Závidíte krásné dovolené? Instagram vs. realita: Pojďte se společně zasmát neupraveným záběrům zdánlivě dokonalých destinací
BLØG
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Závidíte krásné dovolené? Instagram vs. realita: Pojďte se společně zasmát neupraveným záběrům zdánlivě dokonalých destinací

Stává se vám, že scrollujete sociálními sítěmi a říkáte si: „Sakra, všichni jsou na tak skvělých výletech, viděli tolik míst a jejich život je jako jedna barevná pohádka!“ Ano? Pak jistě oceníte tento vhled do reality. Už dlouho je známo, že nelze věřit žádné vyžehlené tváři na Instagramu, protože jí její majitel k té dokonalosti tak trochu dopomohl. Věc se má ovšem tak, že dnes už se nevylepšuje jen vzhled. Nemažeme si jen pupínky, nezužujeme pasy a nezvětšujeme svaly. Už je běžné si i fotky z dovolené projet filtry a retušemi. Snad aby všichni záviděli, kdo ví… Podívejte se, jak se to lidem na internetu daří.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
26. 6. 2023

Kdo má na dovolené čas a chuť retušovat fotky a sedět u telefonu? Zdá se, že mnoho lidí! Až překvapivě velké množství cestovatelů se uchyluje k tomu, že svět na sociálních sítích nejen okouzlí tím, že si máchá nohy v moři. Ještě to moře pěkně domodří a do jeho odrazu přidá úsměv Ježíše.

Přehnané? Jasně. Ovšem ony ty výsledky jsou často od reality opravdu daleko…

Egyptské pyramidy

Téměř každý chce pyramidy vidět. A jsou bezesporu úžasné. Člověk si tak stojí na písčité zemi a přemýšlí, jak je možné, že to ti lidé před tolika lety zvládli postavit. Množí se jak vědecké názory, tak konspirační. Nejspíš byli tehdejší projektanti velmi dobří a stavbaři nebývale fikaní (či otroci velmi silní). Nebo přiletělo UFO, udělalo kopečky a po tisíce let se nám ti škodolibí mimozemšťani smějí z lodi ve vesmíru, že se na ně stále chodíme ohromeně dívat. Ať tak či tak, jsou tu. A jsou úžasné. Ovšem čekáte snad žlutý písek, obří stavby zalité sluncem a vedle nich odpočívající Sfingu, ze které jde magický respekt? No… Vlastně vám bude vaše představa splněna, ale ne tak dokonale, jak tvrdí sociální sítě. Namísto perfektní nedotčené pouště očekávejte místo plné dotěrných prodejců, kde si můžete koupit pizzu a za chvíli jste zase zpátky mezi (často zanedbanými) domy. Podívejte se na toto video s porovnáním:

Eiffelka, Velká čínská zeď, Benátky a další notoricky známé destinace

Pokud jste video poctivě dokoukali do konce, jistě jste si všimli, že ani jiné destinace na tom nejsou tak růžově. Nebo spíš barevně obecně. Takové Benátky se nemohou chlubit zrovna čistou vodou hrající třpytem, kterou brázdí nadšení gondoliéři. V podstatě se můžete plavit po poměrně znečištěných ulicích a nelze vyloučit ani srážku lodiček, která už několik lidí přišla opravdu draho nejen v ohledech financí. Velká čínská zeď sice stojí, ale na několika místech už „jen tak tak“ a třeba Eiffelova věž je teď obehnána tolika zátarasy, že romantické posezení v její blízkosti opravdu nelze očekávat. Spíše dlouhé fronty a mnohočetné bezpečnostní prohlídky.

Perfektní obrázek

Některé fotky jsou jednoduše záviděníhodné. Není nic divného, že si při pohledu na ně říkáme, že bychom tam chtěli být také. Třeba tato fotka z Instagramu.

Úžasné, že? Ano, toto místo vážně existuje. A pokud si chcete ponechat ideály a dál si myslet, že se tam sami vydáte na romantický výlet, uděláte si fotku, zadíváte se do nebe a možná kolem vás i proletí víla, pak příspěvek rozhodně nerozklikávejte. Součástí je totiž i video, jak taková fotka vzniká…

<Path> Očima heteráka: Dorůstá generace zn. Asociál! Vztahy a životy už budou jen virtuální. Nemoci reálné.Zdroj: Autor, Novinky, ČTK

TikTok je v tom mistr!

Kde najít porovnání, která vás vrátí na opravdovou (nikoli dokonalou) Z/zem? Ačkoli je TikTok plný bizáru, lze na něm najít i obsah, který je zajímavý. A mnozí na této platformě neváhají zveřejnit, jak se to s těmi perfektními výlety má. Podívejte se třeba na tuto kompilaci (původně z platformy TikTok) nahranou na YouTube:

Můžou za to lidé?

Ano. V mnoha případech mohou opravdu za zkázu krásného místa lidé. Není divu, že si od šikmé věže v Pise odnesete spíše trapas než okouzlující zážitek. Namísto toho, abyste si stavbu v klidu prohlédli a nafotili, totiž nejspíš budete jen další mamlas, který se stejně jako všichni ostatní snaží předstírat, že se věžičku snaží narovnat. Centimetr sem, centimetr tam… U takového focení lze strávit spoustu času. A taky, že se tak děje. Podívejte se ve videu, jak se lidé – jeden vedle druhého – snaží o totéž. A jak to odvádí pozornost a ničí jakoukoli atmosféru.

Tipy redakce

Davy, davy, davy

Hromady lidí vám jistě znepříjemní mnoho zážitků. Ať už se z posledních sil vyškrábete na nějaký vrcholek, anebo jen toužíte obdivovat umění. Budou tam. Lidi. Všude. Nahňácaní na sebe. A více než Monu Lisu (která je mimochodem překvapivě malinká) si tak do paměti vryjete spíše (v lepším případě) vyčpelý deodorant chlapíka vedle vás. Ano, toho, co se taky snaží ulovit fotku, na kterou už se nikdy v životě nepodívá, protože bude hrozná, a až bude kamarádům vyprávět o svém výletě, nejspíš použije spíš Google obrázky.

Jeden z mnoha

Přestože jsou lidé otravní a nikdo se nechce mačkat v davu, faktem je, že všichni jsme toho davu součástí. A to nejen v tom filozofickém slova smyslu. Vážně ten dav zvětšujeme a stejně jako ostatní štvou nás, my štveme je. Až teprve ve frontě do muzea si totiž uvědomíme, kolik nás je. Lidí je tolik! A stále přibývají! To proto jsou v poslední době žhavým lákadlem místa, kde jednoduše nikdo není. Soukromé pláže, odlehlé končiny, miliardářské ráje těch, kteří si prostor mohou dovolit. I proto jsou z „dokonalých“ dovolenkových fotek často retušováni právě lidé. Možná jste i vy byli někdy odstraněni, abyste nekazili výhled. A kdo ví, třeba se teď trochu chytáte za nos, protože víte, jak vypadají vaše sociální sítě oproti tomu, co jste doopravdy na dovolené viděli…

Zdroj: YouTube kanály FactsForYou, made4tiktok a American Eye, IG: @sinkevici_celo

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop