Čekali jste v dlouhých frontách před Národním muzeem? Výstava k výročí vzniku Československa - stejně jako mnohé další - je k vidění online!

Čekali jste v dlouhých frontách před Národním muzeem? Výstava k výročí vzniku Československa - stejně jako mnohé další - je k vidění online!

Google se včerejší den připojil k oslavám 100. výročí vzniku Československa a svou domovskou stránku změnil speciálním Doodlem s koláží Pražského a…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
29. 10. 2018

Google se včera připojil k oslavám 100. výročí vzniku Československa a svou domovskou stránku změnil speciálním Doodlem s koláží Pražského a Bratislavského hradu. Výroční domovská stránka zároveň odkazovala na virtuální podobu Česko-slovenské výstavy Národního muzea zpřístupněnou na platformě Google Arts and Culture.

Pokud jste to včera nestihli, nemusíte zoufat, výstava je zde přístupná stále. Tretry Emila Zátopka, první olympijskou medaili československého závodníka či prapor amerických Čechů z pouti do Národního divadla z roku 1885 si tak může detailně prohlédnout úplně každý – online a bez dlouhého čekání.

<Path> Nová umělá inteligence od Google přisoudí našim výrokům kladné a záporné hodnoty. Problém je, že nenávidí gaye a vše, co se jich týkáZdroj:

Doodle vyobrazující Pražský a Bratislavský hrad v oválném rámečku vytvořila sanfranciská animátorka Cynthia Cheng. V poslední době specificky české Doodly oslavily například 660. výročí položení základního kamene Karlova mostu nebo 605. výročí Staroměstského orloje.

Výstava v muzeu i na internetu

Jak se zpočátku téměř nepředstavitelný vznik Československa stal skutečností, která ovlivnila životy milionů obyvatel nového státu? O tom pojednává Česko-slovenská výstava Národního muzea vytvořená ve spolupráci se Slovenským národným muzeem, kterou dnes Muzeum otevírá brány své nově zrekonstruované historické budovy. Každý, kdo by chtěl na výstavu nahlédnout, ale v nejbližší době se nedostane do Prahy, si ji může jednoduše prohlédnout online, a to díky jejímu umístění na platformě Google Arts & Culture.

„Google Arts & Culture si klade dva hlavní cíle. Kromě toho, že poskytuje všem a všude přístup k umění a kultuře, je zároveň inovačním partnerem kulturního sektoru. Spolupracuje s kulturními institucemi po celém světě a pomáhá jim prostřednictvím špičkových technologií sdílet a uchovávat kulturní dědictví,“ říká produktová manažerka Google Arts and Culture Liudmila Kobyakova a dodává: „Velmi nás těší, že jsme u příležitosti 100. výročí založení Československa mohli online zpřístupnit i vybrané artefakty ze sbírek Národního muzea.“

Výstava je rozdělena do několika sekcí, kterými jsou Vznik ČeskoslovenskaVolný časSport a Víra v éře Československa. K vidění je mnoho zajímavých exponátů dostupných i v rámci virtuální prohlídky jako například tretry Emila Zátopkaprvní zlatá olympijská medaile pro československého závodníka z roku 1924, kronika trampské osady Hebron či Zlatá růže z Velehradu.

Co je Google Doodle

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovské stránce vyhledávače, které Google pravidelně připravuje u příležitosti různých svátků nebo událostí. Někdy se při kliknutí na obrázek zobrazí zajímavé informace k právě připomínanému výročí.

Tuto tradici odstartovali spíše náhodou v roce 1999 sami zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin, ale pravidelně se o tvorbu Doodlů začal starat až v roce 2000 jeden z techniků v Googlu Denis Hwang, který má tuto zodpovědnost dodnes. Od roku 1999 již stihl Google vytvořit přes 2 000 unikátních Doodlů věnovaných důležitým osobnostem, událostem nebo výročím.

<Path> Příběh lásky mezi dvěma vojáky ze 2. světové války neměl šťastný konec. Přání z jejich milostných dopisů se ale dnes splniloZdroj:

Český Google již od roku 2008 vybírá místní významné osobnosti a události, které připomíná lokálními Doodly. Mezi další známé české Doodly patří i ten k oslavě 605. výročí Staroměstského orloje z roku 2015, který si na domovské stránce Googlu mohli prohlédnout uživatelé v 38 zemích světa, nebo Doodle k 50. výročí první zmínky o Járovi Cimrmanovi z roku 2016. Během desetileté éry vznikla také řada dalších ryze českých Doodlů odkazujících například na Boženu Němcovou, Alfonse Muchu, Jaroslava Seiferta, Karla Čapka, Vlastu Buriana nebo Jana Wericha a Jana Kaplického.

Google Arts & Culture přibližuje exponáty více než 1 500 muzeí ze 70 zemí. Je to jedinečná cesta, jak se ponořit do světa umění, historie a divů světa od van Goghových maleb ložnice po celu, ve které byl vězněn Nelson Mandela.

Aplikace Google Arts & Culture je zdarma dostupná na internetu a pro mobilní telefony s operačními systémy iOS a Android. Tým Google Arts & Culture pomáhá od roku 2011 kulturním institucím se zapojením inovací. Pracuje na technologiích, které pomáhají uchovávat a sdílet kulturní dědictví a umožňují kurátorům vytvářet podmanivé výstavy – online, offline i přímo v muzeích. O nejnovějších aktivitách se můžete více dozvědět na oficiálním blogu Googlu.

Google Arts & Culture v číslech:

  • Více než 1 500 kulturních institucí ze 70 zemí. Najděte je na mapě
  • Více než 6 milionů fotografií, videí, rukopisů a dalších dokumentů popisujících umění, kulturu a historii
  • Více než 7000 online výstav
  • Speciální Art Camera vytvořila již více než 5 000 fotografií uměleckých děl z celého světa v ultra-high rozlišení.
Zdroj: Google, Národní muzeum

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop