SERIÁL: Nejslavnější gay návrháři: 5.díl: Yves Saint Laurent

08.03. - Co se děje

Yves Saint-Laurent, celým jménem Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent, byl jedním z nejvlivnějších francouzských i světových modních návrhářů 20. století. Během své více než čtyřicetileté kariéry tvořil a měnil trendy v módě. Jeho značka YSL se stala symbolem kreativity a luxusu.

14. 03. 2017JAKUB BLOG: Raději bez sexu než nadosmrti bez...

Kvůli své křehkosti, jemnosti a homosexuální orientaci neměl šťastné dětství, protože jej děti ve škole často šikanovaly. Jako sedmnáctiletý tedy raději odešel do kosmopolitnější Paříže, kde se stal spolupracovníkem Christiana Diora. Tato spolupráce vedla k nejkreativnějšímu a nejúspěšnějšímu spojení v historii módy. Saint Laurent patřil k nejlepším návrhářům v Diorově módním domě. Když mu bylo 21 let, bylo mu svěřeno vedení domu, zatímco Christian Dior odešel na dovolenou, z níž se však již nikdy nevrátil. Dva týdny po Diorově smrti se stal Saint Laurent uměleckým ředitelem Diorova módního domu a zároveň se stal nejmladším módním návrhářem ve světě haute couture.

7 19 fashion statement yves saint laurent

Krátce po nástupu do funkce ho povolala francouzská armáda, aby si odsloužil povinnou vojenskou službu. Po dvaceti dnech neustálého stresu, způsobeného zejména jeho kolegy vojáky, byl Saint Laurant hospitalizovaný v psychiatrické léčebně.

Jeho první samostatnou kolekcí byla Ligne Trapéze, která se stala okamžitým hitem, přičemž prodej vzrostl o 35 %. Na předváděcí mola se dostala móda ulice a beatnické generace - černé roláky, kožené bundy, nohavice a holínky.

27. 01. 2017Vyzkoušeli jsme za vás: 5 důvodů, proč sex v přírodě stojí za starou bačkoru

Nový módní dům založil spolu se svým tehdejším partnerem Pierrem Bergém. Výsledky byly úžasné: trapézové šaty inspirované abstraktními obrazy holandského malíře Pieta Mondriana a pop artovými serigrafiemi Andyho Warhola. Začal s navrhováním unisexového oblečení a přenášením mužských prvků do ženské módy, jakými jsou sako a nohavice. Vynalezl dámský kostým s nohavicemi a rovněž vytvořil ženskou verzi pánského smokingu pro svou kolekci z roku 1965, kterou nazval Le Smoking.

21515 1

V roce 1966 otevřel první ze sítě butiků prêt-à-porter, kterou nazval Yves Saint Laurent Rive Gauche. Jméno řetězci butiků dala poloha prvního z nich. Ten se nacházel na levém břehu řeky Seiny. První kolekce dokonale kontrastovala svou neformálností s elegancí a luxusem jeho linie haute couture.

Koncem 60. let v dobách hippies vyměnil futuristický geometrismus svých kreací za delší a romantičtější vzhled. V roce 1968 navrhl kolekci ve stylu safari a rovněž poprvé použil průsvitné materiály. S oblibou používal samet a nechával se inspirovat Ruskem, Asií a Afrikou. V 70. letech se vrátil k androgynnímu vzhledu svých modelů - muži i ženy nosily saténové nohavice, načechrané košile a šátky svázané okolo pasu.

01. 02. 2017Módní kolaborace, kterou nikdo nečekal. Na obzoru se rýsuje něco velkého!


Později začal navrhovat i parfémy. Byl to právě pánský parfém M7, který způsobil obdobný skandál jako první Saint Laurentův parfém. Na fotografiích v reklamní kampani se objevilo nahé tělo francouzského mistra Evropy v judu - Samuela de Cubbera - avšak jeho přirození již nezakrýval ani ten flakon.

Navzdory uznání a světové slávě nevedl Saint Laurent šťastný život. Byl plachý samotář a měl pouze málo dobrých přátel. Během svého života prožil několik nervových zhroucení, trpěl depresemi, měl problémy s alkoholem i drogami. Jeho múzou i přítelkyní byla herečka Catherine Deneuve.

Zdroj: Facebook

0
Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím