Velikonoce ve Španělsku nabízí nejen dechberoucí tradice, ale také sluneční paprsky a čerstvý mořský vzduch
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: AdobeStock

Velikonoce ve Španělsku nabízí nejen dechberoucí tradice, ale také sluneční paprsky a čerstvý mořský vzduch

Ačkoliv se zdá, že zimě již pro letošní rok zcela odzvonilo, jaro ještě svou vládu nad počasím nepřevzalo. Pár slunečních dní nás sice navnadilo na teplejší dny, ale zatím jich nebylo dost na to, aby nás dostatečně prohřály. I proto vám dnes chceme představit místa, kam se vydat nejen za sluncem, ale také za kulturou a tradicemi spojenými se svátky, které v nás každoročně vyvolávají tu pravou jarní náladu – Velikonocemi. Tentokrát vás pozveme na jih Španělska, do Sevilly a Málagy, kde na vás kromě příjemných jarních teplot jako stvořených na procházky u moře čekají i dechberoucí velikonoční procesí.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
20. 3. 2024

I když máme velikonoční svátky podvědomě spojené hlavně s křesťanskou tradicí, původně šlo o velkolepé oslavy nového života spojeného s příchodem jara. Lidé v dobách dávno minulých si připomínali, že s příchodem prvních jarních slunečních paprsků se do prokřehlé přírody vlévá nová životodárná energie. Po dlouhých týdnech únavy a strádání přišel doslova rozkvět všeho kolem, což nepochybně stálo za oslavu. Naši předkové sice nemohli vyrazit slunci vstříc, ale my tu možnost máme a byla by proto škoda ji nevyužít. Obzvlášť když víme, že ve Španělsku nejdeme jak hřejivé paprsky, tak také kulturní obohacení, což zase vlije novou životodárnou energii do nás.

Existuje jen málo míst na světě, kde by uměli slavit Velikonoce s takovou podívanou jako právě v Seville a Málaze. Právě v těchto andaluských městech jsou oslavy jarních svátků nejvelkolepější. Emocionální a procítěné připomínky Velikonoc se zde mísí s velkolepými procesími, která jinde neuvidíte. Proto byste sem aspoň jednou za život měli na oslavy Velikonoc zavítat. Ať už totiž jste nábožensky založení, nebo ne, jde o zážitek, který s vámi zůstane po celý život.

Unikátní procesí v Seville

Sevilla, hlavní město Andalusie, je místem s velmi složitou a hlavně bohatou historií, která se zde projevuje na každém kroku. Díky střídajícím se nadvládám různých kultur jde o místo na jedné straně velmi tradiční, na straně druhé však neuvěřitelně rozmanité. To platí jak pro kulturní život města, tak například architekturu. Například místní katedrála, mimochodem třetí největší v Evropě, se může pochlubit unikátní zvonicí. Věž Giralda, která je jedním ze symbolů města, byla dříve minaretem mešity. To jen dokládá, že dřívější dramatický souboj kultur se dnes projevuje mírumilovně v unikátní harmonii celého města.

Ujít byste si neměli také návštěvu proslulého náměstí Plaza de España z roku 1929. I toto půlkruhové náměstí s arkádami se může pochlubit eklektickou kombinací barokního, renesančního a maurského stylu. Jeho klenuté mosty, a lavičky s malovanými kachlemi už téměř století uchvacují turisty, ale také týmy filmařů. Ti zde například natočili i část druhé epizody Star Wars.

Plaza de España je jedním ze symbolů Sevilly
Foto: AdobeStock

V období Velikonoc se celé město stane impozantním jevištěm pro zmíněné velikonoční oslavy, jejichž vrcholem bývají po celém světě proslulá procesí. Na rozdíl od těch běžných, s nimiž se můžeme setkat všude po světě, se ta sevillská mohou pyšnit monumentálními sousošími svatých. Těm se říká pasos a jde o skutečně umělecká díla dosahující obrovské váhy. Tato sousoší jsou v procesí nesena na ramenou mužů, kterým se souhrnně říká costaleros. Aby se mohla pasos v rámci svátečních procesí bezpečně pronést celým městem, je od těchto nosičů vyžadována nejen velká síla, ale hlavně soustředěnost a sehranost celého týmu.

<Path> Muži, víno, zpěv? Zkuste to tentokrát trochu jinak! Španělsko láká na slunce, víno a architekturu!Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info, www.bodegasysios.com, www.marquesderiscal.com info.valladolid.en

S podobnými procesími se však setkáte nejen v Seville jakožto hlavním městě, ale také v dalších menších městech stejnojmenné provincie. Pokud tedy dáváte přednost menším a méně proslaveným destinacím, měli byste vyrazit právě tam. Atmosféra zde bude přinejmenším stejně sváteční a jen o něco málo méně velkolepá. A protože vám ze slavnostní atmosféry jistě vyhládne, neměli byste si nechat ujít místní typické andaluské pokrmy. Jejich základními surovinami jsou samozřejmě ryby nebo mořské plody, maso z místních chovů a také lokální ovoce, zelenina nebo olivový olej. Návštěva Sevilly ve velikonočním období tak nabízí nekonečnou paletu zážitků.

Tipy redakce

Velikonoce u moře všemi smysly

Unikátní spojení velikonočních tradic a relaxace pod slunečními paprsky na čerstvém mořském vzduchu nabízí další město na jihu Španělska, tedy Málaga. Ta byla dříve turisty vnímána spíše jako obyčejné přístavní město, ale v posledních letech se situace změnila. A to tak razantně, že se z ní stalo čtvrté nejnavštěvovanější město ve Španělsku – hned po Barceloně, Madridu a výše zmíněné Seville. Málaga přitahuje zejména cestovatele zajímající se o historický kontext rozvoje města a toužící po plážích mimo jednotvárné a ohraničené resorty.

Období velikonočních svátků je pro návštěvu Málagy vhodné zejména pro ty, kteří se zajímají o místní tradice. Právě ty zde hrají opravdu významnou roli, neboť se oslavy jarních svátků ve městě za posledních pět set let příliš nezměnily. I zde se můžete setkat s procesími, v nichž tentokrát na bedrech bratrstva zvaného též cofradías spatříte unikátní trůny.

Málaga se navíc chlubí tím, že velikonoční oslavy zde prožijete všemi svými smysly. Na čich vám zapůsobí nejen vůně kadidla, jehož pálení je pro procesí typické, ale také vůně květin nebo dřeva z vyřezávaných trůnů. To vše se navíc mísí se vzduchem, v němž je cítit slaná mořská svěžest. Váš sluch pak pohladí tóny hudby doprovázející celý průvod a také synchronizované kroky bratrstva řídící se údery bubnů. Barevnost slavnostních úborů, vyšívaných doplňků procesních figur a celé kulisy, kterou se město o Velikonocích stane – to vše zapůsobí na váš zrak. Chuť a hmat si přijdou na své ve chvíli, kdy na konci dne vyrazíte do místních podniků ochutnat speciality spojené nejen s Málagou, ale také s jarními svátky. Ty najdete v lokálních podnicích a u stánků v blízkosti trasy celého procesí.

Velikonoce ve Španělsku jsou unikátním způsobem, jak prožít jarní svátky trochu jinak, jak se obohatit novými kulturními zážitky a obohatit svého ducha o nové prožitky. Velkým bonusem jsou samozřejmě ty slibované jarní teplé sluneční paprsky, které se velmi snadno mohou stát jednou z hlavních motivací, proč na jih Španělská vyrazit. Výhodou je také skutečnost, že obě města mají přímá letecká spojení s Prahou a vy se tak nemusíte stresovat z plánování časově náročných přestupů. Ať už jste si tedy vybrali kteroukoliv ze zmíněných velikonočních destinací, věřte, že na jarní svátky ve Španělsku nikdy nezapomenete!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info www.andalucia.org, www.visita.malaga.eu

Populární
články

E-Shop