Papež František veřejně odmítl stejnopohlavní manželství, zároveň však poprvé otevřeně uznal koncept registrovaného partnerství

06.09. - Co se děje

Současná hlava katolické církve, papež František, je bez debaty tím nejpokrokovějším papežem. Dokazují to jeho mnohé výroky a stanoviska, která naznačují, že ač je svázán rigidními církevními pravidly, minimálně se snaží naznačit, že i církev dokáže být (samozřejmě v rámci jasně stanovených mantinelů) i pokroková a chápající dnešní společenské změny. Ve své nové knize, která vyjde již zítra, tak papež otevřeně hovoří o možnostech mezilidského soužití, konstatuje přitom, že ačkoliv manželství bylo historicky vždy pojímáno jako svazek ženy a muže, lidé, kteří mají partnera/ku stejného pohlaví mohou uzavřít registrované partnerství.

16. 01. 2018Silicon Valley: Stalo se rodiště legendárních iPhonů víkendovým sexuálním doupětem pro vybrané? Podle nové knihy Emily Chang ano!

Knihu Politics and Society tvoří dvanáct rozhovorů mezi papežem a francouzským sociologem Dominiquem Woltonem, a to na rozličná témata. Muži pak diskutují mj. i o papežových pocitech týkajících se rovnosti manželství, kdy papež vysvětluje, že preferuje použití jiného termínu pro popis spojení homosexuálů (tedy registrované partnerství), nijak se však vůči němu nevymezuje. „Sňatek a manželství jsou termíny vycházející z historie. Vždy – nejen v církvi – se jednalo o svazek mezi mužem a ženou ... nemůžeme to změnit. To je podstata věci,“ tvrdí papež, který však záhy dodává, že partnerství mezi ženami či mezi muži by se mělo terminologicky odlišit a nazývat „občanskými svazky“ či „registrovaným partnerstvím." V závěru pak vyzývá, aby si lidé v této souvislosti „nehráli s pravdou“.

16. 01. 20185 mýtů o Jiřím Drahošovi

Vůči LGBT komunitě tak papež vysílá nepatrně ambivalentní zprávu, že stejnopohlavní sňatky neuznává a že význam manželství nelze překrucovat, ovšem zároveň poprvé velmi explicitně dává najevo, že s registrovaným partnerstvím problém nemá. A to je v rámci katolické církve rozhodně „malá revoluce“.

Zdroj: newnownext.com, lgbtnation.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím