ROZHOVOR Z POSLEDNÍHO TIŠTĚNÉHO LUI: Charismatický krasavec Jirka Korytář nejen o své aférce, kterou se snažil řešit alkoholem!

10.08. - Co se děje

Jirka je charismatický mladý muž, který ví, co od života chce a co ho opravdu štve. Již jedenáct let žije s partnerem, s nímž překonal nejednu životní překážku a nyní se nachází ve fázi obnovy jejich vztahu. Po aférce s HIV pozitivním mužem se stará o osvětu v této oblasti a doufá, že Češi přestanou být omezení a vymaní se z předsudků.

20. 11. 2017Myslete na zdraví a nechte se otestovat na HIV – Evropský testovací týden je tu!

Co se vám vybaví, když se řekne láska?

Víte, poslední dobou mi přijde, že termíny jako pravda, láska a cokoliv pozitivního se stávají něčím, co se zesměšňuje, shazuje, a dokonce i zatracuje. Přitom láska je pro mě neoddělitelným parťákem právě pravdy. Možná to bude znít jako klišé, ale všichni bychom měli žít v pravdě a lásce. Z osobní zkušenosti vím, že kdykoliv jsem lásku zkusil seznámit se lží a klamem, mělo to na můj život nepříjemný dopad. Pojďme se tedy snažit, aby pravda a hlavně láska zvítězila nad lží a nenávistí, ačkoliv se spousta lidí chová přesně naopak.

Měl jste románek s HIV pozitivním mužem, nebál jste se nákazy?

Nezlobte se, ale k tomuto období už bych se nerad vracel.

Jasně, chápu, asi to nebylo úplně jednoduché. Ale něco pozitivního vám to dalo. Od té doby se aktivně podílíte na osvětě ohledně nemoci AIDS.

Byl jsem součástí několika osvětových projektů, účastnil jsem se přednášek ohledně HIV (například v rámci Světového dne AIDS), byl jsem tváří videa, které bojuje proti předsudkům a stigmatizaci HIV pozitivních. V tom vidím také ten největší problém, ponechám-li stranou nutnost o nebezpečí nákazy a její prevenci mluvit; lidé, kteří se nakazí, jsou pod velkým tlakem a kvůli stigmatizaci se často ocitají na okraji společnosti. V dnešní době je to něco, co by se vůbec nemělo dít.

Chodíte sám na testy a chráníte se při sexu?

Na testy chodím, považuji to za stejný standard jako preventivní prohlídky u lékaře nebo dentisty. S partnerem totiž nepoužíváme kondomy.

Vyhrál jste soutěž Gay roku 2015. Co si obecně o těchto soutěžích myslíte?

Zde u mě došlo k názorovému vývoji. Jestli jsem dříve byl zastáncem těchto soutěží, dnes už si nejsem úplně jistý. Jde o formu a způsob prezentace a také o čistotu záměrů organizátorů. Spíše si myslím, že zde úplně není prostor pro čistě LGBT soutěže krásy, které by byly na špičkové úrovni a neprovázely je skandály a „podivnosti“. Raději bych viděl coming out soutěžících třeba v Miss nebo Muži roku.

Říkáte, že než jste vyhrál, tak jste vůbec podobné soutěže nesledoval a ani jste se moc neorientoval v gay komunitě. Jak jste se tedy k nápadu přihlásit se dostal? Co vás k tomu vedlo?

Přesně tak. Ono to trošku souvisí i s předchozí otázkou. Ty soutěže vlastně nikdy nebyly příliš vidět ani nebyly dobře prezentovány. To se se soutěží Gay roku trošku změnilo, tahle jediná soutěž mě oslovila. Líbila se mi snaha dělat věci jinak a s tím, jak jsem se více začal zajímat o témata spojená s komunitou, přišlo i rozhodnutí se zúčastnit.

Balil jste chlapy na svůj titul Gaye roku?

Já nikdy chlapy nebalil, a když, tak to skončilo nějakým trapasem. Vlastně jsem se vždy nechal sbalit já. V období po soutěži se nabídky množily, dělalo mi to samozřejmě radost, ale nic víc z toho nebylo.

19990215 10212714953404644 2707536448602191655 n

Co vy a sex na jednu noc?

Asi jsme ho zažili každý. Záleží, jaký je a co se z takového sexu vyklube. Třeba u mě to bylo tak, že se z románku na jednu noc, tedy spíše na pár minut, stalo partnerství na dlouhou trať. (smích) Letos oslavíme jedenáct let.

Nedávno jste se ale s přítelem rozešli. Co se stalo? Kam se ztratila láska?

O lásku se člověk musí starat, hýčkat ji a rozvíjet. Někdy máte pocit, že už se ztratila, a navíc máte tendenci trvalou lásku zapudit jen kvůli opojnému pocitu z něčeho nového, opětovně se do někoho zamilovat a prožívat to bláznovství, co všichni cítíme na začátku vztahu. Přesně to se stalo i mně. A tím se vracím k první myšlence. Klam, který jsem považoval za lásku, semlel mě i mého partnera. Můžu říct, že jsme si oba sáhli na dno. Prožívali jsme šílené období, které jsem se pokoušel dokonce řešit alkoholem. Naštěstí jsme to oba ustáli a vrátili se k sobě. Tomu se říká pravá láska!

Takže co musí mít chlap, aby vás sbalil?

Musí mít charisma, vtip a esenci něčeho, co snad ani nelze pojmenovat, ale dostane vás to na první dobrou.

15. 11. 2017EXKLUZIVNĚ: Rozhovor s lékařkou, která zastavila HIV epidemii ve Velké Británii. Jaká opatření pomohla zavést? A dočkáme se automatů na testování také v Praze?

Je ještě něco kromě modelingu, co touží vaše srdce dokázat?

Modelingu se věnuji jen velmi zřídka, nejsem už ve věku, kdy bych si myslel, že udělám díru do světa. Je to spíše koníček. V dlouhodobém horizontu toužím po vlastní kavárně. Malé, příjemné, ve francouzském stylu. Nebo někam zmizet s partnerem a zařídit si bed and breakfast, starat se o hosty, být v pohodě a hodně cestovat.

Zdroj: Facebook.com

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím