Bojíte se krize a schováváte si peníze na horší časy? Pod polštářem i na účtu vám je sežere zákeřná inflace! Jak si s ní poradit?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Bojíte se krize a schováváte si peníze na horší časy? Pod polštářem i na účtu vám je sežere zákeřná inflace! Jak si s ní poradit?

Bojíte se krize? Právem. Říká se, že i z krize lze vyjít jako vítěz, ovšem většinová populace nemá ono kýžené know-how, které by zachránilo její majetek, natož aby ho rozšířilo. Nicméně něco pro sebe i přesto udělat můžeme: Pochopit základní principy toho, co se děje a reagovat včas.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 3. 2022

Většina lidí teď nešťastně kouká na zprávy, na cedule u čerpacích stanic a cenovky běžných potravin a kroutí hlavou. Zdražuje se. Všechno a dost rychle. Alespoň ten dojem jistě někteří mohou mít. Čím to sakra je? Způsobila to vláda? Koronavirus? Situace ve světě? Nebo prostě osud? Pravdou je, že se trhy vyvíjejí částečně samy a částečně reagují na nějaké regulace. Ale je tolik podstatné všemu tomu složitému systému porozumět?

<Path> Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří HákZdroj: Jiří Hák, redakce

Ano i ne. Hlavně je potřeba si uvědomit, jak se situace má a že nepomůže ani křik do vyšších pater, ani spílání Bohu. Všichni jsme jistě někdy zaslechli slovo inflace, což zní jako podivný složitý strašák, v jehož důsledku si rohlík koupíme oproti svému dětství závratně dráž. Jak zaznělo v jednom díle básníků: „Pětistovka je pořád pětistovka. Ale ty věci jsou jaksi pořád dražší…“ A vlastně je to pravda.

ALE!

Inflace neznamená jen zdražování toho, co zrovna chceme nebo potřebujeme. V podstatě se jedná o snížení hodnoty měny. Laicky řečeno, i když stále máme v kapse pět set korun, už si za tu bankovku nepořídíme tolik, co dřív. „Zdražilo“ totiž všechno. Nejen rohlíky. A věřte nebo ne, ačkoli se tomu média neustále diví, mírná inflace je úplně normální. Zauvažujte: Proč vlastně už nepoužíváme papírové padesátikoruny a haléře? Inflace tedy opravdu není výdobytkem současné vlády, ani „té dnešní strašné doby“.

Přestože se Česká národní banka snaží o to, aby naše měna byla stabilní, zrovna teď je to úkol opravdu nelehký. Světová pandemie není úplně standardní situací a válka na blízké Ukrajině spolu se všemi jejími politicko-ekonomickými důsledky také udělala své. Takže pomůže křičet z okna, že je všechno na nic? Pomůže vulgární komentář na sociálních sítích? Spíše ne, ale to je každého volbou.

Lépe než plakat nad rozlitým mlékem, v němž bychom se aktuálně mohli koupat, je poohlédnout se po svých možnostech. Pokud máte nějaké úspory, které víte, že nebudete nutně v nejbližších měsících až letech potřebovat, raději, než je nechat ztrácet na hodnotě na účtu, kde se nezhodnocují, promyslete, co udělat na jejich ochranu. Volit můžete samozřejmě spořící účty, které nabízejí nějaký ten úrok. Nicméně produktů je mnohem více a rozhodně neuškodí se prostě poptat a rozhlédnout. Například služba Erste Premier nabízí širokou škálu možností, a kromě jiného se nejedná jen o nějaký anonymní web k prostudování. Vše vám přehledně vysvětlí školený bankéř, abyste si to pak v klidu promysleli.

A proč se vlastně snažit nalít peníze někam, kde se budou zhodnocovat? Pojďme si dát malý příklad:

Představme si imaginárního pana Petra, který má naspořeno dvě stě padesát tisíc korun. Ve zprávách viděl, že nás čeká velká inflace – prognózy nejsou bůhvíjak přívětivé a zlé události klepou na světová vrata jedna za druhou.

Podle ČNB je aktuální meziroční inflace (k únoru 2022) 11,1 %. A to je opravdu dost. Pokud by Petrových 250 000 Kč leželo už rok doma pod polštářem, za tu dobu by najednou mělo hodnotu 222 250 Kč. Jak je to možné? Ne, nikdo Petrovi neprošacoval ložnici a neuzmul si z balíčku peněz. Pořád, když si spočítá hodnoty na bankovkách, je na svém. To se do domu jen vplížila inflace, a tak si nyní Petr za svůj čtvrtmilion může koupit o dost méně toho, po čem jeho srdce nebo přímá potřeba touží.

Aktuálně banky nabízejí nějaké úroky na spořících účtech. Ale i v případě, že by Petr měl své peníze na spořícím účtu, bude tratit. Získává ročně třeba 3,5 %, ale stále ztrácí 11,1 %. Takže se mu jeho úspory stále „zmenšují“, ačkoli se to děje pomaleji, tedy o 7,6 % ročně.

Kam tedy své peníze uložit a neprohloupit? To je otázka, která pálí řadu menších i větších investorů a rozhodně stojí za to nejen pročítat webové portály, ale navštívit i ty, kdo mohou osobně vysvětlit další možnosti, které by těch nešťastných 11,1 % minimálně stáhly na co nejméně.

<Path> Salonek na letišti, telemedicínská služba nebo třeba golfový benefitní program. Cestujte a užívejte si jako VIP!Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz, redakce

Že je krize nepříjemná, o tom asi není potřeba se přít. Každopádně žádný krok by neměl být uspěchaný nebo nerozvážný, ale zároveň není dobré na své hroudě peněz sedět a čekat na zázrak. Mohlo by se stát, že by se začala nepříjemně kymácet, propadat a rozpadat, což by její hodnotě rozhodně neprospělo.

Každý investor má jiné možnosti a jiné potřeby. Proto pokud vám kamarád poradil své „ideální“ řešení, vyslechněte jej, nicméně zvažte i jiný pohled. „Kdybyste byli mými klienty, určitě bych si s vámi nejdříve ujasnila, jaké jsou vaše cíle, co vlastně od svých peněz očekáváte,“ říká bankéřka Erste Premier Vladimíra Skřivanová, která chápe, že každý klient má jiné možnosti i potřeby. „Je to totiž velmi důležité pro postupné naplnění vašich cílů, potřeb a přání. Citlivou je vždy otázka na ochotu podstupovat případná tržní rizika pro dosažení výnosových cílů. Člověk by měl být k sobě vždycky co nejupřímnější. Vyhne se pak zklamání, že se nenaplnila jeho očekávání,“ uzavírá svůj odborný pohled na věc.

Zdroj: Česká spořitelna, erstepremier.cz, cnb.cz

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop