Nový rok ve znamení „bezbolestného“ uklízení: Zkuste třeba Pomodoro techniku, pravidlo pěti minut nebo jiný z ověřených tipů!
Straight friendly
Zdroj: iStock

Nový rok ve znamení „bezbolestného“ uklízení: Zkuste třeba Pomodoro techniku, pravidlo pěti minut nebo jiný z ověřených tipů!

Je to tu. Nový rok s datem 2.1.2023. Včera byl ještě svátek, a navíc neděle, takže přinutit se k povinnostem mohl být po oslavách přelomu let poměrně náročný, ne-li nemožný úkol. Ale teď jsme tu. Je pondělí. Takové, jakých bude v roce až až. Možná jste po dovolené poprvé v práci, možná se do zaměstnání teprve chystáte, anebo máte to štěstí, že si můžete užít ještě chvíli volno. Nepomysleli jste na úklid? Po svátcích, silvestru a obecně minulém roku možná i vám zbylo po bytě něco, co je vám trnem v oku. Ale kdo se k tomu má dokopat?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
2. 1. 2023

Pravdou je, že úklid nemusí být vždycky ta nejlepší zábava pod sluncem, a tak vám přinášíme hned několik tipů, jak si to zvelebování domova po náročnějším období usnadnit a zpříjemnit. Pokud jste na tento článek klikli hlavně proto, abyste si pomohli ze šlamastiky neskutečného bince, který se jen těžko zvládá, zkuste například:

Pomodoro techniku,

Pomodoro technika je známá pro své využití v managementu. Že stále tápete? Třeba vám něco napoví systém střídání práce a přestávek – obojí je důležité!

<Path> Žít zdravěji neznamená odpírat si – praktické tipy, jak díky chytrým pomocníkům zlepšit životosprávuZdroj: Archiv firem

Technika Pomodoro je postavená tak, aby byl pracovník schopen co největší efektivity. Typicky se jedná o 25 minut práce a 5 minut přestávky s tím, že každý čtvrtá přestávka má dokonce 10 minut. Že se to zdá jako zbytečně komplikovaná šaškárna? Divili byste se, jak jsou přestávky důležité! Nejen proto, že si u nich odpočinete, ale zároveň fungují motivačně – můžete se na ně těšit, odměnit se jimi. Navíc je známo, že pokud si při práci či studiu slíbíme za naprosto jasně daný čas přestávku, náš mozek je ochoten ze sebe v tomto omezeném čase vydat to nejlepší.

Ideální je pro tyto účely využít budíky nebo kuchyňskou minutku a opravdu časy dodržovat!

uklízecí checklisty,

Patříte mezi ty, které seznam úkolů spíše děsí, anebo motivuje? Ať tak či tak, v obou případech dodají přehled o tom, co je potřeba ještě udělat a jak dlouho to asi tak může zabrat. Nepodceňujte sílu organizace. Pokud nevíte, odkud s úklidem začít, prostě si sepište, co všechno je potřeba udělat. To vám pomůže nejen snáze vybrat první task, současně můžete i odfiltrovat detaily, které se dají odložit na jindy, a prioritizovat podstatné. Současně jsou i tací, kterým dělá dobře si jednoduše odškrtávat hotové – jde o jakýsi pocit dokončení, byť jen části většího úkolu. Zkuste to, třeba to namotivuje i vás!

závod se spotřebičem,

Že tomu potřebujete dodat trochu šťávu a pocit výzvy? Co takhle si s pračkou zahrát, kdo dřív udělá svou práci? Vypere ona dřív prádlo, anebo vy dříve vyluxujete byt? Kdo vyhraje?

Že to zní jako hloupost? Jak by řekl klasik: Když to funguje, není to hloupé!

motivační poslech

Nechce se vám do ničeho? Pusťte si k úklidu hodně energickou hudbu, která vás nabudí! A pokud s vámi ani rytmus nic nedělá, co takhle motivační podcast?

nebo audioknihu.

Když už jsme u toho poslechu, dobrým tipem k uklízení je pustit si do sluchátek knihu. Spousta lidí audioknihy poslouchá v autě, aby si ukrátili cestu a zároveň užili oblíbenou literaturu. I vy chcete začít číst, ale nemáte dostatek času nebo motivace? Dejte se do toho klidně napřed poslechovou formou a poslouchejte u fyzických aktivit jako je uklízení. Uvidíte, jak vám všechno najednou půjde snáz.

vacuuming freddie mercury GIFZdroj: Giphy

Jak své bydlení poté i udržovat uklizené?

I na to je několik dobrých rad k dispozici. Začneme u těch spíše pocitových:

Užijte si pocit uklizeného a vzpomínejte na něj

Jen si to představte – doma máte všechno poskládané, rozklizené, vyprané, umyté, usušené, vyžehlené, vyleštěné a jednoduše krásné a voňavé. Do takového domova se každý rád vrací. Užijte si ten moment, kdy je všechno hotovo. Projděte se kolem a kochejte se. Usaďte se a jen nasávejte tu energii. Příjemné dojmy si pak uchovejte v mysli a chraňte si je stejně jako pořádek.

Pravidlo pěti minut

Že nevíte, jak je možné, že se za pár dní nepořádek vrátí a zase vás čeká velký úklid? Zkuste pravidlo pěti minut! Cokoli lze udělat natolik rychle, že to nezabere víc jak tuto chvilku, nikdy neodkládejte. Jdete jen do koupelny a po cestě překročíte kytku, které popadaly lístky? Seberte je. Víc jak pět minut to jistě nezabere. Umyli jste si ruce a spadl vám ručník? Okamžitě ho zvedněte, neodcházejte od něj. Po večeři jste zralí jít spát? Jistě ještě svedete opláchnout jeden talíř. Uvidíte, jak se bude nepořádek najednou tvořit mnohem pomaleji.

Pravidlo patnácti minut

Denně si vyhraďte obyčejnou čtvrthodinku na poctivý úklid. Těchto pár minut si slibte, že budete denně věnovat opravdu se vší snahou svému bydlení. Nezdá se to, ale i těch patnáct minut udělá hodně. Za týden jste tak zvládli vyšetřit na uklízení prakticky téměř dvě hodiny a ani to nebolelo!

<Path> Jak na dokonale čistou domácnost? Pořiďte si robota!Zdroj: Neato Robotics

Investujte do organizace věcí

Že nemáte kam věci nacpat, všude se něco válí, už jsou plné i vrchy skříní a prostory pod postelemi? No, v takovém bydlení není zrovna motivační něco uklízet, když jednoduše není kam. Nedělejte si to horší a investujte do úložných prostor a organizérů. Jednou budete sami sebe za toto rozhodnutí blahořečit.

Zavřete to

Největší dojem nepořádku dělají všude se válející věci. A to je zbytečné. Navíc i pro toho, kdo se snaží uklízet, celkem demotivující. Přeskládáváte, přenášíte a přerovnáváte a stejně máte dojem, že jste zavalení? Je potřeba ty věci někam zavřít. Rozložené zbytečnosti po poličkách, otevřených skříňkách, stolcích a vlastně kdekoli je místo, moc parády neudělají.

Samozřejmě pokud máte rádi vše, co jste si vystavili a jedná se o schválnost, nikoli pouze o z nouze ctnost a nejistotu, co s tím, nenechejte se odradit. Váš domov, váš vkus, vaše pravidla a váš milý domácí bordýlek!

Zdroj: cleanandtidyliving.com, studysmarter.us

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop