Obohacující, nádherná a hlavně udržitelná Taková je návštěva Barcelony!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Obohacující, nádherná a hlavně udržitelná Taková je návštěva Barcelony!

Cestování je záležitostí, kterou si v posledních letech řada lidí odpouští i z důvodu ekologické zátěže, kterou pro planetu představuje. Přitom stačí dodržovat pár docela jednoduchých pravidel a vaše uhlíková stopa při cestování se rapidně sníží. Jedním z důležitých kroků je také zvolení té správné destinace, která se sama i bez vašeho přičinění snaží o udržitelný rozvoj a turismus přátelský k životnímu prostředí. Ve Španělsku je takovou destinací naše oblíbená Barcelona!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
16. 12. 2022

O tom, že naše planeta bije na poplach, asi není pochyb. Proto je na čase, abychom udržitelný životní styl začali vnášet do všech oblastí našeho života. Pod tím si bohužel hodně z nás představí značné omezování svých zájmů a volnočasových aktivit, mezi než patří také cestování. Jistá omezení zde sice opravdu potřeba jsou, ale zároveň stačí, abychom se hlavně začali chovat zodpovědněji, než všechno zrušit a zůstat sedět doma v křesle. Už před nějakou dobou jsme vám přinesli pár tipů na kroky vedoucí k udržitelnějšímu cestování a dnes vám představíme destinaci, která vám v tomto ohledu půjde sama naproti. Jde o katalánskou metropoli, tedy Barcelonu!

Samotné vedení Barcelony si uvědomuje, že udržitelný rozvoj města je nyní naprosto klíčový. Zejména s ohledem na místní obyvatelstvo, ale také na turisty, se proto snaží podnikat zásadní rozhodnutí vedoucí k zelenější budoucnosti této metropole. Jedním ze zcela zásadních bodů tohoto zeleného programu je samozřejmě doprava ve městě a jeho okolí. Městem totiž každodenně křižují stovky tisíc lidí a čím dál větší počet z nich volí možnost cestovat městskou hromadnou dopravou. Ta vás zaveze ke všem památkám a zajímavostem města, které jsme vám představili nedávno!

Barcelona – Katalánská kráska v podzimních barvách4. 11. 2022

Právě městská hromadná doprava je jedním z hlavních důvodů, proč se Barcelona drží na předních příčkách seznamu Smart Cities of Europe. Možností, jak projet Barcelonou, máte celou řadu. Osm linek metra vás odveze z letiště až do centra, ale také na různá předměstí, z komfortních tramvají si užijete výhled na město a místní autobusy s hybridním nebo plynovým pohonem jsou považovány za nejčistší autobusovou síť v Evropě. Jejich vertikální, horizontální a diagonální linky vás snadno dostanou kamkoliv si budete přát. A pokud se raději dopravujete individuálně, využijte 240 km cyklopruhů nebo si zde půjčte elektroauto od služby SEAT Mó.

Symfonie chutí

Při zamyšlení se nad udržitelným cestování je doprava jedno z prvních věcí, která vás napadne. Obrovský dopad na planetu má ale také naše stravování. Potraviny z obrovských plantáží musí kolikrát obletět půl světa, aby se dostaly na náš stůl. My si tak můžeme po celém světě vychutnat naše oblíbené jídlo. Ale cestování by mělo být o poznávání! Poznávání nové kultury, nových míst a hlavně nových vůní a chutí. Věděli jste, že právě vůně a chutě jsou jedním z nejlepších vyvolávačů vzpomínek? Generický burger toho ve vás asi moc nevyvolá, ale úžasné vůně a chutě lokálních pokrmů a nápojů si budete ve vás spustí doslova symfonii zážitků, na které budete navždy vzpomínat.

Barcelona je totiž španělskou mekkou gastronomie, kde není třeba jíst zcestovalé a nepříliš čerstvé potraviny. Naopak zde musíte ochutnat pokrmy z čistě domácích surovin místní produkce. Jakmile ochutnáte katalánskou kuchyni, na zbytek světa alespoň na okamžik zapomenete. Zvolit si můžete menší rodinné podniky, zapadlé bary a kavárny nebo jednu z hned devatenácti michelinských restaurací. U těch prvně jmenovaných je však větší šance, že vám naservírují jídla uvařená ze surovin z okolí Barcelony, které necestovaly letadly, loděmi nebo kamiony stovky kilometrů na váš stůl.

Díky blízkosti moře a místním rozsáhlým trhům s čerstvými potravinami mají místní šéfkuchaři opravdu širokou škálu pokrmů, jimiž vás zasvětí do tajů katalánské kuchyně. Tu můžete poznávat i ve vegetariánských a veganských restauracích. U dobrého jídla vás tak může ještě zahřát fakt, že vaše uhlíková stopa je zase o trochu menší a že jste nejspíš podpořili nějakého drobného místního zemědělce namísto celosvětového potravinového řetězce.

Zelené město a zodpovědní turisté

Vedení města se také intenzivně soustředí na rozvoj městských parků a zeleně v ulicích a bojuje tak se zvyšujícími se teplotami. Při pohledu na město z výšky vás nejprve zaujme téměř geometrická urbanistická dispozice, ale při bližším pohledu si všimnete zelených vnitrobloků a stromy lemovaných bulvárů. Obojí přispívá k příjemnějšímu pobytu ve městě, ale nejoblíbenější jsou mezi místními i turisty parky a zahrady. Právě městské parky jsou nejen zelenými oázami, ale také zdroji botanické rozmanitosti a svědky místního historického, kulturního a uměleckého rozvoje.

<Path> Egypt, Laos nebo Etiopie. Proč se tyto země vyplatí navštívit v roce 2020?Zdroj: Geoffrey Kent, Instagram, Pinterest

Například za světoznámým parkem Güell s jeho mozaikami pokrytými terasami plnými zeleně stojí místní architektonický génius Antoni Gaudí. Původně byl navržen jako rezidenční projekt, ale z desítek plánovaných domů zde byly postaveny pouze dva. Z areálu se tak nakonec stal jeden z nejpopulárnějších veřejných parků na světě, z jehož teras si užijete výhledy na město a moře. Nejznámější park však není jediným, který byste měli navštívit. Jardines Del Palau Fern byly založeny Jamesem Fernem kolem jeho paláce už v 17. století. Palácové zahrady lemované řekou byly populární destinací aristokratů v průběhu několika století. Až od roku 1995, kdy se staly veřejným parkem, si je může užít každý.

Podobný příběh mají i zahrady Torreblanca založení v 19. století. Palác, který dříve obklopovaly, už dnes nestojí, ale romantické stavbičky, umělé grotty a jeskyně nebo jezero a vodopád však rozhodně stojí za návštěvu. Za městské plíce jsou považovány Národní park Collserola a hora Montjuïc s přírodními scenériemi, značenými cestičkami a zákoutími, kam se můžete ukrýt před ruchem velkoměsta.

Znovu je ale třeba zmínit, že nejen vedení města a jeho obyvatelé jsou zodpovědní za udržitelný rozvoj města. Jsou to právě turisté, kteří by se na něm také měli podílet. Město proto přišlo s několika doporučeními, jak by se zodpovědní turisté měli v Barceloně chovat. Mezi nimi najdete například pečlivé plánování vaší návštěvy, respekt ke kulturnímu dědictví, využívání hromadné dopravy a služeb certifikovaných jako udržitelné. Město též nabádá k podpoře místních podniků namísto celosvětových řetězců, objevování místní kuchyně nebo omezování jednorázových obalů. Pokud tedy rádi volíte udržitelný způsob cestování, měli byste navštívit právě Barcelonu, která vám nejen v tomto ohledu půjde naproti!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: OFICINA ESPAÑOLA DE TURISMO, BARCELONA TURISME, FEMTURISME

Populární
články

Podle statistik častěji masturbují muži
HOT!

Masturbace je zdravá, ale všeho moc škodí. Jak poznat, že máte problém?

Autor: Mirka Dobešová
„Dítě prý stojí milion. To naše je dvakrát dražší,“ směje se spokojený tatínek. Cesta za otcovstvím byla trnitá a vedla až do Ameriky
CESTOVÁNÍ

„Dítě prý stojí milion. To naše je dvakrát dražší,“ směje se spokojený tatínek. Cesta za otcovstvím byla trnitá a vedla až do Ameriky

Autor: Irena Piloušková
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Mladí si potrpí na otevřenost. A to nejen informační, ale i vztahovou
AKTUALITY

Mladí randí jinak a je třeba se jim přizpůsobit. To si myslí Tinder a zavádí pro Gen Z nové funkce

Autor: Martin Lyko
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý

E-Shop