5 jednoduchých triků: Jak rozpoznat, že vám lže? Tenhle problém se totiž týká úplně každého z nás!

28.03. - Co se děje

profimedia-0146635332

Všichni občas lžeme. Někdo využívá takzvanou milosrdnou lež, aby udržel své okolí v pohodě, jiný se naučil přikrášlovat si některé zážitky nebo informace, aby je tak učinil zábavnějšími, zajímavějšími a nezapomenutelnými pro své okolí.

Existují ovšem také osoby, které přímo trpí chorobným lhaním. Takoví lidé jsou schopni si vymyslet ty nejšílenější lži a nejhorší na tom je, že jim i poté sami věří a už vlastně neví, co je pravda a co ne. Ztrácejí se ve svých vlastních pravdách = lžích. V souvislosti s nimi se můžeme setkat s pojmem "Mýtománie". Výraz, jímž je občas nazýváno právě chorobné lhaní. Takové "nemocné" osoby většinou poznáme hned, protože jejich historky jsou opravdu nereálné. 

Existuje pár rad, jak odhalit, zda vám váš drahý nebo kdokoliv jiný lže. Naše tělo je úžasné a dokáže na sebe prozradit mnoho věcí, aniž bychom si to uvědomovali. Někteří lidé ho však umí perfektně ovládat a proto je těžší u nich jejich úmysly odhalit. Pojďte se podívat na některé z nich. Samozřejmě opět platí, že jsme každý trochu jiný a co může být u jednoho lhaní, u druhého je to jen výsledek vypjaté situace nebo ostych. Ne vždy můžeme soudit osoby, pokud si nejsme skutečně jisti. Zde je pár tipů na odhalení lháře:

1. Oční kontakt
Pokud vedeme konverzaci na vážné téma, někteří lháři si prostě nedokáží pomoci a jejich oči budou těkat po místnosti, na místo toho, aby s vámi udržovali oční kontakt. Naopak někteří se snaží, aby jejich proslovy zněli pravdivě a přímo vám upřeně zírají do vašich očí. Ani jedno není v pořádku, sledujte bedlivě. Váš zrak a intuice vám jistě napoví, že něco není v pořádku.

2. Řeč těla
Dalším bodem, který by vás měl zajímat, pokud chcete vědět, zda vám někdo lže, je řeč těla obecně. Posadil se proti vám, jeho nohy směřují na druhou stranu a pohled mimo vás? Je roztěkaný, klepe si nohama nebo se chytá za vlasy? Možná je hyperaktivní, ale pokud se tak normálně nechová, právě on může být tím, co se chystá vám "vylhat" díru do hlavy. Pozor na něj.

3. Obrana
Zjistili jste, že vám lže nebo jste ho obvinili? Jaký je teď jeho postoj? Naštval se a za každou cenu vám nutí, že to vy jste ten špatný? Obranný postoj, kterým dotyčný obrátí vše proti vám, je většinou prvotní reakcí na odhalení lháře. Naopak naprostý klid také nemusí být úplně v pořádku. 

4. Pot a stavění bariéry
Ano, někteří lháři se opravdu více potí. Je ovšem zajímavé, jak někteří dokáží být v naprostém klidu a jiní jsou prostě na první pohled "jasní". Je také dost možné, že člověk, který se potí, není ve lhaní příliš zkušený. Pokud si postaví bariéru, což znamená, že si například ovine ruce přes prsa, necítí se uplně nejlépe a není otevřený. Takovýhle postoj může vzejít ze situace šéf a podřízený, ukazuje submisi. Naopak pokud je k vám otevřenější a nakloněnější, může si třeba položit ruce na stůl nebo k vám směřovat nohama.

5. Zopakování
Nechte vaši záležitost pár dní odpočinout a poté požádejte "podezřelou" osobu o rekapitulaci příběhu nebo daného problému. I tento fakt bývá častým bodem úrazu pro ty, co nemají čisté svědomí. 

Foto: Profimedia.cz

0

Autor

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím