Rozhovor s Honzou Foblem o tom, jaký je opravdový život kulturisty. A skutečně to není žádný med!

12.01. - Co se děje

Kulturista Honza Fobl (31) sice pracuje jako obchodní zástupce pro německy a anglicky mluvící země, ale jeho srdce patří kulturistice, kterou provozuje už patnáct let.  Žije v Brně a jak sám říká, jeho život se točí mezi prací a posilovnou. 

12. 01. 2018TOP 5 nejpřitažlivějších mužů českého Instagramu!

"Kulturistika je v mých očích o sebekázni, úctě a koncentraci, stejně jako o tvrdé dřině a odříkání," tvrdí Fobl a dodává: "Spousta mladých teenagerů si ale slovo "tvrdá dřina" přebírá po zhlédnutí několika videí youtuberů po svém a v gymech se jako houby po dešti rojí hejna mladých rachitických postaviček v nátělnících." 

Naštěstí to prý po pár měsích falešného plácání se do zad, marné snaze odlepení činky od země a vyhřezlých plotýnkách vzdají. To u Honzy Fobla nehrozí. Kulturistika je jeho snem už od dětství, kdy zbožňoval Arnolda Schwarzeneggera a uvědomil si, že nesnáší ten pocit "být jako ostatní".

Sám si uvědomuje, že kulturisti jsou jiní a budí zájem okolí, což právě jemu vůbec nevadí. 

"Kromě toho, že kulturisti odlišně vypadají, musí i jinak myslet, jinak žít, podřídit své okolí svému životnímu stylu. Proto když někde vidím úspěšného kulturistu, tak vím, že to není lenoch, flákač a nebojí se tvrdě pracovat," prozrazuje Honza.

12049181 10201009566039034 2782686370834055170 n

Na stupních vítězů

Kulturisté se často setkávají s podezíráním, že si píchají anabolika, ale i na to má sportovec vlastní názor.

"Bohužel/bohudík ještě nikdo nevymyslel látku, která by na člověka "nalepila" svaly zhmotněné z čerstvého vzduchu a já doufám, že to nikdy nepůjde bez každodenní řehole, tvrdé práce, disciplíny ve stravování a dostatku odpočinku," vyjmenoval ta nejzásadnější pravidla svalového rozvoje.

Sám přiznává, že přepálil začátek a když na první soutěži, na kterou se připravoval sám, skončil na posledním místě, na dlouhá léta soutěžení pověsil na hřebík.

"Na dlouhá léta jsem na soutěžení zanevřel, asi ze strachu z dalšího zklamání, že ve sportu, který mi je vším, stojím vážně za starou bačkoru a nikdy to nikam nedotáhnu. V roce 2015 jsem se ale začal bavit s Milanem Obořilem, juniorským mistrem světa, který kulturistiku miluje stejně jako já, a vzájemná spolupráce na sebe nenechala dlouho čekat," pochvaluje si setkání, které mu změnilo život, Fobl.

Následoval každodenní dril a dodržovnání správné životosprávy, která milovníkovi kvalitního dobrého jídla občas pěkně leze krkem.

"Kulturistická strava je všechno, jen ne pestrá – především pak v předsoutěžní fázi. Který racionálně smýšlející člověk by také den co den po dobu skoro pěti měsíců jedl dobrovolně denně pět vajec k snídani, kilo kuřecích prsou, kilo brambor rozdělených do pěti porcí během celého dne a vaničku tvarohu s hrstkou ořechů k večeři? Den co den, bez vyjímky!" přiznává bez mučení stinné stránky svého koníčku a dodává, že pořady typu Masterchef pro něj byly učiněné porno.

Ani letošní Vánoce se Honza nijak nerozšoupl, těžko totiž najdeme nějakou nízkokalorickou verzi smaženého kapra a klasického bramborového salátu s majonézou, což mu prý ale vůbec nevadilo..

"Těší mě, že si tuhle kratochvíli můžu přetrpět jen jednou za rok, protože tomuhle druhu gastronomie jsem nikdy nepropadl – zákusky, chlebíčky s pařížákem, cukroví, okoralí čokoládoví Mikuláši a všechno to spláchnout vánoční verzí Kofoly se skořicí, to vážně není nic pro mě."

11. 01. 2018Jak si doplnit serotonin? Pomůže sex, masáž, meditace, dobré jídlo i posezení s přáteli

Kromě kulturistiky Honzu baví hrát na bicí a kreslit. Také miluje svého destiletého synovce a pětiletou neteř. Sám by moc toužil po tom založit rodinu, ale jak přiznává, život s profesionálním kulturistou není žádný med.

"Jak jsem již zmiňoval, úspěšní kulturisté podřizují své okolí podmínkám vlastního úspěchu. To samé platí o vztahu. Je sice krásné, když se může žena chlubit krásným svalnatým chlapem, ale ti zasvěcení vědí, že za tenhle luxus se platí daň. Ať je to tak či tak, úspěšní kulturisti jsou a musí být sebestřední," zakončuje vyprávění ze svého života Jan Fobl.

Zdroj: Jan Fobl

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím