Na novém albu Pavla Callty se objeví ty nejsilnější písně, které mladý zpěvák složil
Rozhovor
<Path>

Na novém albu Pavla Callty se objeví ty nejsilnější písně, které mladý zpěvák složil

Pavel Callta je známý zpěvák a písničkář. Již 24. 11. vychází jeho nové album Součást, na kterém se podle Pavlových slov objeví ty vůbec nejsilnější singly.…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
21. 11. 2018

Pavel Callta je známý zpěvák a písničkář. Již 24. 11. vychází jeho nové album Součást, na kterém se podle Pavlových slov objeví ty vůbec nejsilnější singly. Pavla jsme navštívili přímo u něj doma, jelikož rozhovor o tom, jak bydlí, bude součástí nového vydání magazínu LUI Living, ale pochopitelně jsme se s ním nebavili jen o bydlení. Jednu část rozhovoru, která se týká hlavně jeho hudební kariéry, si můžete přečíst už teď.

Kdy ses hudbě začal věnovat opravdu naplno? Co byl takový ten důležitý zlom?

Určitě nejdůležitější moment byl první singl a pak i druhý, naštěstí. Ty singly mě tak nějak vystřelily vzhůru, pak následoval úspěšný song Terapeut a hned po něm deska.

Proč si myslíš, že jsi ve velké konkurenci zpěváků uspěl?

Určitě díky písničkám. Je nutné postavit je tak, aby zaujaly. Když udělám dobrý klip a dobrý song, který lidi baví jak vizuálně a textově, tak hudebně, tak se k němu budou vracet.

<Path> Podívejte se, jak bydlí známý kadeřník Tomáš Arsov. Navštívili jsme jeho byt v centru PrahyZdroj: Jan Witek/Tomáš Arsov

Nedávno vyšel tvůj nový klip k songu Nezapomeň, viděl jsem, že se mu daří…

Já jsem hrozně překvapený. Původně jsem nevěděl, jak Nezapomeň fanoušci přijmou, protože tenhle song je trochu jiný než má dosavadní tvorba. Jiná skladba, jiná i akordová skladba písně a koukám, že se jim to opravdu líbí.

S kým tvoříš své klipy? Máš při tom hlavní slovo?

Ano, ale samozřejmě mám i svůj tým. Teď jsem vyzkoušel nový tým a Kubu Stelze, což je můj super kamarád. Rozumíme si lidsky i profesně, a tak s ním chci točit dál. Vždy si nechám poradit, ale mám zároveň svou vizi a svou hlavu.

Zanedlouho bude vycházet také tvé nové album. Na co se můžou fanoušci těšit?

Ano, pár songů už je samozřejmě venku, jako třeba Píšem si svůj sen, Endorfin, Tak promiň či Teď to nezapomeň. Takže to bude singlová deska. O ostatních písních musím říct, že jsem je vybíral fakt precizně, jako kdybych přebíral zrnka kávy. Na albu se zkrátka objeví opravdu nejsilnější singly ze všech mnou složených písniček.

Je o tobě známo, že si hudbu i texty skládáš sám. Jak postupuješ?

Většinou nejdřív složím melodii, hraju ji na kytaru a zpívám k tomu v takové jakoby angličtině, nebo spíše svahilštině, a až později složím český text.

Takže ze začátku píšeš v angličtině?

No, ono to zní jako angličtina, ale jsou to taková spíše smyšlená slova.

Jak vznikala jedna z tvých nejznámějších písní Píšem si svůj sen?

My jsme ji hráli asi rok a půl na koncertech. Pak mě napadlo, že jsem ještě nikdy neměl s nikým žádnou spolupráci a chtěl jsem se s někým spojit. Přemýšlel jsem nad nějakými rappery a pak mě napadl Leoš Mareš, jelikož jsme se znali z různých akcí, kde jsem hrál a on moderoval. Udělali jsme pak z toho takovou nečekanou bombu. Leoš tehdy navíc připravoval svůj koncert ve Foru Karlín, a tak jsme si řekli, že to s tím rovnou propojíme.

Kdy se chystá turné k novému albu?

To bude teď na jaře. Bude se jmenovat Na cestách anebo Nezapomeň, to je možná takové silnější. Co myslíš? (smích) Pak následuje festivalová sezona a v listopadu se chystám uspořádat obrovský koncert ve Foru Karlín, kde bychom chtěli pokřtít desku a zároveň i mou knihu.

Jakou knihu?

Já si od čtrnácti píšu takovou svoji kroniku. Dá se říct, že je to deník, ale já tomu říkám kronika, to zní víc cool. (smích) Píšu si tam všechno, co jsem zažil, třeba jednou za týden nebo jednou za měsíc. Jsou tam takové důležité milníky, třeba jak jsem se zamiloval, nebo když jsem pracoval v Egyptě. Chtěl jsem to vydat už dříve, ale říkal jsem si, že ještě není ten správný čas.

Nebojíš se úplného odhalení?

Já tam samozřejmě úplně všechno nedám. (smích)

Pojďme se raději vrátit zpět k hudbě. (smích) Tvoříš převážně česky, o angličtině jsi neuvažoval?

Já měl jednu skladbu v angličtině, je to píseň Never forget, kterou jsem teď vydal v češtině (Nezapomeň, pozn. red.) Ale na novém albu žádná anglická nebude.

Takže preferuješ spíše češtinu?

Ano, teď ano. Do budoucna přemýšlím, že bych vyzkoušel i zahraničí. Teď jsem napsal jeden anglický song. Nějaké plány jsou, ale zatím je nechci moc zmiňovat. Vím, že je pořád kde růst tady v Čechách. Skládám taky anglicky, ale až bude hotové třeba celé album, tak o tom budu uvažovat.

Tvé nové album je zanedlouho tady, uvažuješ už nad tím, jak bude vypadat další?

Ne, to v žádném případě. Album ještě ani nevyšlo. Veškerou energii musím teď vložit do něj, aby ho lidé zaregistrovali. Následuje několik autogramiád, koncertů a turné. Takže další album budu řešit třeba až za rok. Nicméně nějaký materiál na další desku už mám, prozatím tzv. v šuplíku.

Kdykoliv tě tedy něco napadne, hned si to ukládáš?

Přesně tak. Cokoliv mě napadne, to si nahraju a uložím. Pak všechno protřídím, něco vyhodím a něco použiju.

Co se týče nového alba, bude na něm nějaká zajímavá spolupráce?

Mám tam jeden song s Pokáčem. To bylo hrozně spontánní a vytvořili jsme ho za tři dny. Zapařili jsme na jedné akci a řekli jsme si, že uděláme společný song. Já už jeden měl, tak jsem mu řekl, že mu ho pošlu, aby si ho poslechl. On asi do hodiny poslal text ke své části, takže jsme ještě v neděli nahrávali a v úterý už jsem odevzdával album. Bylo to úplně na poslední chvíli. Říkal jsem, že když to stihneme, tak to dám na album, a když ne, tak na další.

Jak je to dnes s CD? Spousta lidí už je snad ani nemá kde přehrát...

Je to stejné jako s gramofonovými deskami. Ale já jsem taky trochu old school. Občas si v autě nějaké to CD pustím. Věrní fanoušci však doma desku mít chtějí. Nicméně teď jsou samozřejmě oblíbené nejrůznější digitální platformy, na které se umělci také musí soustředit.

Nejnovější klip Pavla Callty k písni Nezapomeň:

 

Zdroj: Pavel Callta, Archiv Pavla Callty, Lucie Macháčková

Populární
články

E-Shop