Milujete kočky? Pak jsou tyto dva ostrovy v Japonsku vaším rájem na Zemi
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Milujete kočky? Pak jsou tyto dva ostrovy v Japonsku vaším rájem na Zemi

Kočičí ostrovy Aoshima a Tashirojima v Japonsku jsou proslulé svou neobvyklou převahou koček nad lidskými obyvateli. Tyto destinace lákají turisty nejen kvůli těmto přátelským čtyřnohým obyvatelům, ale i díky své jedinečné atmosféře a bohaté historii. Kočky zde však hrají významnou roli v každodenním životě a kultuře. Jak se stalo, že tato zvířata tak výrazně ovlivnila život na těchto místech?
Michal Černý Autor
8. 7. 2024

Aoshima

Aoshima, ležící v prefektuře Ehime, je malý ostrov o rozloze pouhých 0,49 km², který si získal pozornost nejen milovníků koček, ale i cestovatelů hledajících jedinečné zážitky. Tento ostrov, původně obývaný rybářskou komunitou, se stal místem, kde počet koček výrazně převyšuje počet lidských obyvatel.

V roce 1945 zde žilo přibližně 900 lidí, kteří se věnovali tradičním řemeslům a především rybolovu. Ostrov měl tehdy živou komunitu s bohatým sociálním životem a kulturou. Kočky byly na ostrov přivezeny, aby chránily zásoby ryb a lodě před hlodavci, což bylo běžné řešení v mnoha rybářských vesnicích po celém Japonsku. 

Postupem času se ale ostrov začal vylidňovat, protože mladí lidé odcházeli do měst za prací a lepšími životními podmínkami. Jak se počet lidských obyvatel snižoval, kočky se naopak množit nepřestaly. V roce 2018 bylo na ostrově více než 200 koček, přičemž ty byly hromadně sterilizovány, aby se zabránilo nekontrolovanému množení a zachovala se udržitelná populace. Některé se však nepodařilo odchytit, a tak jich zde byl o rok později v podstatě úplně stejný počet. Lidských obyvatel zde zůstalo pouhých šest, údaj z roku 2023 hovoří o čísle pět. 

Kočky na Aoshimě jsou přátelské a zvyklé na lidskou přítomnost, což z návštěvy činí nezapomenutelný zážitek. Návštěvníci mohou přivézt vlastní krmivo pro kočky, což je vlastně i doporučeno, neboť to místním zbylým obyvatelům dost snižuje náklady na jejich chov. 

Ostrov je přístupný trajektem z Nagahamy, cesta trvá přibližně 30 minut. Kromě koček nabízí Aoshima krásné přírodní scenérie a možnost odpočinku v tichém prostředí. Místní komunita, ačkoliv malá, je velmi přátelská a často turistům vypráví příběhy o ostrově a jeho kočičích obyvatelích, což přidává k autenticitě a kouzlu tohoto místa.

<Path> Unikátní lázně místo baru: vyžadována je tu nahota a lidé všech tvarů a velikostí se sbližují i s vlastním tělemZdroj: bbc.co.uk, instagram

Tashirojima

Tashirojima, ostrov nacházející se v prefektuře Miyagi, má rozlohu 3,14 km² a dlouhou historii spojenou s rybolovem a chovem hedvábných červů. Kočky zde byly chovány, aby chránily tyto červy před hlodavci. Na rozdíl od Aoshimy byly kočky na Tashirojimě vždy uctívány a považovány za nositele štěstí.

Tipy redakce

Ostrov je známý několika „kočičími svatyněmi“, z nichž nejznámější je „Nekokamisama“ (Kočičí bůh). Tato svatyně byla postavena na počest kočky, která zahynula při pádu kamene. Místní obyvatelé věří, že její duch přináší ochranu a blahobyt, a proto jí přinášejí obětiny a modlí se za štěstí. Svatyně je důležitým kulturním a náboženským centrem ostrova, které přitahuje nejen místní obyvatele, ale i turisty a věřící.

Na Tashirojimě žije přibližně 80 lidí, zatímco číslo populace koček přesahuje 600

Ostrov je dostupný trajektem z města Ishinomaki, cesta trvá přibližně 45 minut. Po příjezdu mohou návštěvníci prozkoumat tradiční rybářské vesnice, které nabízejí pohled do minulosti a tradičního způsobu života. Tyto vesnice si uchovaly svůj původní charakter a umožňují turistům nahlédnout do života místních obyvatel, kteří se stále věnují tradičním řemeslům a rybolovu.

Spaní v kočičím domě je jistě zkušenost, která se nenabízí každý den
Foto: Ishinomaki City / Se svolením

Ostrov je také známý jako „Manga Island“, a to díky manga tematickému kempovacímu resortu, který se nachází na jižním cípu ostrova. Tento resort se skládá z několika chat ve tvaru koček, které obsahují tematická umělecká díla od slavných manga umělců, jako jsou Ishinomori Shotaro, Chiba Tetsuya a Kimura Naomi. Každá jednotka má kuchyň, toaletu a koupelnu, a jsou zde také dostupná tábořiště. Resort je otevřen od konce dubna do října a přenocování je možné od středy do neděle, kromě července a srpna, kdy je to možné každý den. 

Každý rok se pak na Tashirojimě konají festivaly oslavující kočky. Tyto festivaly zahrnují různé kulturní akce, trhy a výstavy uměleckých děl inspirovaných kočkami. Návštěvníci mohou obdivovat sochy, malby a další umělecká díla. Ostrov je také známý svou bohatou flórou a faunou, která nabízí skvělé příležitosti pro nadšené fotografy a milovníky přírody.

Na Tashirojimě se také nachází unikátní muzeum, věnované historii ostrova a jeho vztahu ke kočkám. Muzeum poskytuje návštěvníkům hlubší pohled na to, jak tato zvířata ovlivnila místní kulturu a životní styl. Návštěvníci mohou vidět staré fotografie, umělecká díla a artefakty, které dokumentují dlouhou historii koček na ostrově.

<Path> VELKÁ GALERIE: Historické fotky Prahy aneb Jak vypadalo dřívější Václavské náměstí či stavba metra?Zdroj: Praha Nostalgická, Hl.m.Praha

Oba ostrovy, přestože se liší svou velikostí a historií, nabízejí návštěvníkům jedinečný pohled do světa, kde kočky nejsou jen domácími mazlíčky, ale i uctívanými bytostmi a ochránci. Cestovatelé, kteří hledají klid, krásné přírodní scenérie a autentické kulturní zážitky, najdou na těchto ostrovech místo, kde se mohou ponořit do historie a tradic spojených s těmito fascinujícími zvířaty. Ať už navštívíte Aoshimu nebo Tashirojimu, oba ostrovy vám nabídnou nezapomenutelné zážitky a pohled do jedinečného způsobu života, kde kočky a lidé žijí v harmonii a vzájemném respektu.

Navštívili jste tato či podobná místa? Zaslouží si podle vás kočky svoje vlastní ostrovy? A kde mají svůj ráj psi? Podělte se s námi o své názory a případně doporučte i další místa k navštívení. 

Zdroj: theatlantic.com, japan-guide.com, eu.usatoday.com

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop