Všechno zdražuje, ale přesto se chystáte péct na Vánoce? Inspirujte se radami našich čtenářů na levné a snadné varianty cukroví!
Straight friendly
Zdroj: iStock

Všechno zdražuje, ale přesto se chystáte péct na Vánoce? Inspirujte se radami našich čtenářů na levné a snadné varianty cukroví!

Inflace, ekonomické cykly, krize, recese, nebo dokonce výpočet úrokových sazeb. Že vám tohle nic neříká a to, co vás trápí, je, že jednoduše zdražily jak energie, tak přísady na to, abyste si mohli upéct skvělé cukroví k vánočními stromečku? Inspirujte se radami našich čtenářů, co budou jako sladké pohoštění vytvářet oni – a za co nejméně!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
28. 11. 2022

Piškotové dobrodružství podle maminek z Berounska

Rodina o dvou maminkách a dvou dětech je podle svých slov zvyklá šetřit dlouhodobě, nejen letos. Děti navíc milují piškoty, a tak bylo jasno, které cukroví se stane jejich domácím hitem. Že by snad složité recepty nebo zdlouhavé přípravy byly tím, co uchvátilo tuto akční, neposednou rodinku? Ani náhodou! Vše, co jim stačí, je:

-        balíček kulatých piškotů

-        balíček podlouhlých piškotů

-        (ideálně domácí) tužší marmeláda

-        čokoláda pro rozpuštění

-        barevné posypky dle vkusu – ideálně drobnější

<Path> Vánoční zázrak, nebo jedna velká lež? Na Štědrý den nalezená opuštěná holčička po letech zjistila, kdo byli její praví rodičeZdroj: cracked.com, history101.com, superiorarizona.com, eu.azcentral.com, eu.tennessean.com, YouTube kanál azcentral.com and The Arizona Republic

Děti milují být součástí týmu, a tak je maminky zapojují do slepování piškotů marmeládou. Poté tyto „sendviče“ dospělí obalí v rozehřáté čokoládě, a nakonec přichází to nejlepší – do mokré čokolády přidat posypky podle vlastní chuti a fantazie!

Rodina, která piškotové cukroví tvoří, si nemůže výsledek vynachválit. Děti baví, chuť piškotů znají, takže toto cukroví milují, a navíc se u toho všichni čtyři moc dobře pobaví.

Kokosové „sněhové“ kuličky zapadající do studentského rozpočtu

Student Petr nám nabídl svůj recept na jeho oblíbené kokosové kuličky. Dlouhodobý milovník Raffaela se rok co rok snažil vytvořit něco, co jeho chuťové pohárky uspokojí a poslední Vánoce mu záleželo i na tom, co na to peněženka. To od chvíle, co se rozhodl odejít z koleje a začít společný život s partnerem v pronájmu. Pro skvělé – jak je sám nazývá – sněhové koule budete potřebovat:

-        balíček strouhaného kokosu

-        balíček „nejlevnějších oříšků v obchodě“ – ideálně mandlí, ale může být i cokoli jiného

-        konzerva kondenzovaného mléka

Z těchto tří ingrediencí lze vytvořit opravdovou lahůdku, která se k zimním svátkům skvěle hodí. Stačí si vytvořit hutné „těstíčko“ z kokosu a kondenzovaného mléka a tvarovat kuličky kolem oříšků. Tyto kuličky nakonec ještě oválet v suchém kokosu a hotovo!

Kuličky musí držet tvar, tudíž bude vaše těsto celkem tuhé. To znamená hodně kokosu a celkem málo kondenzovaného mléka. Z jedné plechovky tak možná vytvoříte dokonce tolik kuliček, že vám jeden balíček kokosu nevystačí. Tak jen do toho, hosté si určitě budou chválit vaše dobroty!

„Synův recept“ na „vánoční sendviče“

S receptem na „vánoční sendviče“ přišel šestiletý chlapec, který mamince vždycky dával zabrat co do jídla. Tohle nechtěl, tamto mu nechutnalo, toto mu připadalo nepoživatelné… Jak to tak u některých dětí bývá, jíst je ochoten pouze to, co dobře zná. A to dokonce i pokud se jedná o vánoční cukroví. Jakmile zacítí rumovou tresť či jinou neobvyklou ingredienci, pokus o ochutnání skončí ještě, než vůbec začne. A tak vznikly sendviče. Ty má totiž malý Dominik moc rád, pokud jde o jejich velké verze ke svačince nebo hlavnímu jídlu.

Své rodiče potěšil nejen tím, že si sám navrhnul něco k snědku, navíc se ukázalo, že se jedná o velmi levnou záležitost, kterou lze „překopat“ na hit letošních Vánoc. Budete potřebovat:

-        balíček máslových sušenek

-        hotovou oříškovou pomazánku

-        mleté oříšky dle chuti

-        kousek papíru a nůžky

<Path> Nejkrásnější dárek pod stromeček? Vzpomínky, které udělají radost každý den! Inspirujte se našimi tipy, jak darovat láskuZdroj: CEWE, IG: @cewe.cz, cewe.cz, redakce

Sušenky slepujeme oříškovou pomazánkou, kterou následně potřeme i vršek celého „sendviče“. Následovat mohou oříšky jako posypka a hotovo!

Složitější variantou, která je ovšem velmi efektní, je vystřižení šablonky z papíru, kterou lze na sendvič přiložit a namazat pomazánku pouze tam, kde bude tvořit hezký vzor – třeba srdíčko, hvězdičku nebo jednoduchý vánoční stromeček!

Skořicové „motánky“ pro krásnou vůni

Předchozí recepty se všechny týkaly nepečených variant. Jestliže se nebojíte pustit troubu a obětujete nějakou tu korunu navíc ve vyúčtování energií, třeba jsou to právě Vánoce, které za to stojí. Jste-li pro, pak pro vás máme i jeden tepelně upravený tip.

Rychle, snadno, a navíc levně lze vytvořit takzvané skořicové motánky, které si zvykli dělat v rodině na Kroměřížsku. Tento jejich zvyk se přenesl díky dospělému synovi až do Prahy, kde mladý muž i přes poměrně slušný příjem tuto dobrotu s partnerem pravidelně připravuje. „Mám rád vůni skořice, ale nemám trpělivost se zdlouhavým pečením,“ svěřil se s úsměvem na rtech a doporučil nám zakoupit:

-        listové těsto

-        skořicový cukr (případně skořici a cukr pro dosažení vlastního ideálního poměru)

-        (ideálně vanilkový) puding v prášku

-        mléko

-        troška cukru do pudingu dle chuti

-        troška hladké mouky na vál

Pro popis postupu využijeme citace samotného autora:

„Listové těsto vyválíme na tenko na válu posypaném hladkou moukou, aby se nepřichytilo. Polovinu plochy posypeme skořicovým cukrem a plát přeložíme. To opakujeme ještě dvakrát.

Těsto, které má nyní skořicový cukr v několika vrstvách, vyválíme na tři až pět milimetrů podle toho, jestli máte radši křupavější výsledek. Čím silnější těsto, tím budete ve finále při konzumaci méně křupat a zůstane vám nějaký ten vláčný vnitřek.

<Path> Magnetická rezonance mozku umí odhalit síť vánoční nálady! Jak se projevuje mozek vánočních nadšenců a svátečních brblalů?Zdroj: bmj.com, theconversation.com, YouTube kanál Dagmar Patrasova - Topic

Nyní přichází na řadu nůž. Těsto pokrájíme – my děláme proužky asi centimetr široké. Rád je ještě zatočím na plechu do vrtule, aby měly hezčí tvar, ale to není povinné. Pečeme podle vlastností naší trouby. My na 180°C asi deset minut. Ale to se může lišit. Radši si sedněte k troubě a koukejte – hlídejte přes sklo! (smích)

Takto můžete mít hotovo. Ovšem nároční mohou uvařit i řidší puding a skořicové tyčinky z listového těsta v něm při posezení namáčet. Výtečná záležitost!

A nakonec malá poznámka: Je vám nejspíš jasné, že toto cukroví nevydrží celé měsíce. Je nutno jej zkonzumovat do pár dní nejpozději. Do tvorby se tak pusťte až těsně před Ježíškem nebo tvořte na etapy menší várky po celý prosinec.

Ať chutná!

Zdroj: Čtenáři LUI, redakce

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop