Znáte ostrov, kde prý hnízdil bájný pták Fénix? Sokotra je jedním z posledních (téměř) nedotčených klenotů světa
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Znáte ostrov, kde prý hnízdil bájný pták Fénix? Sokotra je jedním z posledních (téměř) nedotčených klenotů světa

Sokotra je jedno z nejvíce fascinujících a biologicky rozmanitých míst na Zemi. Tento ostrovní ráj, nacházející se v Indickém oceánu, je součástí Jemenu a díky své jedinečné flóře a fauně je právem nazýván jedním z posledních klenotů světa. Je domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů, které nenajdete nikde jinde na světě, a jeho dramatické krajiny, bílé pláže a starobylé tradice lákají cestovatele i vědce. Jaké tajemství a výzvy ještě skrývá tento výjimečný ostrov?
Michal Černý Autor
6. 6. 2024

Historie Sokotry

První zmínky o Sokotře sahají do starověku. Řekové, Egypťané, Římané a Arabové znali toto místo již tehdy a obchodníci jej často navštěvovali pro jeho cenné přírodní bohatství. Nejstarší známé písemné zmínky o Sokotře pocházejí od řeckého historika Dioskorida, který ve své práci „De Materia Medica“ popsal místní rostliny a jejich léčivé účinky. Během této doby byla Sokotra důležitým centrem pro obchod s pryskyřicí, kadidlem a aloe.

Ve středověku se ostrov stal známým mezi arabskými obchodníky a cestovateli. Marco Polo jej ve svých cestopisech zmínil jako místo plné drahocenných pryskyřic a léčivých rostlin. V roce 1507 připluli na ostrov Portugalci, kteří zde založili pevnost a začali obchodovat. Po nich následovali Osmané a Britové, kteří zde postupně rozšiřovali svůj vliv.

Navzdory tomu, že ostrov navštěvovali různí obchodníci a námořníci, byl jeho přístup spíše omezený a zůstával částečně izolovaný. V roce 1967 se Sokotra po odchodu Britů stala součástí Jižního Jemenu a později, po sjednocení, i součástí sjednoceného Jemenu. Navzdory politickým změnám si ostrov zachoval svou jedinečnost a relativní izolaci, což přispělo k ochraně jeho jedinečné biodiverzity.

Přírodní bohatství

Sokotra je domovem mnoha endemických druhů rostlin, které se nenacházejí nikde jinde na světě. Nejznámější z nich je Dračí strom (Dracaena cinnabari), který má výrazný tvar připomínající deštník a produkuje červenou pryskyřici známou jako dračí krev. Tato pryskyřice byla a je velmi ceněná pro své antiseptické vlastnosti a používá se i nadále v místní medicíně a rituálech. Podle místní legendy vznikla dračí krev z krve, která byla prolita v epickém boji s mocným slonem. Z této vzácné tekutiny obou zvířat pak vyrostly stromy, které nyní produkují červenou pryskyřici. Další významnou rostlinou je pouštní růže (Adenium obesum socotranum), která má silný kmen a krásné růžové květy. Tato rostlina je schopná přežít v extrémních podmínkách a je symbolem odolnosti a krásy ostrova.

Ostrov je také domovem mnoha unikátních druhů živočichů. Mezi nejvýznamnější patří různé druhy ptáků, jako je sokoterský vrabec (Passer insularis) a sokoterský špaček (Onychognathus frater). Mimochodem, žije zde až 225 druhů ptáků, přičemž pro 6 z nich je ostrov jediným domovem. Mezi ně patří i výše uvedený špaček a vrabec. Sokotra je také domovem mnoha plazů, včetně několika druhů gekonů a ještěrek, které se přizpůsobily specifickému prostředí ostrova. Díky vzniklé izolaci se zdejší fauna a flóra dlouho vyvíjela zcela samostatně, takže až 37 % rostlin na ostrově lze najít pouze zde. U živočichů je toto číslo až 90 %. 

Tou největší zajímavostí místní fauny je ovšem bájný pták Fénix, protože podle místní legendy je to právě tento ostrov, který mu sloužil jako hnízdiště, odkud každých 500 let vylétával do egyptské Heliopole, kde se znovu zrodil z vlastního popela, aby pak mohl obletět lidská obydlí a svými žhavými perutěmi je obdarovat životodárným ohněm.

<Path> Chorvatsko na konci sezony? Těšte se na větší klid, příjemnější teploty a vyhřáté mořeZdroj: Jan Witek

Okolní vody Sokotry jsou bohaté na mořský život. Korálové útesy kolem ostrova jsou domovem mnoha druhů ryb, korálů a dalších mořských organismů. Kvůli částečné izolaci ostrova jsou tyto útesy méně ovlivněny lidskou činností a zůstávají ve víceméně nedotčeném stavu.

Tipy redakce

Díky minimálnímu světelnému znečištění je ostrov skvělým místem pro pozorování hvězd. Jasná noční obloha umožňuje návštěvníkům vidět hvězdy, planety a další nebeské objekty v celé jejich kráse. Některé turistické programy tak zahrnují noční výpravy za účelem sledování hvězd a učení se o astronomii.

Kulturní dědictví a život na Sokotře

Obyvatelé Sokotry, známí jako Sokotri, mají svou vlastní kulturu a jazyk, který patří do skupiny semitských jazyků. Jazyk sokotranských obyvatel je považován za jeden z nejstarších živých jazyků na světě. Život na Sokotře je z velké části ovlivněn přírodními podmínkami ostrova. Místní obyvatelé se tradičně věnují pastevectví, rybolovu a zemědělství. V posledních letech se rozvíjí také ekoturismus, který přináší nové možnosti obživy a zároveň podporuje ochranu přírodního prostředí.

Domy a budovy na Sokotře jsou často postaveny z místních materiálů, jako je kámen a vápno. Tradiční stavitelství zahrnuje techniky, které byly vyvinuty s ohledem na klimatické podmínky ostrova, což zahrnuje například silné větry a omezené zásoby pitné vody. Sokotranská hudba a tanec jsou velmi důležitými součástmi kulturního dědictví ostrova. Tradiční písně a tance se často provádějí při slavnostních příležitostech, jako jsou svatby a náboženské festivaly. Tyto tradice odrážejí směsici afrických, arabských a indických vlivů, které se na ostrově setkávají.

Sokotra je domovem až 225 druhů ptáků, přičemž pro 6 z nich je to domov jediný
Foto: Adobe Stock

V roce 2008 byla Sokotra zapsána na seznam světového dědictví UNESCO díky své jedinečné biodiverzitě a ekologickému významu. Tento krok přispěl k zvýšenému povědomí o potřebě ochrany přírodního bohatství ostrova. Organizace jako UNEP (Program OSN pro životní prostředí) a další mezinárodní a místní organizace pracují na ochraně jeho ekosystémů a podpoře udržitelného rozvoje.

Navzdory snahám o ochranu ale čelí Sokotra několika výzvám. Patří sem změny klimatu, nárůst turistického ruchu a infrastruktury a politická nestabilita v Jemenu, která komplikuje ochranné snahy a rozvojové projekty. Místní obyvatelé také čelí sociálním a ekonomickým výzvám. Chudoba, omezený přístup ke vzdělání a zdravotní péči mohou vést k většímu tlaku na využívání přírodních zdrojů neudržitelným způsobem.

Tento ostrovní ráj, často přehlížený ve stínu známějších destinací, nabízí nezapomenutelné zážitky a hluboké propojení s přírodou. Při putování jeho malebnými krajinami a poznávání jeho bohatého kulturního dědictví, si návštěvníci mohou uvědomit, jak důležité je chránit taková jedinečná místa pro budoucí generace. Sokotra, s jejími prastarými tradicemi a jedinečnou biodiverzitou, představuje nejen přírodní, ale i duchovní poklad, který nás vyzývá k zamyšlení nad naší rolí v ochraně naší planety. Ať už jste vášnivý botanik, nadšený ornitolog, nebo prostě jen cestovatel hledající nové dobrodružství, Sokotra slibuje, že vás okouzlí a zanechá ve vás trvalý dojem.

Zdroj: baytalfann.com, cestujeme-poznavame.cz, stoplusjednicka.cz, whc.unesco.org

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop