GAYDAR: Existuje způsob, jak poznáte, že je někdo gay, jen podle vzhledu a základních projevů? Podrobný pohled na legendární lidský „gay radar“

05.12. - Co se děje

Někdo překvapení miluje, jiný nesnáší. Asi se ale shodneme, že pokud žena najde omylem v manželově počítači slušnou sbírku gay porna poté, co právě odjel na rybářský výlet s kamarádem a pruty zapomněl doma, půjde si spíše než šampus koupit vodku. Schopnost poznat tak nějak intuitivně homosexuála je jinak ale tématem zejména v gay komunitě. A třeba už proto, aby člověk věděl, jestli má, či nemá někomu vyjevit, že o něj stojí, aniž by dostal místo odpovědi boxerem přes čumák. Mnoho homosexuálů tvrdí, že má gaydar, tedy schopnost u druhých homosexualitu poznat. I někteří heterosexuálové to tvrdí, ale ti tomu často neříkají gaydar, nýbrž spíše  „buzeranta já poznám“. Existuje ale gaydar doopravdy? Na tuto otázku se pokusili najít odpověď také vědci.

06. 03. 2018Bi/homo/hetero sexualita z jiné perspektivy: Proč by měla být bisexualita nadřazená a co je vlastně za problém s ostatními xyz-sexualitami?

Do zkoumání intuitivní schopnosti lidí poznat homosexualitu jiných se pustili akademici z Univerzity Wisconsin-Madison, a to profesoři William Cox, Patricia Devine a Janet Hyde a postgraduální studentka Alyssa Bischmann. Výsledky studie byly před časem publikovány v odborném periodiku Journal of Sex Research. A zjištění byla zajímavá, protože výsledky naznačují, že gaydar neexistuje. Že jde spíše o způsob, jak si vnitřně omlouváme svoje předsudky a zakořeněné stereotypy.

Nedávno veřejnost zaujal počin, kdy umělá inteligence „poznávala“ sexuální orientaci lidí podle tváře. Podobný experiment zkusili vědci i s lidmi. V sérii pěti studií nechali lidi zkusit poznat homosexuála pouze podle jeho vizáže a na základě informací, které o daném člověku poskytli. Výsledky byly takové, že podle těchto indicií nepoznali správně lidé skutečnou sexuální orientaci zobrazených lidí ani omylem.

V jedné ze studií bylo např. celkem 233 účastníků, části z nich výzkumníci již před výzkumem řekli, že gaydar je skutečná reálná věc, další skupině pak sdělili, že gaydar je jen jistou stereotypizací, a poslední části neřekli předem vůbec nic. Ti, kterým bylo řečeno, že gaydar existuje, v extrémní míře oproti ostatním přisoudili homosexualitu těm mužům, o kterých jim bylo řečeno, že mají dle vnímání společnosti „gay zájmy“ - např. byli kadeřníci nebo často a rádi nakupovali.

02. 03. 2018Homosexuální páry jsou o něco šťastnější než heterosexuální dvojice. Co za tím je?

„Když lidem řeknete, že mají gaydar, ospravedlní to pro ně už zcela použití stereotypů,“ vysvětluje  vedoucí studie William Cox a dodává, že doufá, že studie jeho týmu pomůže ukázat, že možnost poznat homosexuála obecně podle vzhledu je prostě mýtus. „Rozpoznat, když je stereotyp v našem myšlení aktivován, nám může pomoci ho překonat a zajistit, aby negativně neovlivňoval naše chování,“ rozvedl pointu studie Cox.

Někteří lidé jsou celkově intuitivně citlivější, a tak opravdu mohou poznat něčí homosexualitu, aniž by na to jeho oblečení či chování podle stereotypů ukazovalo. A někteří gayové a lesby co do zájmů a vzhledu mohou zase naplňovat stereotypní představy společnosti. Na tom ostatně není přece samo o sobě nic špatného. Jsou však v komunitě spíše v menšině. Obecně tak platí, že homosexuála podle vzhledu a povrchních projevů ve většině případů prostě nepoznáte. Pokud tedy o někom něco opravdu chcete vědět a máte pro to dobrý a ne zlý důvod, pak prostě najděte odvahu se ho přímo zeptat.

Foto: Pinterest

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život. Slečna Nikol vás vezme ve svém veřejném privatu na cestu kolem světa a splní i vaše nejhroznější představy. Pro chvíle, kdy už vás nedokáže rozčílit ani vlastní matka, manželka nebo partner, je tu slečna Nikol. Ta pani je zjevně rozbitá a u jejího jezevčíka se učil říkat Ř i Justin Beaver.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím