Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Pokud i vy máte pocit, že masturbace je něco, co dělá každý sám, je možná na čase tento názor přehodnotit. Stejně jako názor, že masturbování je činností těch, kdo jsou sexuálně nespokojení se svým partnerem. Myslí si to britští vědci, jejichž nová studie ukazuje, že vzájemná masturbace naopak může být klíčem k vysokému „sexuálnímu uspokojení“. Na rozdíl od penetrativního sexu má navíc řadu výhod.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
2. 10. 2023

Masturbování se dá dělat o samotě, ale klidně taky s partnerem. Pokud si při něm nenecháte ruce jenom pro sebe, ale dráždíte se navzájem, mluvíme o vzájemné masturbaci. A právě ta může být podle odborníků ze Southamptonské univerzity klíčem ke větší sexuální spokojenosti. Ukazují to výsledky jejich šetření, které provedli se 117 ženami a 151 muži ve věku od 18 do 65 let.

Vědecká studie vyšla v odborném časopise International Journal of Sexual Health a její výsledky ukazují, že ti, kdo si užívají vzájemnou masturbaci, mají větší tendenci být v posteli spokojenější, než ti, kdo od této aktivity upouštějí.

Většina to dělá

Více než 50 % z dotázaných uvedlo, že se věnovalo vzájemné masturbaci s partnerem v posledních dvou týdnech. A právě tito lidé jsou podle výzkumu sexuálně šťastnější než ti, kdo s partnerem naposled masturbovali před více než dvěma týdny. Z těch, kdo tuto činnost během oněch dvou týdnů neprovozovali, byly navíc ženy o něco méně spokojené než muži.

Největší množství dotázaných (19,5 %) uvedlo, že se svým partnerem masturbovalo naposledy před několika dny. Druhá největší skupina byli ovšem ti, kdo vzájemnou masturbaci neprovozovali nikdy. Bylo jich 16,5 %.

Větší spokojenost v posteli

Průzkum probíhal formou dotazníku, v němž respondenti označovali míru pozitivních emocí ve vztahu k jejich sexuální spokojenosti. Největší možná celková hodnota byla 60 bodů, zprůměrovaný výsledek ze všech odpovědí pak byl 45,45 bodu.

„Aktuální zjištění naznačují, že vzájemná masturbace je mezi páry častá a mnoho z lidí mluví v souvislosti s tímto chováním o pozitivních pocitech,“ říká psycholog a vedoucí studie Dilan Kiliç.

Další část výzkumu spočívala v tom, že účastníci u 23 emocí označovali na škále od 0 do 5, jak moc je cítí ve vztahu k vzájemné masturbaci. 8 z emocí bylo pozitivních a 15 negativních.

Ze 40 teoreticky možných bodů, které by u pozitivních emocí značili maximální spokojenost, odpověděli dotazovaní v průměru za 29,58 bodu. Oproti tomu u negativních emocí by největší nespokojenost značil maximální výsledek 75 bodů. Odpovědi však v průměru dosahovaly jen 24,41 bodu. Znamená to, že lidé mají k vzájemné masturbaci výrazně pozitivní vztah.

<Path> Sex podle mužských archetypů: Zjistěte, jaký je v posteli král, milenec, kouzelník a bojovník. Víme, jak je předem poznáte, a taky, jak je můžete potěšitZdroj: midvalley.com, eviemagazine.com, ekhartyoga.com, artofmanliness.com, lickerish-love.com

Všechno má svá ale

Pokud by vás zajímalo, jestli se nějak lišil přístup k tomuto typu dovádění mezi muži a ženami, pak vězte, že „mezi negativními pocity vůči vzájemné masturbaci nebyl mezi muži a ženami žádný statisticky významný rozdíl“.

Studie má ovšem své nedostatky, jak upozorňují i sami její autoři. Skupina účastníků nebyla dostatečně různorodá, převážně šlo o bílé a dobře vzdělané lidi, kteří byli mladí a uvedli, že se neúčastní náboženských akcí. V jiných demografických skupinách by mohly být výsledky jiné.

Zároveň také není možné s jistotou říct, že vzájemná masturbace vede k lepší sexuální spokojenosti a že to ve stkuenčnosti není naopak. Je totiž také možné, že je to větší sexuální spokojenost, která má za důsledek provozování vzájemné mesturbace. „Kauzální směr asociace nemůžeme určit,“ píší vědci ve studii.

Zdroj: Giphy

Výhody masturbace oproti penetrativnímu sexu

Ať už je to tak, či onak, vzájemná masturbace má proti penetrativnímu sexu (tedy sexu, kdy se penis jednoho z partnerů zasouvá někam do těla toho druhého) spoustu výhod. A může být také velmi pestrá. Nikdo totiž neříká, že musí jít jen čistě o „manuální práci“. Zúčastnění si klidně mohou vzít na pomoc erotické materiály nebo třeba různé erotické hračky a zkoušet rozličné techniky.

  • Minimální riziko nemocí a těhotenství

Jednou z největších výhod vzájemné či společné masturbace je velmi nízké, ba prakticky nulové riziko přenosu nějakých pohlavních nemocí. Stejně jako je malá šance, že by v případě různopohlavního dovádění došlo k otěhotnění. Vyloučit to nelze, přece jen tělní tekutiny na sebe navzájem nejspíš dostanete, ale můžete být mnohem klidnější.

Tipy redakce

  • Jednodušší provedení

Vzájemná masturbace je také teoreticky jednodušší k provedení. Zejména pokud jde o sexuální hrátky dvou mužů, není potřeba prakticky žádná příprava – na rozdíl od příprav na anální sex. A taky vás nemusí tak fyzicky vyčerpat, protože pohyby stačí dělat menší částí těla.

  • Menší stres a podpora komunikace

Úzkost z nedostatečného výkonu je něco, co při sexu zažívá hodně lidí. Muži pak mohou mít kvůli nervům třeba problém s erekcí. Při vzájemné masturbaci ale může toto napětí odpadnout, protože není potřeba nic nikam zasouvat. Každý navíc ví, jak funguje jeho tělo a co se mu líbí. Může tak na sobě ukázat, co chce, aby následně jeho partner zopakoval. Přispívá tím k lepší komunikaci ve vztahu a také dále odbourává napětí z toho, že partneři v erotickém aktu tápou, jak toho druhého potěšit.

Zdroj: tandfonline.com, dailymail.co.uk, lui.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop