Ekonomické myšlení i bez ekonomického vzdělání? Vyzkoušejte si, jak jste na tom s běžnou finanční gramotností v našem kvízu

Umíte spravovat své finance? Rozhodujete se na základě dobře seskupených a zhodnocených dat, anebo spíš podle pocitu a aktuální nálady? Někdy si to ani neuvědomujeme, ale každý den je plný výzev, které nás nabádají k ekonomickým rozhodnutím. Jaká řešení volíte?

Pojem ekonomické myšlení není ničím novým. Původně bylo dokonce součástí přemítání řeckých filosofů stejně jako například filozofie nebo etika. Jak to tak bývá, všechno souvisí se vším, a tak dodnes nemůžeme nevidět pojítka mezi ekonomií a politikou, společenským uspořádáním, morálními otázkami, anebo třeba psychologií. Dobré každopádně je, že nemusíte být zrovna geniální myslitelé, abyste dokázali zvážit některé běžné ekonomické otázky, které se čas od času v životě každého zjeví a čekají na odpověď.

Adam Pavlovčin: "Na střední jsem se tvářil jako hip-hoper, to už rozhodně nechci opakovat. Můj nynější extravagantní styl mi sedí více"12. 9. 2022

Směrů v ekonomii existuje hodně. Běžný člověk nepřemýšlí nad tím, zda souhlasí spíše s Marxem, Smithem nebo třeba merkantilisty. Proč taky? Aktuálně jej zajímá především to, zda dobře koupil, chytře uspořil anebo dostatečně vydělal. Pojďte si s námi vyzkoušet malý testík toho, jak moc ekonomicky přemýšlíte v běžných situacích:

Otázka 1: Plánujete velkou rodinnou oslavu, na kterou jste chtěli zakoupit dvanáct litrů limonády. A hurá! V obchodě probíhá akce!

Litrová lahev stojí 17 Kč.

Dvoulitrová lahev stojí 32 Kč.

Balení po šesti litrovkách vyjde v akci za 99 Kč.

Jak nakoupíte?

Otázka 2: Máte ušetřených 100 000 Kč a nabízí se vám tři možnosti zhodnocení. Na kterém za 6 měsíců vyděláte nejvíc?

A)  s ročním úrokem 5 %

B)   s ročním úrokem 2,5 % a bonusem 1 500 Kč

C)   s měsíčním úrokem 0,5 %

Otázka 3: V květnu jste kamarádu Robertovi půjčili 5 000 Kč. Přátelská dohoda o vrácení zní následovně:

1.    V červnu vám vrátí polovinu jistiny a 1 % jako úrok z celkové sumy.

2.    V červenci zaplatí pouze 1% úrok ze zbývající dlužné částky.

3.    V srpnu vrátí i zbytek jistiny a dalších 5 % z této částky.

Robert má radost. Má dojem, že si půjčil opravdu výhodně a že jste vážně dobrý kamarád.

Otázky jsou dvě: Kolik peněz vám celkem Robert vrátí? A jak vychází roční úrok této půjčky?

Tak co? Která otázka vám dělala největší potíže? Zvládli jste je všechny, anebo jste některou z nich preventivně vzdali? Pokud si řešením nejste jisti, zde je správné řešení:

Otázka 1: Jestliže potřebujeme 12 litrů, pak je nejvýhodnější zakoupit 6 dvoulitrových lahví za 32 Kč. Celkem utratíme 192 Kč. Ani akce na litrovky nás totiž nevytrhla: Dvakrát 99 Kč je stále víc.

Otázka 2: Výnos možností A-C je následující:

A)  100 000 Kč * 5 % roční úrok / 2 (jelikož se jedná jen o polovinu roku) = 2 500 Kč

B)   100 000 Kč * 2,5 % roční úrok / 2 (jelikož se jedná jen o polovinu roku) + 1 500 Kč = 2 750 Kč

C)   100 000 Kč * 0,5 % měsíční úrok * 6 měsíců = 3 000 Kč

Otázka 3: Nejlepší bude počítat postupně, a to:

1.    Polovina jistiny je 2 500 Kč a 1% úrok z celkové sumy je 50 Kč. Celkem tedy v červnu Robert vrátí 2 550 Kč.

2.    Zbývající dlužná částka je 2 500 Kč. Jednoprocentní úrok z ní je 25 Kč, které Robert přinese v červenci.

3.    V srpnu Robert vrátí zbytek jistiny – tedy 2 500 Kč a 5 % z ní, tedy 125 Kč. Celkem je to 2 625 Kč.

Pokud tyto měsíce spočteme, dopočítáme se k částce 5 200 Kč. Robert přeplatil 200 Kč za tři měsíce. Že se to nezdá moc? A původní smluvená procenta nejsou nijak vysoká? No, neukvapujme se v závěrech!

Dvě stovky jsou při půjčce 5 000 Kč 4 %. Roční úrok je pak roven trojnásobku (protože trojnásobek čtyř měsíců je rok), tedy 12 %. To pro Roberta není zas tak výhodné, jak si při domluvě nejspíš juchal, že?

„Spíš než na hezkou mladou holku se podívám na muže,“ krčí rameny úspěšný podnikatel. Svou orientaci před všemi tají11. 5. 2022

Samozřejmě se jedná o zjednodušené příklady. V reálném světě je v nabídce víc příchutí a značek limonád, taky do hry vstoupí vzdálenost obchodů, možná nějaké sympatie k výrobci anebo třeba faktor ekologie. Z investičních výnosů se platí daně a často musíme brát v potaz i jiné poplatky a riziko. Nu a v neposlední řadě se může stát, že se nám Robert omluví v červnu, pohádáme se s ním v červenci a v srpnu už o něm neuslyšíme ani slovo.

Jestliže vás chytila kvízová nálada, pak není od věci vyzkoušet si otázky na stránkách Ministerstva financí. Otestovat se můžete ve finančních znalostech i finanční zodpovědnosti.

Jak jde o nakládání s penězi, nikdy není pozdě začít se vzdělávat a rozšiřovat si obzory. Pokud nyní uvažujete, co s úsporami, inspirovat se můžete například u profesionálů v Erste Premier.

Zdroj: erstepremier.cz, Česká spořitelna, financnigramotnost.mfcr.cz, ineteconomics.org, redakce