Měl bys plavat, měl bys plavat… Nebo ne? Je pro vás trend cestování na výletních lodích to pravé? Co je dobré dopředu vědět?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Měl bys plavat, měl bys plavat… Nebo ne? Je pro vás trend cestování na výletních lodích to pravé? Co je dobré dopředu vědět?

Cestování na palubě krásně vyzdobeného plavidla po oceánu je snem mnoha z nás. Plavby slibují fascinující zážitky a dobrodružství. Avšak, než se rozhodnete vydat na tuto epickou cestu, je třeba zvážit nejen výhody, ale také potenciální slabší stránky, které by neměly zůstat nepovšimnuty. Společně se podíváme na PRO a PROTI a snad vám následující informace pomohou udělat moudrá rozhodnutí před nástupem na palubu.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
20. 9. 2023

PRO

Začneme lákadly. Protože jich není málo. Jsou to:

1. Výhodné balíčky

Na první pohled se plavby mohou zdát jako nákladný zážitek, ale ono se to může vyplatit. Vaše rezervace na plavbu totiž obvykle zahrnuje:

·       pohodlné ubytování;

·       výtečné jídlo;

·       oblíbené nápoje;

·       zábavu;

·       rekreační vyžití – včetně bazénů a skluzavek

·       a různé další aktivity na palubě.

Ale je pravda, že existuje mnoho způsobů, jak na palubě utratit více peněz (lázně, specializované restaurace, upgradované nápojové balíčky, výlety na pevninu, obchody a kasina). Plavební společnosti stále inovují svou nabídku, včetně specializovaných restaurací vedených známými šéfkuchaři. Tohle je taková výhoda a nevýhoda v jednom – záleží, zda se na to díváte vy, nebo vaše peněženka.

2. Zábava a vzdělání

Plavby nejsou jen o odpočinku na palubě – můžete se také něco nového naučit. Na mnoha plavbách se konají přednášky o přístavech, lekce o historii a kultuře míst nebo kvízy. Výjimkou nejsou ani umělecké galerie. Plavby jsou výborným způsobem, jak prohloubit své znalosti o světě, potkat nové lidi a inspirovat se od nich.

A pokud jde o tu zábavu, podívala jsem se například na stránky Cruise & Travel, kteří v tomto ohledu nabízejí mnohé.

·       RIPCORD OD iFLY®: Simulátor skydivingu pro adrenalinové zážitky.

·       NORTH STARSM: Vyhlídková kabina ve tvaru diamantu stoupající pozvolna do výšky 90 metrů nad mořem.

·       TWO70°SM: Jedinečná společenská místnost, kde se kombinuje technologie, zábava a zajímavá večerní vystoupení.

·       SEAPLEXSM: Největší vnitřní prostor, včetně prvního autodromu na lodi.

·       FlowRider®: Surfový simulátor.

·       Lezecká stěna: Pro milovníky lezení.

·       Zipline: Adrenalinový zážitek na lodi přes palubu.

·       Umělé kluziště: Možnost bruslit na moři.

·       3D kino: Pro filmové fanoušky.

·       Aquapark H2O ZoneSM: Vodní park pro zábavu na palubě.

·       Divadelní a hudební představení ve stylu Broadway: Včetně představení jako Chicago, Horečka sobotní noci, Hairspray, We Will Rock You a Mamma Mia.

·       DreamWorks: S oblíbenými postavičkami z pohádek Shrek, Madagaskar a Kung Fu Panda.

·       Specialista společnosti Apple® na moři: Představení nejnovější dostupné technologie.

·       Opravdový trávník o rozloze 2000 m2: Unikátní zážitek na lodi uprostřed oceánu.

Více o těchto plavbách – například do jakých destinací vyrážejí –, si můžete přečíst zde.

<Path> Balení je umění! Sbalit svou lásku na originálně zabalený dárek můžete i vy. Stačí pár vteřin navíc a dílo je hotové. Jak na to?Zdroj: YouTube kanály 아름드리 선물포장 a  Gift Wrapping Love, redakce, manboxeo.cz

3. Maximalizace času

Plavby vám umožňují navštívit mnoho různých destinací během jednoho putování, aniž byste museli trávit čas balením a rozbalováním zavazadel nebo hledáním dopravy mezi městy. Stačí jednou rozbalit kufry a potom jste připraveni se bavit. Cena plavby zahrnuje předem naplánovanou trasu k některým z nejoblíbenějších míst v regionu a dopravu mezi nimi. Probuzení v novém městě každé ráno přináší neuvěřitelný pocit objevování.

4. Ideální pro rodiny a skupiny

Plavby jsou skvělou volbou pro rodiny a skupiny cestovatelů, protože nabízejí nepřeberné možnosti pro každého člena. Na rozdíl od cestování po souši, kde může být obtížné zajistit rezervace v restauracích pro velké skupiny nebo najít jednu aktivitu, která by vyhovovala všem, plavby jsou flexibilní. Lidé se mohou rozdělit a dělat to, co je baví, a poté se sejít po hodině, aniž by se museli starat o dopravní zácpy nebo bezpečnostní problémy, zejména pokud cestujete s dětmi.

Tipy redakce

5. Výběr typu ubytování

Když plánujete cestování na palubě plavidla, jedním z klíčových rozhodnutí je výběr správné kajuty. Existuje několik různých typů kajut, které nabízí odlišnou úroveň komfortu a luxusu. Podívejme se na ně, přičemž začneme od nejlevnějších až po ty nejluxusnější:

Kajuta bez okna (Inside):

Začneme s kajutou bez okna, což je základní typ kajuty umístěné uprostřed plavidla, která však nemá okno.

Tato kategorie je obvykle cenově dostupnější, což umožňuje ušetřit peníze pro budoucí plavby.

Kajuta s výhledem na oceán (Oceanview):

Dále máme kajutu s výhledem na oceán, která je podobné velikosti jako kajuta bez okna, ale má malé okno (porthole), které propouští přirozené světlo.

Tato okna však nelze otevřít pro čerstvý vzduch.

Kajuta s balkonem (Balcony):

Kajuta s balkonem má balkon s posuvnými dveřmi, které vám umožňují dostat se na čerstvý vzduch a vychutnat si nádherný výhled.

Tato možnost nabízí venkovní přístup a soukromý prostor pro relaxaci a pozorování hvězd.

Apartmán (Suite):

Na vrcholu hierarchie jsou luxusní apartmány. Tyto kajuty nabízejí oddělený obývací prostor od ložnice, prostornou koupelnu a často i rozlehlý balkon.

Hosté v těchto kajutách si mohou užít řadu výhod, včetně přednostního nástupu, kvalitních toaletních potřeb a osobního concierge.

Doporučení:

Pokud máte sklony k mořské nemoci, vybírejte kajuty ve středu lodi na nižším palubním patře, kde je menší pohyb a menší riziko mořské nemoci.

Pro milovníky výhledu doporučujeme vyšší paluby a zadní část lodi, odkud je nejlepší výhled na moře a krajinu.

Pro klidný spánek se vyvarujte kajutám v blízkosti bazénu, výtahů, kasin, divadel a nočních klubů. Zvolte kajuty obklopené jinými kajutami pro lepší izolaci od hluku.

Pokud máte omezenou pohyblivost, vybírejte kajuty poblíž výtahů na nižších patrech, kde se nachází jídelna. Tím zajistíte snadný přístup k jídlu a blízkost výtahů usnadní nástup a výstup během cesty.

Samozřejmě záleží i na vašich individuálních preferencích, který typ kajuty a umístění na lodi si vyberete. Každý cestovatel má jiné potřeby, a proto je důležité zvážit všechny faktory a vybrat tak kajutu, která vám zaručí co nejpříjemnější plavbu.

PROTI

Když už tu máme seznam výhod, je jedině fér popřemýšlet i nad tím, co vás možná zas tolik netáhne, či přímo odrazuje. Může to být třeba:

1. Mnoho lidí

Na palubě plavidla může být naráz mnoho lidí. I když to závisí na konkrétní lodi, některé oblíbené oblasti mohou být velmi rušné. Fronty se mohou tvořit u oblíbených bufetů nebo restaurací během jídelní doby a při vylodění se můžete ocitnout ve frontě spolu s mnoha dalšími cestujícími.

2. Opakování

Pokud nejste ochotni platit za specializované restaurace nebo jste na menší lodi s omezenými možnostmi stravování, můžete zjistit, že jídelní místnosti se stávají trochu monotónními. Menu se sice každý den mění, ale prostředí zůstává stejné. Pokud se budete snažit, můžete najít různé aktivity na většině větších lodí.

3. Peníze mohou také „odplout po moři“

Pokud nebudete opatrní, můžete na palubě utratit více peněz, než jste původně plánovali. Koktejly u bazénu, další výlety nebo večeře v specializovaných restauracích se rychle sčítají.

4. Turistické Pasti

Plavby jsou pro některé destinace důležitým zdrojem příjmů. Mohli byste se tak dostat do turistických pastí, jako jsou obchody u přístavů a odfláknuté prohlídky organizované plavebními společnostmi, či dokonce místními podvodníčky. Pokud chcete zažít autentický zážitek, můžete si předem vyhledat zavedené místní průvodce a možnosti prohlídek online, abyste našli něco mimo běžné turistické atrakce.

<Path> Vyměnili byste poznávání za noc v chytré posteli s „polštářovým menu“? Unikátní „noc snů“ slibuje spánková turistikaZdroj: altexsoft.com, fortune.com, worldpackers.com, cnbc.com, standardtextile.com, edition.cnn.com

Tak měl bys plavat?

Je nespravedlivé rozhodovat se o plavbě, aniž byste ji vyzkoušeli. Realita může být odlišná od vašich očekávání, a proto je důležité zvážit všechny výhody a nevýhody plavby. Rozhodněte se na základě svých preferencí a očekávání, ale nezapomeňte, že plavební průmysl neustále roste a přináší nové nápady, možnosti a destinace, které mohou nabídnout nezapomenutelný zážitek na vlnách oceánu. Připravte se na dobrodružství, které vám může plavba nabídnout, a buďte otevření novým zkušenostem, které na vás mohou čekat na každém vlně.

Zdroj: nerdwallet.com, cruiseandtravel.cz, OpenAI ChatGPT

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop