Kontroverze kolem Rhaenyry Targaryen? Po skvělém hereckém výkonu v Rodu Draka přišlo ocenění Muže roku. Emma D'Arcy ale mužem není
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Kontroverze kolem Rhaenyry Targaryen? Po skvělém hereckém výkonu v Rodu Draka přišlo ocenění Muže roku. Emma D'Arcy ale mužem není

Fámy jsou pozoruhodná věc. Tím spíš, pokud jsou postaveny na částečné pravdě. Aktuálně se internetem prohnala informace o tom, že Emma D'Arcy získali (jakožto nebinární osoba používají zájmeno „oni“) ocenění Muže roku. Fanoušci se radují, haterům se vzteky rolují ponožky. Jak je možné, že člověk, který není mužem, dostal takové ocenění? Protekce? Propagace jisté skupiny lidí? Provokace? Pojďme se na to podívat.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
21. 11. 2022

Napřed se hodí krátké opáčko z terminologie, aby bylo všechno jasné. Ti, koho zajímá pouze zpráva o ocenění, mohou přeskočit až na část „A teď zpátky k tématu článku.“

V posledních letech jsme svědky sociálních změn, díky kterým je (západní) svět lépe obeznámen s problematikou jak sexuální orientace, tak třeba i genderové identity. Pro ty, kdo si nejsou jisti, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl, je vysvětlení opravdu snadné:

<Path> Netflix přeplněný LGBT+: Pravda, nebo pocit? Streamerovi to přijde máloZdroj: PEWRESEARCH, EXTRA.CZ, YOUTUBE, FANDÍME FILMU, NETFLIX, IROZHLAS

Sexuální orientace je otázkou toho, kdo nás přitahuje. Muži? Ženy? Obojí? Nebo snad nikdo?...

To ovšem nemá co dělat s genderovou identitou. Ta se týká našeho vlastního JÁ a nesměřuje k ostatním. Cítíme se býti ženou? Mužem? Nebo se snad nacházíme někde mezi? Pro řadu lidí, kteří se řídí stereotypy, je těžké přijmout, že škatulky žena/muž nejsou oddělenými krabicemi. Jedná se o škálu. A pokud se osoba cítí být uprostřed, říká se, že je jednoduše nebinární – tedy ani muž, ani žena.

Sociologie pojem gender nezaměňuje s pohlavím. Pohlaví biologické ve smyslu rozmnožovacím je na rozdíl od genderu, který je otázkou vnitřní identifikace, věcí čistě tělesnou.

A teď zpátky k tématu článku.

Emma D’Arcy, kteří v letošním roce zaznamenali obrovský vzestup, je právě nebinární osobou, která se sice biologicky narodila v ženském těle, avšak jako žena se necítí být. Užívají pro sebe zájmena „oni“, aby se předešlo zbytečnému zmatení ohledně jejich genderové identity. To samozřejmě nemá co dělat s jejich sexuální orientací. Ta je podle různých médií uváděna jinak. Emma samotní se zdržují velkých promluv na toto téma, a tak je rozhodně na místě toto jejich rozhodnutí (chránit si tuto část soukromí) respektovat.

Jako každý rok, i letos GQ vyhlašovalo Muže roku (GQ Men of the Year) a Emma se stali jedněmi z oceněných. Jste zvědaví, kdo další se dostal na seznam „MOTY Honourees“? Zde je kompletní seznam jmen:

Marisa Abela

Sheila Atim

Kit Connor

Emma D'Arcy

Es Devlin

Leon Edwards

Mo Farah

Andrew Garfield

Stephen Graham

Jack Harlow

Myha'la Herrold

Sharon Horgan

Michael Imperioli

David Jonsson

Lee Jung-jae

Zoë Kravitz

Harry Lawtey

Joe Locke

Louis Theroux

Joseph Quinn

Stormzy

Sydney Sweeney

Max Verstappen

Ashley Walters

Ben Whishaw

Leah Williamson

Queen Crown GIF by Game of ThronesZdroj: Giphy

Ptáte se, jak je možné, že člověk, který není mužem, byl oceněn? Klid, nejedná se o žádnou protekci ani jak kritici rádi prskají „propagaci LGBT+ lidí“. Zpočátku se zapojení nebinární osoby nafouklo do velkého poprasku, který se díky senzacechtivým médiím zdál jako přelomový okamžik, avšak Muž roku od GQ jednoduše nezapomíná na žádnou skupinku kandidátů a kandidátek. Kromě mužů tedy byli vyznamenáni jak Emma, tak třeba i některé cis ženy.

Že nevíte, co to znamená, pokud je osoba „cis“? Jednoduše se jedná o lidi, jejichž gender, se kterým se identifikují, odpovídá pohlaví, se kterým se narodili. Zářným příkladem je Sharon Horgan, tvůrkyně seriálu Bad Sisters (Zlé sestry, 2022) nebo herečka Sheila Atim.

Například v tomto videu zazní (volně redakčně přeloženo): Nebinární hvězda říká: Rádi hrajeme ženy, jsme v tom dobří." To proto, že jsi žena! [...] A máme tu další nesmysl. Tato nebinární hvězda byla nominována na Muže roku od GQ? Jak je tohle možné? Opravdu žijeme v klaunském světě. [...] Ano, souhlasím, že lidé se mohou identifikovat, jak chtějí, ale když chcete abych to respektoval (což stejně nebudu), tak byste si za tím měli stát. [...] Tato žena si stojí za tím, že je nebinární. Tvrdí, že ráda hraje ženy, přestože ženou není. Je, ale dejme tomu, že není. Jak si obhájíš, že jsi na seznamu GQ Muže roku?!

Otázkou je, z jakého důvodu to bylo pro neznalé takovým rudým praporem, jakmile se jméno Emma D’Arcy objevilo v kontextu GQ Men of the Year. Celou akci lze totiž nejen chápat, ale i volně přeložit jako „Člověk roku“ a není potřeba přemýšlet nad genderem, nebo nedej bože dokonce pohlavím oceněných. Přesto z nějakého důvodu proběhla internetem smršť (zahraničních) článků a dalších příspěvků, které začínaly slovy „non-binary Emma“. Ty mohly podvědomě ve čtenářích vyvolat pocit kontroverze.

<Path> Polská policie agresivně zatýká na masových protestech za LGBT práva. „Bezprecedentní policejní násilí,“ tvrdí odborníciZdroj:

GQ Men of the Year samo na svých stránkách uvádí, že se jedná o (volně redakčně přeloženo) každoroční oslavu kulturních vrcholů roku plnou rozhovorů, článků a videí s herci, sportovci, hudebníky, politiky, návrháři a dalšími, o jejichž práci nemůžeme přestat mluvit. Že by se mělo jednat výhradně o muže v textu skutečně nestojí. A přitom stačí jediné – pořádně si ověřit informaci.

Způsob, kterým se média vyjadřují o jakékoli skupině obyvatel, nemusí být nutně explicitní. I pokud budeme budovat nenávist impicitně, čtenáři/diváci/posluchači záměr vycítí a mohou si na základě takovýchto náznaků informace nesprávně interpretovat. Lidé se (logicky) ptají, v horším případě rovnou šíří nenávistné komentáře, které by třeba vůbec nevznikaly, kdyby informační kanály (média, ale i sociální sítě nebo třeba jednoduše lidé, které znáte) přinášely informace nikoli (snad záměrně?) kusé.

Zdroj: czso.cz, gq-magazine.co.uk, latestnews.fresherslive.com, theartistree.fm, winteriscoming.net, skynews.com.au, gq.com, youtube kanál Mr H Reviews

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop