se stávají nepostradatelnou součástí života hetero mužů. „Líbáme se, abychom si vyjádřili náklonnost,“ tvrdí někteří

Stejně tak se takto označují transsexuálové, kteří poté, co začali žít v roli toho pohlaví, kterým se cítí být, vizuálně i chováním zapadají do představ ostatních a třeba MTF transsexuál je tak vnímán jako žena, aniž by někoho napadalo, že se narodil jako muž. To těmto lidem pomáhá v první fázi seznamování, ale může to být o to větší studená sprcha v té další, když dojde na svěřování. Přece jen valná část mužů sdělení „Narodila jsem se jako chlap“ nese ještě o něco hůře než sny bořící větu „Pivo došlo“.  Ale tak velká láska překoná všechno a upřímnost je důležitá, takže i takové „shocker“ momenty je třeba překonat.

Zajímavá je v této souvislosti právě otázka, co je „lepší“. Jestli to mají snazší lidé, kteří svou odlišnost mohou skrýt, pokud chtějí. Takový závěr by se nabízel. Dokud o vás nikdo neví, že jste jiný, nebudete z tohoto důvodu asi terčem narážek, výbojů frustrace jiných a nedejbože násilí. Jenže na druhou stranu lidé, na kterých je to vidět, nemají tu pohodlnou možnost zapadnout a rovnou se učí budovat si svou identitu tak, jak jsou, ačkoli je to těžší.

16. 10. 2017Před projevem Donalda Trumpa se na anti-LGBT summitu rozdávaly brožury „Zdravotní rizika homosexuality“. Prezident slíbil Američanům „veselé křesťanské Vánoce“

Naopak lidé, na kterých „to“ není vidět, stále čelí otázkám, kdy už se ožení a vdají a vlastně musí procházet coming outem stále dokola a mnozí pak volí pohodlnější varianty a o těchto otázkách nemluví, mlží, nebo dokonce lžou. Mnohými jsou pak po sdělení skutečného stavu věcí vnímáni jinak než posud. Protože náhle rozpor mezi představou lidí vytvořenou na základě jejich vzhledu a běžných projevů a zprávou o jejich homosexualitě či transsexualitě, s níž si poslouchající asociují jiný obraz člověka, je příliš velký. Pomáhá to ovšem vyvracet mýty a stereotypy o LGBT lidech. A vždycky nakonec platí, že ti, kteří mají dobré srdce a mají vás aspoň trochu rádi, s vámi zůstanou, i kdybyste se jim svěřil, že se každé úterý cítíte spíš jako ještěrka než jako manažer.

Foto: Pinterest.com

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život. Slečna Nikol vás vezme ve svém veřejném privatu na cestu kolem světa a splní i vaše nejhroznější představy. Pro chvíle, kdy už vás nedokáže rozčílit ani vlastní matka, manželka nebo partner, je tu slečna Nikol. Ta pani je zjevně rozbitá a u jejího jezevčíka se učil říkat Ř i Justin Beaver.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím