Dobré portfolio, strukturované produkty nebo otevřená architektura investičního řešení: Víte, jaké máte možnosti?

Jak přijde na investice, je nyní každá rada drahá. Jak ochránit své peníze v krizové době a co s úsporami, o které se na běžném účtu oprávněně strachujeme? Aktuální inflace je natolik zákeřná, že je těžké najít i jen takové místo pro zhodnocování prostředků, které by dorovnalo ztráty způsobené klesáním hodnoty peněz. Ale co s tím?

Například Erste Premier nabízí poměrně širokou škálu možností. V rámci otevřené architektury jsou tamní experti schopni sestavit atraktivní portfolio na míru, jelikož vyhledávají investiční příležitosti po celém světě. Jsou také jedním z lídrů v oblasti strukturovaných produktů.

Trapas před přáteli, hysterická scéna a zlomené srdce aneb jak NEžádat o ruku podle zkušenosti našeho čtenáře19. 10. 2022

Jaké investiční řešení vybrat?

Když se řekne investiční řešení, je to vlastně jen hezčí název pro výběr investice. Ten by měl odpovídat všem potřebám investora, kterým se v takový moment stává i jakýkoli běžný občan, který se rozhodně zhodnotit své úspory. Zní to jako velký úkol a zodpovědnost? Ano, vybrat si správně vyžaduje čas, upřímnost sám k sobě, a i malou dávku štěstí. Stát se může leccos, a i ta nejbezpečnější investice může v krajním případě vyhořet. Tomu se dá bránit především diverzifikací portfolia: Tedy tím, že se peníze rozloží do více menších hromádek, které pak zvlášť putují na svá místa. Něco možná do akcií, něco do dluhopisů a něco do komodit nebo třeba umění. Diverzifikovat bychom měli i mezi jednotlivé subjekty, nejen formy investic.

Investice od sebe odlišuje nejen to, jak se nám pozdává, ale i míra rizika a potenciál výnosu. Tyto dvě rozhodující informace jdou většinou přímo proti sobě: Jednoduše řečeno, čím vyšší potenciální výnos, tím pravděpodobně vyšší riziko, že se něco nepovede. Jestliže dojde na nejhorší, budete určitě rádi, že jste zvolili více drobných investic než jednu velkou, planě slibující zářné zítřky. Ostatní investice dorovnají ztráty a můžete si oddechnout: Nepřišli jste o všechno, jak by se mohlo stát, kdybyste celý svůj majetek vsadili na jedinou kartu.

Erste Premier nabízí například Fond Stock Small Caps. Ten investuje do menších, inovativních společností, které před sebou mají dle odhadů velkou budoucnost. Chcete být u růstu něčeho potenciálně skvělého? Pak je to možná produkt pro vás. Všimněte si navíc množného čísla: Fond obsahuje více subjektů – to odpovídá právě onomu bezpečnostnímu pásu na cestě za zhodnocováním prostředků, které je vždy více či méně rizikové.

Pokud se vám nepozdává investovat do začínajících firem, je tu kupříkladu možnost Fondu Top Stocks. Ten se zaměřuje na výjimečné společnosti s velkým potenciálem růstu a patří dlouhodobě mezi nejvýnosnější na českém trhu. Do jeho portfolia patří např. Microsoft, Starbucks, Tiffany, Facebook či Celgene. A pro ty, kteří věří spíše v nemovitosti, je v nabídce ČS nemovitostní fond, díky kterému lze investovat do velkých komerčních nemovitostí v hodnotě miliard korun.

Další možností, která by neměla uniknout pozornosti žádného rozhodujícího se potenciálního investora, jsou strukturované produkty. U těch se výnos odvíjí od vývoje konkrétního podkladového aktiva – obvykle jde o akcie společností působících v jednom vybraném ekonomickém odvětví nebo o široce diverzifikované akciové indexy. „Aktuální dění ve světě a na finančních trzích se vždy odráží i v naší tvorbě strukturovaných produktů. Můžete tak využít příležitosti, které nejsou drobným investorům běžně dostupné: například investovat do oblasti robotizace a umělé inteligence či vodního hospodářství,“ vysvětluje Erste Premier na svých webových stránkách a v těchto oblastech nabízí atraktivní příležitosti.

Mezi ně patří například robotizace a umělá inteligence. To je oblast, která zajímá řadu lidí i jen pro atraktivitu tématu. Podkladovými akciemi nabídky EP jsou třeba ABB, MITSUBISHI ELECTRIC, FANUC či Microchip Technology. Pro ty, kdo se však úplně necítí na až takto pokročilou technologii, se nabízí i jiná řešení. Třeba takové komunikační technologie, které jsou již běžnému uživateli mnohem blíž. Jedná se o neustále se vyvíjející oblast – sami jsme svědky stále dokonalejšího vzdáleného propojení s ostatními díky internetu a různým zařízením od mobilů přes počítače až po tablety nebo chytré hodinky. Nové možnosti interakce mezi jednotlivými systémy navíc zahrnují i takové vymoženosti, jako jsou třeba inteligentní domy nebo kanceláře. V tomto odvětví EP nabízí akcie společností Cisco, Broadcom a Security Brands.

Zabroukejte si! Jak na snadnou techniku zlepšení nálady, imunity i celkového zdraví?22. 11. 2022

Nabídka ale nekončí jen u technologií. Jak víme, aktuálně bojujeme nejen s energetickou krizí, ale dlouhodobě se svět potýká i s úbytkem vody. Nedostatek takové komodity je vykřičníkem nejen pro přírodovědce a lidstvo jako takové, ale i pro potenciální investory, kteří by se chtěli do vodního hospodářství přidat svým vkladem. Erste Premier uvádí odhad, který tvrdí, že se voda během dalších 20 let stane ještě vzácnější a zájem o ni poroste tempem okolo 10 % ročně. A to je poměrně hodně. „S tímto růstem je spojen i rozvoj společností z nejrůznějších sektorů, které v této oblasti působí, jako je zpracování, úprava a distribuce vody či výstavba vodohospodářské infrastruktury,“ uzavírá téma EP a nabízí i akcie společností, které mají tyto aktivity jako předmět činnosti, tedy např. Veolia Environnement, American Water Works či Geberit.

Ať už se rozhodnete poohlédnout po jakékoli investici, pamatujte, že nejdůležitější jsou v tomto ohledu informace – jak o konkrétních produktech, tak i o všeobecných možnostech. Je jich opravdu nepřeberně a každý investor musí zvolit dle svého tak, aby mu volba vyhovovala ve všech aspektech rozhodovacího procesu.

Zdroj: erstepremier.cz, Česká spořitelna, lui.cz, redakce