Advertisement

Co jste nevěděli o chřipce: Z nastydnutí ji nemáte. A jak ji léčit?

12.01. - Co se děje

Letošní zima není nijak zvlášť třeskutá. Čekárny, kanceláře a tramvaje jsou ale jako každý rok plné posmrkávajících lidí. Nastydli? Ale kdepak.

Maminka vám určitě říkala, abyste si vzali čepici a šálu, jinak nastydnete. Možná svoje současné nachlazení dáváte za vinu tomu, jak jste si vyběhli pro svačinu jen tak v rozepnutém kabátě, ale jste vedle. Takhle nemoci nevznikají.

Je pravda, že virům a bakteriím se v zimě dobře daří. Venkovní teploty s tím mají ale společného jen málo. „Spouštěčům chorob se nevíce daří v suchu a teple uzavřených místností,“ objasnil serveru NYDaily lékař Albert Ahn. „V takovém prostředí se navíc snadno přenáší z člověka na člověka.“

16. 03. 2018Pět kousků, bez kterých se váš aktuální šatník neobejde a módní značky to vědí

Nákaza se šíří hlavně kapénkově, tedy tělesnými hleny. Svým prskáním tak snadno nakazíte kolegy, spolucestující i rodinu. Jak říká doktor Ahn, v uzavřené místnosti jsou viry a bacily neodbytnější než třetiřadá hvězdička před fotografy.

„Pokud jste nachlazení, zůstaňte raději doma,“ řekla NYDaily newyorská lékařka Susan Coffin. „Nebuďte přenašeči nemocí. Jeden nakažený snadno vyřadí z provozu celou kancelář.“

doctor 1461911723OIY

Lékaři radí, abyste nezkoušeli chřipku přecházet. Nešiřte nákazu a zůstaňte doma.

Kromě pobytu doma v posteli a dostatečného přísunu tekutin radí lékaři i pečlivou hygienu a mytí rukou.

Když už ale nachlazení podlehnete, existuje spousta dobrých rad, jak se z něj vykurýrovat. Klasikou jsou zimní pochutiny jako heřmánkový či lipový čaj nebo horký vývar. Někdo zase nedá dopustit na „vypálení červa“ slivovicí nebo jinou kvalitní pálenkou. Dobře fungují i chilli papričky, které prokrvují tělo a pomáhají vyplavování nežádoucích látek.

15. 03. 2018Příliš mnoho bílkovin způsobuje, že prdíte. Změníte to jednoduchou úpravou jídelníčku

Dobrým nápadem je ale i doplnění vitamínů. Nejvíce jich najdete v ovoci. Zvlášť pokud vám čaj už poleze krkem, můžete zkusit zvážit nákup odšťavovače. Na stránkách EuJuicers pak najdete mnoho receptů na ovocné koktejly a smoothies, a tipy na netradiční přísady, které zaženou každého bacila.

Pokud už vás nějaký ten virus či bacil schvátil, LUI vám přeje brzké uzdravení.

Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím