Víte, co znamená zkratka ESG? Tyto fondy vyrostly mezi lety 2019 a 2020 o 96 %! Nahlédněte pod pokličku etického investování
Straight friendly
Zdroj: iStock

Víte, co znamená zkratka ESG? Tyto fondy vyrostly mezi lety 2019 a 2020 o 96 %! Nahlédněte pod pokličku etického investování

Odpovědné investování: Co to tak může být? Etické otázky a dilemata doprovází snad všechny životní situace, a tak se i investoři zamýšlejí nad tím, jak zhodnocovat své peníze v souladu s hodnotami, které chtějí ctít. A o jaké hodnoty se především v tomto smyslu jedná?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
3. 5. 2022

Tak zprvu si pojďme vysvětlit, co znamená zkratka ESG. Jak nejspíš správně hádáte, jedná se o spojení tří slov. V angličtině jsou to: Enviromental, Social a Governance. I pro ty, kdo nevládnou cizím jazykem, je překlad především prvních dvou slov poměrně jednoduchý: Tedy hovoříme o ohleduplnosti k životnímu prostředí, o sociální zodpovědnosti a ve třetí řadě (nikoli však váhou) o kultuře řízení firem.

<Path> „Můj otec je gay. Maminku si vzal za minulého režimu. Rodina tou chybou trpí dodnes,“ říká muž, který cítí, že se neměl naroditZdroj: Anonymní respondent, redakce

 

Pokud jste někdy uvažovali nad investicemi, možná jste se i vy zamysleli nad etikou své volby. Je projekt či subjekt, kterému svěřujete nejen svou důvěru, ale i finance, zodpovědný ve svém jednání směrem jak ke svým lidem, tak ale i k okolí? Respektuje přírodu? Předává dobré poselství a souzní s tím, co považujete za správné? Pak nejste sami, koho tyto otázky zajímají. Nejen drobní investoři, ale i celý svět si všímá, že existují témata, na která by se ani pro zisk nemělo zapomínat.

Česká spořitelna – respektive Erste Premier – cituje závěry amerického magazínu Quartz, který má uvádět, že ESG fondy jen během jediného roku vzrostly o 96 %, tedy o neuvěřitelných 285 miliard dolarů! Hovoříme zde o období let 2019-2020. Erste Premier věří, že tento rostoucí trend bude pokračovat. „Téma udržitelnosti a odpovědnosti opravdu rezonuje celou společností. Je to velký fenomén a Erste Premier chce být jeho součástí,“ říká Jaroslav Hotěk, který v rámci České spořitelny působí jako odborník z týmu Wealth Management. „Chceme nabídnout našim klientům příležitost investovat tak, abychom zanechali tuto planetu našim dětem a dalším generacím v obyvatelném stavu,“ dodává.

Možná vás napadá, že se o takové investování, které respektuje životní prostředí nebo jej nenechávají chladným sociální aspekty, zajímají především mileniálové. Česká spořitelna v tomto argumentuje závěry výzkumné společnosti Morgan Stanley, která uvádí, že v udržitelné investování věří 9 z 10 zástupců této nyní často v různých kontextech skloňované generace. Nicméně to neznamená, že by se lidé jiných věkových kategorií stejného smýšlení neúčastnili: „Je to téma, o nějž u nás stoupá zájem, a to napříč generacemi, není to jen záležitost mileniálů. Ačkoli ti mají k ESG skutečně blíže než starší ročníky,“ vysvětluje Štěpán Mikulášek, který je hlavním investičním manažerem Erste Asset Management Česká republika.

 

Jestliže i vás zaujala myšlenka, že byste se chtěli pustit do etického investování, anebo se chcete dozvědět více, pak Erste Premier nabízí přímo modelová portfolia. V nich jsou zahrnuty takové investiční příležitosti, které z většiny splňují kritéria ESG. Můžete si tak společně s bankéřem projít jejich složení a zhodnotit, zda je vám již takto hotová nabídka blízká. Rešerše se tím stává mnohem snazší.

V rámci článku jsme připravili alespoň malou ochutnávku, co to vlastně znamená konkrétně. Takový prémiový dluhopis Responsible slibuje atraktivní výnos, jehož volatilita (kolísavost) je pod nepřetržitým dohledem algoritmu. Ten v případě výkyvu automaticky změní zastoupení dynamické složky dluhopisu.

Další možností je kupříkladu společnost Fidelity, jejíž fond se zaměřuje na korporátní dluhopisy firem, které respektují planetu, což dokazují nejmenšími emisemi CO2. Dále lze zmínit akciový fond Erste zaměřený na globální megatrendy anebo třeba sektorový akciový fond BNP Paridas, který se pro změnu zaměřuje na vodu a vodní hospodářství, což je a do budoucna i jistě bude velké ekologické téma.

Nabídka Erste Premier je dle vlastních slov výjimečná hned ze čtyř důvodů, které je dobré vědět a vzít v potaz: Zaprvé se jedná o špičkovou úroveň bankéřů, kteří jednoduše velice dobře znají svou práci a jako profesionálové vědí nejen to, o čem hovoří, ale i jak klientovi sdělit vše, co je potřeba, tak, aby byl pomyslný stůl čistý, dojem dobrý a všechno jasné.

Díky tomu, že se tito bankéři zaměřují na každého potenciální investora zvlášť, dokáží nabídnout portfolio sestavené přesně na míru každému dle jeho preferencí, povahy, zkušeností, cílů a potřeb. No a samozřejmě – i dle toho, jaké hodnoty se v rámci etického investování investor rozhodne manifestovat.

Díky otevřené architektuře, což je třetí výhoda, se potenciální investor může dostat na opravdu pestré portfolio. Bankéři Erste Premier pracují i s takovými produkty, které nespadají přímo pod Erste. Nebojí se sáhnout po unikátní nabídce předních světových investičních společností, a to včetně právě ESG fondů.

<Path> Pivo je skvělé nejen k pití. To, které lidé kvůli koronaviru nevypili, nyní slouží k ekologické výrobě elektřinyZdroj:

 

Možná vás napadá, že se jedná o jakousi módu a trend – investovat v souladu s hodnotami. Pravda se má tak, že se Erste Group pustila do takových vod ještě mnohem dříve, než se takto dokořán, jako je tomu právě v dnešní době, otevřela veřejná debata. První fond zodpovědného investování otevřela už v roce 2001.

Jak investovat je jedna otázka, ale jak investovat s ohledem na důležitá témata nejen naší společnosti, ale i celé planety, to je další obrovské téma. Ti, kdo v běžném životě nepřekousnou nešetrné nakládání s přírodou, zajímají se o lidská práva obecně, anebo třeba o menší, avšak neméně důležitá témata jako třeba narovnání odměňování v rámci znevýhodněných skupin, se pravděpodobně budou i jako investoři cítit o mnoho lépe, když jejich peníze půjdou „na zkušenou“ někam, kde s nimi bude zacházeno nikoli bezohledně či přímo destruktivně – ať už ke skupině lidí nebo třeba oceánům, ovzduší či živočichům. Stejně jako v běžném životě debat, je i okruhů v tomto smyslu mnoho. A je na každém, aby zvolil svůj cíl dle svého nejlepšího svědomí.

Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop