„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek
Rozhovor
Zdroj: Radost FX / Se svolením
<Path>

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Pražský hudební klub Radost FX je zejména pro generaci 40+ srdcovou záležitostí, na kterou jistě mnozí vzpomínají dodnes. Ve svém nejslavnějším období získal významná ocenění a sjížděly se do něj muzikantské hvězdy z celého světa. Před devíti lety v roce 2015 převzali vedení klubu Matyáš Sichrovský se svojí společnicí. Matyáš zde předtím celých pět let pořádal studentské večírky a byl nadšený, že nebude místní program už jen doplňovat, ale rovnou tvořit. Bohužel, se společnicí se neshodli na obchodním konceptu a on se rozhodl časem projekt opustit.
Michal Černý Autor
26. 6. 2024

Na počátku roku 2020, těsně před covidovou pandemií, se však Matyáš vrátil a rozhodl se Radost znovu oživit, tentokrát již sám. Jak ale víme, zásah vyšší moci tohle tenkrát nedovolil.

S Matyášem jsme dělali rozhovor naposledy v listopadu 2020, kdy se nám svěřil se svými plány na období, až pandemie skončí.  Skoro po čtyřech letech tedy přišel správný čas na to ho navštívit znovu a zjistit, jak se porval s téměř dvouletou nepřízní osudu, která zasáhla nás všechny, zda nakonec vyšlo něco z jeho tehdejších přání, jak se daří klubu dnes a v neposlední řadě zjistit i podrobnosti o nejbližší velké LGBTQ+ akci, jež se v Radosti koná tuto sobotu 29.6. Nepovídali jsme si ale sami, na pomoc si Matyáš přizval produkčního Štěpána Ježka (DJ Tokátko), který má bohaté zkušenosti z konkurenčního klubu a již více než půl roku pomáhá s budováním nového provozu.

Hned na začátku mě překvapila probíhající rekonstrukce horního patra, kde se nad vchodem skvělo jméno Nebe Cocktail Bar, což mě trošku zmátlo, ale to se nakonec velmi jednoduše vysvětlilo. Oba pány jsem zastihl v plném pracovním nasazení, kdy zrovna pomáhali dělníkům, takže tímto zároveň děkuji, že si našli pro náš rozhovor čas.

Na začátek mi řekněte, jak jste nakonec prožili ty dva roky, kdy platila různá covidová omezení?

Matyáš: Mysleli jsme si tenkrát, že je to taková ta chřipka na měsíc, jenže víme, jak to dopadlo. Během těch necelých dvou let to bylo dost těžké a složité, v podstatě se nám rozpadl základní tým, takže jsem to začal dávat znovu celé dohromady víceméně jen se svojí partnerkou. Vyzkoušeli jsme, a pořád zkoušíme, různé koncepty, během covidu se totiž dost změnil přístup k lidí k podobným akcím.

To mě zajímá. Hlavně během let 2021-22 vzniklo několik nových konceptů, které fungovaly čistě na online bázi. Například spoustu muzikantů začalo přenášet svoje „domácí“ koncerty na sociálních sítích. Co jste během této doby dělali, abyste přežili?

Matyáš: No upřímně, hodně jsme provoz dotovali. Tenkrát to bylo fakt nepříjemné a nešťastné, nevěděli jsme, co bude další den a podle jakých pravidel se budeme řídit. Dostali jsme nějakou finanční pomoc na nájemné, taky nějaké lehké úlevy ze strany Prahy 2, ale my sami jsme do toho dávali opravdu obří částky.

Vzpomínám na jeden ze Silvestrů, kdy nám bylo den předtím řečeno, že můžeme uspořádat oslavu. Vy na jednu stranu moc chcete, ale na tu druhou víte, že takhle narychlo je to dost těžké. Za jeden den musíte sehnat vystupující, DJe, vymyslet program… no šílenost. Kluby tohle odnesly podle mě zdaleka nejvíc. A co se týká rozvozů a okýnek, na tom se akorát extrémně přiživily rozvozové společnosti.

<Path> Kdo chce slyšet nový singl Demi Lovato, musí překonat strach. Still Alive je soundtrack k hororu Vřískot 6Zdroj: Twitter, Gay Times,

Což mi připomíná, že k Radosti patří i kavárna. Ta je stále v provozu?

Matyáš: Ano, ta pořád funguje, dokonce tam teď rozjíždíme přidružený koncept Bistro Radost, které potěší hlavně masožravce. V roce 2020 to byla ještě kavárna a během covidu se i vařilo na rozvoz jídla. Potom jsme rozjeli partnerství se zmrzlinářskou značkou Puro Gelato. Byl to vážně skvělý koncept, udělali jsme to opravdu krásně a s velikou slávou otevřeli. A dva dny poté byla celá Bělehradská uzavřena kvůli rekonstrukci. Ale z nějakého důvodu to nefungovalo ani potom, lidi u nás zmrzlinu zkrátka příliš nechtěli. I z toho důvodu jsme se opět rozhodli pro jiné oživení.

Tipy redakce

Gastro byznys je prostě řehole, řeší se stále dokola to samé, nejvíce zaměstnanci, protože dneska je nespočet jiných možností, jak se živit.  Takže k tomu asi neřeknu víc, než další provozovatelé podobných provozů.

Před 4 lety jste v rozhovoru pro náš magazín řekl, že byste z Radosti chtěl mít největší urban klub v Praze. Podařilo se to aspoň částečně?

Matyáš: To jsme zkoušeli společně s Alešem Mikuleckým (DJ Kwé) který tady odjakživa provozoval FX Bounce čtvrtky. A bohužel, opět po covidu se najednou stalo, že o to přestal být zájem. Zatímco dříve byl ve čtvrtky narvaný klub, nyní nechodil skoro nikdo. Takže jednoduše řečeno – prostě se tenhle koncept rozjet nepovedlo.

Spíše se nám ukázalo, že úplně nefunguje dělat akce na vyloženě týdenní bázi. Společně se Štěpánem, který je u nás zhruba půl roku, momentálně pracujeme na pár konceptech, které nám fungují a snad budou i dlouhodobě. Jsou to především housové akce, kde spolupracujeme s mnoha českými českých DJ‘s a celé je to díky velikosti klubu pojaté spíše komunitně.

Štěpán: Navážu na Matyáše. Mně přijde, že lidé, kteří byli před covidem naučení chodit na ty urban noci, buď zestárli, nebo se jim prostě už nechce na mejdany chodit. Což je i případ nové generace. Potřebujeme zkrátka něco konkrétního, co zaujme větší počet lidí a ti kvůli tomu přijdou. To, že jde někdo do Radosti jenom proto, že je to Radost, tak to je podle mého musíme zase znovu postupně naučit. Teď je to přesně tak, jak říkal Matyáš, jedná se spíše o komunitní klub, kdy každý večírek stavíme kolem nějaké konkrétní skupiny lidí. Techno, rap, house, a nakonec i ten urban, kde se nám v tomhle stylu daří dělat i různé after party.

Klub v dobách jeho největší slávy navštěvovaly hvězdy světové kalibru. Máte dnes podobné ambice?

Matyáš: To se ale bavíme o devadesátkách, kdy nejvíce zabíralo house a techno. Myslím si, že nám se aktuálně taky nejvíce daří akce v duchu elektronické scény, ale dneska jsme už moc malý klub na to, abychom si sem brali tak obří hvězdy. To bychom z hlediska kapacity neuplatili.

Štěpán: Ta jména, která tady hrávala dřív, by dneska vynesla cenu lístku tak nahoru, že by to lidi ani nebyli ochotní zaplatit. My se spíše snažíme najít někoho, kdo má velký zásah do aktuální scény, ale zároveň není tolik finančně náročný. A můžu říct, že to je docela „piplačka“.

Matyáš: Měl by to být ideálně někdo, kdo je teprve na vzestupu. Máme i zkušenosti s lidmi, kteří už potřebný zásah neměli a nemají, a přesto si s sebou táhli příliš vysokou cenovku. I tohle je momentálně ve fázi pokus a omyl. Takže zkoušíme různé mejdany a uvidíme, co dopadne. Zrovna dneska tu máme (21.6., pozn. red.) krásný večírek Summer of House, který potvrzuje to, co jsem už říkal, tedy že tu chceme mít co nejvíce lokálních DJů, kteří ale mají zásah i nějakou historii.

<Path> Nový typ dovolené pro gaye a lesby! Představujeme vám projekt Sports IslandZdroj:

Štěpán: Na dnešek jsme to postavili tak, že headlinerky budou Ladida s Luccou, což jsou dvě neznámější české techno DJky, spolu s nimi tam budou hrát čeští tech/house DJové, dohromady jich tu bude asi deset.

Matyáš: Když tu máte tolik DJů, tak je velká šance, že některý z nich něco slaví, takže si s sebou vezme kamarády, což dá dohromady slušný základ, na který se mohou nabalit další návštěvníci. Nám ale stačí poměrně málo, nejsme klub, který potřebuje na každé akci 1000 lidí.

Tipy redakce

Takže jednoduchá odpověď je, že staré zvyky jsou zkrátka nadobro pryč…

Štěpán: Myslím si, že Radost ještě pořád rezonuje v lidech, kteří dříve chodili na párty a je pro ně fajn, že existuje místo, které jim nabízí i tu stejnou hudbu, kterou na nich poslouchali. A pak je hrozně fajn, když se znovu sejdou na večírku typu toho dnešního, nebo jemu podobných. Běžně se nám tu stává, že potkáváme návštěvníky, kteří nám říkají, že tu nebyli třeba deset let a jsou úplně nadšení.

Matyáš: My se to tu navíc snažíme různě inovovat, opravovat a zlepšovat, což se teď hlavně týká horního patra. Provozujeme totiž i značku Nebe (koktejl bar, pozn. red.), tak jsme i řekli, proč to nezkusit i tady a vytvořit takové Nebe číslo 2. Od toho si trochu slibujeme, že se budou oba provozy navzájem podporovat.

Pojďme se dostat k tomu hlavnímu tématu, kvůli kterému jsme se primárně sešli. Tím je gay friendly událost Golden House Party, konající se v sobotu 29.6. Ještě mi ale nejdřív povězte – máte už nějaké předchozí zkušenosti s LGBTQ+ akcemi?

Matyáš: Pár podobných akcí už tu bylo. Několikrát jsme pořádali skvělý G Sound, který má super vibe a chodí na něj vážně super návštěvníci. Moc se nám líbilo, jak se všichni dokázali bavit a být bezprostřední až do rána. Taky nás napadlo, proč nenavázat na naši další historicky úspěšnou noc – Lollypop. Jeden ze zakladatelů Lollypopu, DJ Vilém, bude dokonce na Golden House slavit své narozeniny. A možná přijde i jeho kolega, DJ Lumiere.

V Radosti nemusí být několik stovek lidí, aby byli všichni spokojení, jde víceméně o komorní prostor určený dnes spíše pro menší komunitní akce
Foto: Radost FX / Se svolením

Štěpán: Já jsem si kvůli přípravě na rozhovor zjišťoval, jak dlouho u nás akce Lollypop probíhala, protože to je jedna z nejdéle působících gay nocí v Praze, ne-li celé republice. A bylo to každý měsíc, nebo minimálně hodně pravidelně, od roku 2001 až do roku 2015. A na tuhle tradici my chceme navázat, chceme vymyslet nějaký podobný večírek, kde bude hrát radostný soulful house a bude tam i doprovodný program, ať to není jen o DJingu.

Naší velkou inspirací je například Glitterbox, jedna z nejvyhlášenějších nocí ve Velké Británii. 

Nechtěli jsme ale na Lollypop navázat se vším všudy, proto i ta změna názvu na Golden House. Ten se nám hodí i do současného vizuálu klubu, který je zlatý. Zároveň celou noc chceme postavit na této barvě, takže kromě dekorací tu budou i pozlacení tanečníci, přítomna bude vizážistka, která všechny zájemce taky pozlatí dle přání, ti se pak mohou od profi fotografa nechat blýsknout ve fotokoutku. To je tedy doprovodný program.

Ohledně hlavního programu na pódiu, za mixážním pultem bude DJ Vilém, kterého doplním já jako zástupce klubu. Pak zmíním DJ Petra Königa, což je mladá vycházející hvězda na gay scéně. Ten byl už několikrát na zmíněném Glitterboxu, což je i jeden z důvodů, proč jsme ho vybrali. Petr má jednak ohledně hudby neskutečný feeling, ale taky v ní má velmi dobrý přehled. Nakonec vystoupí ještě DJ Nior, který pochází spíše z undergroundu a hrál na jedné z našich historických akcí, ale je multižánrový a dokáže zahrát prakticky cokoliv.

Matyáš: Ještě bych zmínil Kryštofa Šimka z baletu Národního divadla. Ten nám hodně pomáhá s  programem, který by mohl rezonovat právě s gay scénou, takže ti tanečníci, zlatá barva a vlastně i nějaké promo ohledně akce, to je jeho práce.

Je termín konání Golden House nějak spojený s tím, že právě probíhá měsíc hrdosti?

Štěpán: To ne, ale chtěli bychom to určitě propojit s Prague Pridem, protože další termín této akce je den před průvodem. Bude to taková forma warm-upu, kdy si k nám lidi přijdou zapařit a potom si mohou užít venku „hlavní program“.

Matyáš: Myslím si, že přesně takové noci dokáží dostat Radost zase na nějaké výsluní, že opět získá část své dřívější slávy. Věřím zároveň i více v dlouhodobé komunitní pojetí, ať už programem, nebo DJ´s kolem určitého žánru, než v to, že sem budeme brát nějaké hvězdy, na které lidi přijdou sice kamkoliv, ale jde o spíše o jednorázovou návštěvu. Takhle vytvoříme několik mejdanů, které budeme točit, případně je časem zase měnit. Samozřejmě, není to tak jednoduché jako v devadesátkách, kdy tady byly tři kluby a hladová celá generace, která lačnila po všem, co je cizí a lidé oslavovali nově nabytou svobodu několikadenními akcemi.

<Path> Marek Salvet (17) hraje identickou roli ve známém seriálu již šest let. „Na rychlé změny vizáže musím zapomenout a vše si musím předem dohodnout“Zdroj: Jan Witek

Máte dopředu vytipované nějaké známé konkrétní LGBTQ+ umělce, které v případě úspěchu Golden House chcete oslovit?

Štěpán: Takhle daleko ještě nehledíme, začínáme vyloženě lokálně a chceme to budovat krůček po krůčku, vyzkoušet, zda to má šanci na úspěch. Nechceme hned ze začátku vytáhnout všechna esa.

Tipy redakce

Matyáš: Samozřejmě ale vše konzultujeme se zástupci queer komunity, jedním z příkladů je právě už zmíněný Kryštof z Národního divadla. Jediné, co víme, že tuhle noc tady chceme a aby z ní lidé odcházeli s pozitivním zážitkem. Osobně dohlédneme na kvalitní produkci, která bude splňovat naše nároky, zaměřit se hodně chceme i na doprovodný program, který bude stejně důležitý jako samotní DJové.

Štěpán: Vlastně ani nezáleží na tom, kdo tady bude hrát, důležité je, aby návštěvníci odcházeli s pocitem, že se tu skvěle pobavili, a to, zda tu bude lokální DJ nebo jakákoliv hvězda, to už je jen jakási třešnička na dortu.

Dříve zde fungoval prakticky denní provoz, mejdany tu probíhaly každý den. Jak je to dnes?

Matyáš: Vlastní akce pořádáme v pátek a sobotu, občas něco i v týdnu. Ve čtvrtky jsme začali dělat listening party, které podle nás nikdo v Praze příliš nedělá. Jednoduše pouštíme umělce různého typu. Měli jsme Lanu Del Rey, One Direction, Taylor Swift…

Štěpán: Ta noc je zkrátka postavená na tom, že celou noc hrajeme jednoho interpreta, což je zároveň spojeno s videoprojekcí, kdy DJ míchá jeho videoklipy. Je úžasné pozorovat, když celý klub zpívá texty slovo od slova, je to zážitek jako na koncertě.

Kromě všeho, co děláme my, tu je ale i spousta externích akcí. Korporátní i studentské večírky, narozeniny… prostor si může pronajmout prakticky každý. Hodně jedeme maturitní afterparty, protože kolem nás je spousta škol v docházkové vzdálenosti.

Matyáš: Co bych ještě zmínil jako důležitou a zajímavou věc, tak nejsme postavení na turistech, ale vyloženě na českých klientech. Ta lokálnost je tu opravdu ve všem. Možná si tím celé naše snažení lehce komplikujeme, samozřejmě můžeme začít dělat běžné diskotéky a zjednodušit si tím reklamu nebo tvorbu programu, ale náš cíl je zatím jiný a rozhodně se ho nechceme jen tak vzdát.

Ještě lze doplnit, že vstup na Golden House Party činí 300 Kč, což je na centrum Prahy a bohatý doprovodný program vskutku úžasná cena. Ať už tedy patříte mezi ty, kteří chtějí Radost podpořit z nostalgie, nebo mezi ty, kterým se líbí gay friendly koncept této akce, není aktuálně lepší možnost na návštěvu.  

Zdroj: radostfx.cz, goout.net, IG radost.fx / Se svolením

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop