Podívejte se na typ cvičení, který prodlouží váš život
Zdroj: Menshealth.com

Podívejte se na typ cvičení, který prodlouží váš život

Je samozřejmostí, že jakýkoliv druh cvičení je pro tělo člověka prospěšný. Nedávná studie však zjistila, že určitý typ cvičení může zlepšit změny v našich…
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
5. 4. 2018

Je samozřejmostí, že jakýkoliv druh cvičení je pro tělo člověka prospěšný. Nedávná studie však zjistila, že určitý typ cvičení může zlepšit změny v našich buňkách, které jsou spojené s věkem. Můžeme si tak prodloužit život.

Jde o vysoce intenzivní intervalový trénink, což dokázala nedávná studie publikovaná v časopise Cell Metabolism (metabolismus buněk). Výzkumníci změřili index tělesné hmotnosti a citlivost na inzulín u dvou skupin lidí. Nejdříve u mladších (18 až 30 let) a poté u starších (65 až 80 let).

<Path> Jsou dnešní homosexuální senioři „neviditelní“? Otevřeně o stárnutí z pohledu lidí, kteří většinu života prožili v utajeníZdroj: PROUD, Monika Kelarová

Lidé z každé kategorie byli následně rozděleni do tří skupin a vyzkoušeli různé druhy cvičení. Jedna absolvovala právě zmiňovaný vysoce intenzivní intervalový trénink prostřednictvím jízdy na kole, druhá vyzkoušela trénink se zvedáním závaží a třetí prováděla kombinaci obou cvičení zároveň.

Nikdy není pozdě k tomu, abyste začali cvičit
Foto: Earlytorise.com

Na konci celého výzkumu bylo u všech lidí opět provedeno měření a zjistilo se, že všechny druhy cvičení jsou pro fyzičku lidí prospěšné a zvyšují citlivost na inzulín. Cvičení se zvedáním závaží bylo nejlepší na zvětšení svalové hmoty a intenzivní intervalový trénink a jeho kombinace s jiným cvičením zase zvýšilo aerobní kapacitu testovaných.

<Path> „Život mi protekl mezi prsty“: Jak muži-čtyřicátníci vnímají přechod do druhé půlky života? A proč krize více dopadá na gaye?Zdroj: helpguide.org, askmen.com, thegaytherapycenter.com, outfrontmagazine.com, theguardian.com, conversableeconomist.com, ncbi.nlm.nih.gov,

Z výsledků však také vyplynulo, že intenzivní intervalový trénink je pro lidi prospěšný nejvíce. Zlepšuje například pokles mitochondrií ve svalech, způsobený stárnutím. Dochází také ke zvyšování produkce bílkovin v buňkách, které jsou důležité pro správnou funkci těla (to je proces, který je během stárnutí spíše opačný). Výsledky byly skvělé u obou věkových kategorií. To dokazuje, že také starší lidé by se cvičení neměli úplně vyhýbat a můžou díky němu dokonce i mládnout.

Zdroj: Time.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop